ОПЕК+ погодив збільшення видобутку нафти більше, ніж очікували аналітики, що посилить тиск на котирування

Джерело:  GrainTrade

У суботу члени ОПЕК+ домовились збільшити у серпні видобуток нафти на 548 тис барелів/добу, хоча аналітики очікували збільшення лише на 411 тис барелів/добу, що відповідало би рівню, на який затвердили збільшення видобутку у травні, червні та липні. Це посилить тиск на нафтові котирування на цьому тижні, особливо на тлі можливої нової угоди про припинення вогню між Ізраїлем та Хамас.

Група ОПЕК +, яка видобуває близько половини світової нафти, скорочувала видобуток з 2022 року для підтримки ринку, але цього року вона змінила курс, щоб повернути собі частку ринку, оскільки президент США Трамп зажадав від неї збільшення видобутку для утримування ціни на бензин на низькому рівні.

Ключові країни-експортери підтримали це рішення, незважаючи на ризик зниження цін на нафту, оскільки багато нафтових країн, включно з Саудівською Аравією, стикаються з дефіцитом бюджету. Наприклад, для збалансування бюджету Саудівській Аравії потрібна ціна нафти на рівні 90 $/барель. Після швидкого завершення ірано-ізраїльського конфлікту така ціна стала недосяжною, тому країна намагається компенсувати втрати за рахунок збільшення обсягів продажу.

До того ж традиційні виробники, такі як Саудівська Аравія, прагнуть знизити ціни, щоб у довгостроковій перспективі виграти боротьбу з американськими та канадськими компаніями, які видобувають дорожчу сланцеву нафту. Якщо ціна опуститься до 60-63 $/барель, то розробка багатьох сланцевих родовищ стане нерентабельною, що змусить конкурентів скоротити буріння та вивільнить частку ринку. Кількість видобувних вишок у США вже скоротилась до 425 штук порівняно з максимальним рівнем 627 штук у грудні 2022 року.

Зниження цін вигідне великим імпортерам, таким як Європа, Китай, Японія та Корея. Для США ситуація неоднозначна: з одного боку, низькі ціни на бензин позитивно впливають на рейтинги влади, а з іншого — завдають шкоди американським нафтовидобувним компаніям, які не завжди вписуються у собівартість видобутку за таких низьких цін.

Збільшення квот на видобуток негативно впливає на рф одразу з трьох сторін, що вкрай вигідно для України.

  1. Зниження цін. Російська нафта сорту Urals торгується з дисконтом у 11-13 $/барель відносно Brent. Падіння цін на Brent нижче 68 $/барель опустить ціни на Urals значно нижче санкційної стелі ($60) до рівня 45-50 $/барель. Це відкриває шлях до дискусії про зниження цінової стелі до $45, що просувають ЄС та Британія.
  2. Посилення контролю. Збільшення пропозиції нафти на ринку знижує ризик її дефіциту. Це робить імовірнішим посилення контролю за російським “тіньовим флотом” та ефективнішим обмеження цін.
  3. Бюджетні проблеми. Російський бюджет вже перебуває у стані кризи: доходи знизилися, а військові видатки продовжують зростати. Падіння нафтових доходів лише посилить ці проблеми. Осінь та зима обіцяють бути важким періодом для нафтогазового сектору та економіки рф загалом.

Крім того, для рф стає практично неможливим ані нове буріння, ані значне збільшення обсягів експорту.

Ізраїль погодився на відновлення перемовин з ХАМАС щодо перемир’я в Газі та звільнення заручників, а сьогоднішні перемовини прем’єр-міністра Нетаньягу та президента США Трампа, ймовірно, стануть вирішальними у процесі припинення вогню. До речі, група з п’яти провідних шейхів району Хеврон Палестинської автономії скерувала уряду листа, в якому висловила бажання приєднатися до Авраамських угод і досягти миру з Ізраїлем, що посилює тиск на ХАМАС з боку самих палестинців.

Позначки:,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!