Падіння цін на пальмову олію посилює тиск на ціни соняшника та соняшникової олії в Україні
Минулого тижня ціни на пальмову олію впали на 9,6%, а загалом за два тижні втратили 15,6% на тлі скорочення експортного попиту.
За даними сюрвейєрів, Малайзія за 1-20 грудня скоротила у порівнянні з аналогічним періодом листопада експорт продукції з пальмової олії на 7,6-8,3%, а в наступні 10 днів на тлі новорічних свят він зменшиться ще більше.
На біржі Bursa у п’ятницю лютневі ф’ючерси на пальмову олію впали на 1,6% до 4434 рінггитів/т або 984 $/т (-9,6% за тиждень), а еталонний контракт на пальмову олію FCPO1 з поставкою у березні – на 1,64% або 74 рінггитів/т до 4434 рінггитів/т (983,24 $/т).
Слідом за ними та на тлі сприятливої для посівів сої погоди в Бразилії січневі ф’ючерси на соєву олію в Чикаго за тиждень впали на 7,8% до 870 $/т (-8,9% за два тижні).
За даними Trading Economics, за тиждень середня ціна на соняшникову олію з доставкою покупцям впала на 1,5% до 1261 $/т (-3,6% за два тижні). Кількість пропозицій залишається обмеженою, оскільки продавці не готові опускати ціни до рівня цін на соєву та пальмову олію та сподіваються на відновлення традиційної для соняшникової олії премії.
В Україні ціни попиту на соняшникову олію з доставкою до портів Чорного моря впали до 1070-1090 $/т, а до Болгарії чи Польщі – до 1100-1150 $/т, але з поставкою лише у січні – лютому. Наразі приймання відсутнє через затовареність ринку та свята.
Ціни попиту на соняшник за тиждень впали ще на 800-1000 грн/т до 24000-25000 грн/т на тлі зниження цін на олію, але фермери стримують продажі та реалізують ячмінь та кукурудзу, ціни на які продовжують зростати.
В очікуванні стабілізації ринку та збільшення пропозицій соняшника заводи зупинили переробку, або перейшли на переробку сої.
Асоціація Укроліяпром закликає фермерів прискорити продажі соняшника, оскільки ціни нього, на думку експертів, в Україні невиправдано високі. Якщо ціни на соняшникову олію на світовому ринку за рік виросли на 130 $/т, то соняшник за цей період подорожчав майже на 250 $/т.
Асоціація нагадує, що соняшник не є культурою, яка визначає цінові тренди. На формування цін на світових ринках олійних культур найбільше впливає пальмова та соєва олія, питома вага яких у світовому виробництві складає 40% та 30% відповідно, тоді як частка ріпакової олії – 15%, а соняшникової – лише 9%.
Скорочення виробництва соняшникової олії на світовому ринку частково компенсується соєвою олією, яка останнім часом стала найдешевшою та продовжує втрачати в ціні. Тому збільшення світового урожаю сої у поточному сезоні призведе до коригування цін на всі види олій, зокрема може знизити ціни на соняшникову олію, – вважають в асоціації.
Читайте також
Мінагро дало прогноз експорту зернових та олійних у 2024/25 МР
Алжир оголосив тендер із закупівлі пшениці
В Мінагро пообіцяли додати в бюджет 2025 поправку щодо державної підтримки вирощув...
Імпорт пальмової олії до ЄС продовжує знижуватися заміщаючись відпрацьованою олією
Агровіста планує запустити на своєму заводі виробництво корму для курей та риби
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом