Падіння цін на пальмову олію посилює тиск на ціни соняшника та соняшникової олії в Україні

Джерело:  GrainTrade
соняшникова олія

Минулого тижня ціни на пальмову олію впали на 9,6%, а загалом за два тижні втратили 15,6% на тлі скорочення експортного попиту.

За даними сюрвейєрів, Малайзія за 1-20 грудня скоротила у порівнянні з аналогічним періодом листопада експорт продукції з пальмової олії на 7,6-8,3%, а в наступні 10 днів на тлі новорічних свят він зменшиться ще більше.

На біржі Bursa у п’ятницю лютневі ф’ючерси на пальмову олію впали на 1,6% до 4434 рінггитів/т або 984 $/т (-9,6% за тиждень), а еталонний контракт на пальмову олію FCPO1 з поставкою у березні – на 1,64% або 74 рінггитів/т до 4434 рінггитів/т (983,24 $/т).

Слідом за ними та на тлі сприятливої для посівів сої погоди в Бразилії січневі ф’ючерси на соєву олію в Чикаго за тиждень впали на 7,8% до 870 $/т (-8,9% за два тижні).

За даними Trading Economics, за тиждень середня ціна на соняшникову олію з доставкою покупцям впала на 1,5% до 1261 $/т (-3,6% за два тижні). Кількість пропозицій залишається обмеженою, оскільки продавці не готові опускати ціни до рівня цін на соєву та пальмову олію та сподіваються на відновлення традиційної для соняшникової олії премії.

В Україні ціни попиту на соняшникову олію з доставкою до портів Чорного моря впали до 1070-1090 $/т, а до Болгарії чи Польщі – до 1100-1150 $/т, але з поставкою лише у січні – лютому. Наразі приймання відсутнє через затовареність ринку та свята.

Ціни попиту на соняшник за тиждень впали ще на 800-1000 грн/т до 24000-25000 грн/т на тлі зниження цін на олію, але фермери стримують продажі та реалізують ячмінь та кукурудзу, ціни на які продовжують зростати.

В очікуванні стабілізації ринку та збільшення пропозицій соняшника заводи зупинили переробку, або перейшли на переробку сої.

Асоціація Укроліяпром закликає фермерів прискорити продажі соняшника, оскільки ціни нього, на думку експертів, в Україні невиправдано високі. Якщо ціни на соняшникову олію на світовому ринку за рік виросли на 130 $/т, то соняшник за цей період подорожчав майже на 250 $/т.

Асоціація нагадує, що соняшник не є культурою, яка визначає цінові тренди. На формування цін на світових ринках олійних культур найбільше впливає пальмова та соєва олія, питома вага яких у світовому виробництві складає 40% та 30% відповідно, тоді як частка ріпакової олії – 15%, а соняшникової – лише 9%.

Скорочення виробництва соняшникової олії на світовому ринку частково компенсується соєвою олією, яка останнім часом стала найдешевшою та продовжує втрачати в ціні. Тому збільшення світового урожаю сої у поточному сезоні призведе до коригування цін на всі види олій, зокрема може знизити ціни на соняшникову олію, – вважають в асоціації.

Позначки:, , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!