Перспективним нині є створення сортів і гібридів крохмалистої та воскоподібної кукурудзи – дослідження
Як показують дані останніх досліджень Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр’єва НААН, у селекції перспективними нині є роботи зі створення сортів і гібридів крохмалистого та воскоподібного підвидів кукурудзи, у зерен яких ендосперм більш борошнистий, ніж в інших підвидів кукурудзи, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Як зазначається, одним із головних напрямів використання зерна кукурудзи є виробництво крохмалю. У світовому виробництві цього продукту зерно кукурудзи становить близько 74% сировини (у країнах Європи – 28,12%). Створені в останні роки гібриди кукурудзи мають у зерні 72–74% крохмалю.
З кукурудзяного крохмалю виробляють понад 500 видів продукції. Для хімічного виробництва використовують натуральний і модифікований крохмаль і продукти його переробки – глюкозу PLA.
Кукурудзяний крохмаль незамінний у виробництві наждачного паперу, електробатарей, вати, шкільної крейди, піротехнічних речовин, порошкових інсектицидів, мастильних речовин, автомобільних фарб. Він входить до складу аспірину, дитячого харчування, харчового розпушувача, жуйок, а також напівфабрикатів для виготовлення пудингів і тістечок.
Найперспективнішим напрямом використання крохмалю є виробництво полімерів, особливо біологічно утилізованих матеріалів. До них входять вироби для сільського господарства, хірургічні нитки, матеріали для операцій, а також пакувальні матеріали та посуд тощо.
Довідка
Крохмалиста кукурудза (Amylacea Sturt.) має ендосперм, заповнений крохмалем. Сюди належать пізньостиглі, кущисті форми. Зерно сортів цього підвиду має велику частку борошнистого ендосперму, що легко поглинає вологу, тому ці сорти сприйнятливіші до різних хвороб і зазвичай вирощуються в посушливих регіонах. Зернівка велика, містить до 82% крохмалю і тому є цінною сировиною для виробництва крохмалю, спирту, кукурудзяної олії й інших продуктів переробки.
Воскоподібна кукурудза (Ceratina Kulesh.) характеризується двошаровістю ендосперма: навколишня його частка непрозора і на вигляд подібна до воску, але така сама тверда, як і склоподібний ендосперм розлусної кукурудзи, внутрішній шар ендосперму – борошнистий. Крохмаль цього підвиду більш як на 99% складається з амілопектину і забарвлюється йодом у червоний колір. Виробництво воскоподібного крохмалю з кукурудзи є дуже рентабельним, особливо з урахуванням виробництва цінних побічних продуктів – високоякісної олії (5-6%) і білкового концентрату.
Читайте також
На відновлення та будівництво меліоративних систем України у держбюджеті на 2025 р...
В Австралії збудували новий порт, який може перевалювати до пів мільйона тонн зерн...
Листове підживлення пшениці та інших культур: особливості та вплив елементів
Україна поки не досягла проривних контрактів по експорт зерна в Африку
Ціну соняшника в Угорщині підтримує низькій урожай
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом