Перевалка зерна в російських портах впала більш ніж на 50% у 2025 році

За перші чотири місяці 2025 року вантажообіг морських портів росії скоротився на 5,4% порівняно з аналогічним періодом 2024 року, склавши 280,7 млн тонн, повідомила Асоціація морських торговельних портів. Найбільше падіння зафіксовано у перевалці зерна, обсяг якої зменшився на 52,7% до 12,1 млн тонн. Загалом перевалка сухих вантажів знизилася на 6%, тоді як експортні вантажі скоротилися на 5,4%, а каботажні – на 17,5%.
Особливо критична ситуація спостерігається в порту Новоросійськ, одному з ключових для експорту пшениці. За даними ГК ТБИ / Logistic OS, з 1 по 11 травня 2025 року через цей порт було відвантажено лише 399,6 тис. тонн пшениці – майже вдвічі менше, ніж за той же період 2024 року (696,4 тис. тонн). Термінали стоять напівпорожніми, а торгова активність різко знижується через економічну збитковість експорту. Високі внутрішні закупівельні ціни, падіння світових цін на зерно та експортне мито роблять вивезення зерна невигідним.
Трейдери скорочують закупівлі, що призводить до простою суден і порушення логістичних ланцюжків. Навіть попит із боку великих імпортерів, таких як Єгипет, Туреччина та Іран, не може компенсувати скорочення поставок. росія втрачає позиції на світовому ринку через неспроможність забезпечити конкурентоспроможний експорт. Очікується, що галузь увійде в період системного спаду, а компанії фіксуватимуть збитки.
Ця ситуація створює серйозні виклики для російського аграрного сектору. Без змін у системі експортних мит, стабілізації цін та модернізації логістики країна ризикує втратити свої конкурентні переваги. На тлі глобального попиту на зерно, який залишається стабільним, падіння перевалки може призвести до перерозподілу ринкових часток на користь інших країн-експортерів, таких як Україна чи країни Євросоюзу.
Читайте також
Конференція BLACK SEA OIL TRADE-2025 відбудеться 23 вересня в Бухаресті!
Один з найбільших контейнерних операторів в світі купив частку в українських термі...
Рекордне виробництво кукурудзи в США прогнозується у 2025 році
Жито зникає із полів житомирського Полісся
Імпорт сої до Китаю стане рекордним у найближчі місяці
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом