Обсяги виробництва молока в Україні скорочуються
Україна скорочує обсяги виробництва молока. На ціни сировини тисне низький попит на молочну продукцію на внутрішньому і зовнішніх ринках. Українська молочка вже не користується попитом на ринку ЄС, який перенасичено біржовими товарами місцевих виробників, заявив Георгій Кухалейшвілі, аналітик Асоціації виробників молока.
Виробництво сировини
Україна скорочує обсяги виробництва молока. За попередніми даними Держстату, в січні-квітні 2023-го господарства всіх категорій виробили близько 2 млн. 145 тис. т молока-сировини, що на 4,93% менше порівняно з минулорічним періодом. У квітні обсяг надоїв становив 646,1 тис. т, що на 2,37% менше квітня 2022-го.
Попри те, що в Україні триває сезон «великого молока», виробникам не вигідно збільшувати обсяги надоїв через зниження закупівельних цін на сировину. На ціни тисне низький попит на молочну продукцію на внутрішньому і зовнішніх ринках. Близько 9 млн. українців залишили країну внаслідок війни. Купівельна спроможність значної кількості громадян скоротилася через зменшення доходів, втрати роботи і погіршення якості життя.
Українська молочка вже не користується попитом на ринку ЄС, який перенасичено біржовими товарами місцевих виробників. На традиційних ринках збуту, таких як Молдова, країни Південного Кавказу і Середньої Азії, споживачі купують менше молочної продукції в умовах споживчої інфляції. На складах в Україні накопичуються запаси сухого збираного молока і молочної сироватки, які проблематично реалізувати.
На скорочення надоїв також вплинуло зменшення поголів’я великої рогатої худоби. Згідно Держстату, станом на 1 травня 2023 року в присадибному і промисловому секторі утримується 2 млн. 549,8 тис. голів ВРХ, у тому числі 1 млн. 355,2 тис. корів. Порівняно з 1 травня 2022 року поголів’я ВРХ скоротилося на 215,8 тис. голів (-8,5%), а кількість корів — на 104,8 тис. голів (-7,73%).
Ціни на молоко
За даними моніторингу Асоціації виробників молока, в травні середня ціна на молоко-сировину екстраґатунку в Україні становила 11,66 грн./кг без ПДВ. За останній місяць українська сировина подешевшала на 3,44% (графік 1). У зниженні закупівельних цін на молоко зацікавлені переробні підприємства, яким в нинішніх умовах виробництво біржових товарів коштує вище собівартості.
Однак, скорочення цін на молоко завдає збитків молочнотоварним фермам, які зіштовхнулися з додатковими витратами внаслідок війни. Логістичні проблеми, нестача оборотних коштів, скорочення сільськогосподарських земель через бойові дії залишаються серйозним викликом воєнного часу для аграрного сектору.
Графік 1.
Динаміка цін на молоко за гатунками, грн./кг без ПДВ
Джерело: моніторинг цін АВМ.
Зовнішня торгівля
У квітні Україна експортувала близько 6,85 тис. т молочних продуктів, що на 2,25% менше ніж в березні (графік 2). Причиною зменшення поставок став не тільки скромний попит на зовнішніх ринках, але й введення тимчасових заборон на ввезення в ЄС української сільгосппродукції з боку Польщі, Угорщини, Словаччини і Болгарії. Заборони були введені під тиском місцевих операторів ринку, які зіштовхнулися з проблемою збуту своїх товарів і були зацікавлені в скороченні конкуренції на внутрішньому ринку. Правлячі партії вказаних країн заради укріплення рейтингів підтримали місцевих фермерів, які наполягали на тому, що причиною падіння цін на їхню продукцію є наплив українських товарів.
Польські ж виробники молочної продукції наголошували своєму уряду на тому, що заборони щодо імпорту молочної продукції з України не були виправданими та закликали чимскоріше їх зняти. Вони побоювалися введення дзеркальних заходів щодо заборони імпорту польської молочки на територію України.
За підсумками 2022-го, грошовий еквівалент польського імпорту молочної продукції в Україну становив 208 млн. євро або 3% від усього молочного експорту країни, тоді як грошовий еквівалент української продукції на полицях Польщі був у 5 разів меншим.
Європейська асоціація торгівлі молочною продукцією Eucolait також виступила проти останніх дій Польщі, Угорщини та Словаччини щодо заборони імпорту і транзиту української сільгосппродукції, зокрема молочної. Вплив української молочної продукції на ситуацію на європейському ринку мінімальний, оскільки більшість продуктів які ввозяться в ЄС з України в подальшому постачаються на ринки третіх країн через чорноморські або дунайські порти Румунії або балтійські порти Польщі. Завдяки зусиллям української дипломатії, Єврокомісії та неурядових організацій уряди країн Центрально-Східної Європи скасували тимчасові заборони.
За даними ДССУ, в травні обсяги експорту молочних продуктів збільшилися до 9,76 тис. т, що на 9,78% більше, ніж у квітні (графік 2). Минулого місяця Україна збільшила обсяги поставок на зовнішні ринки молока та вершків незгущених (+22,37%), сухого і згущеного молока (+39,23%), кисломолочних продуктів (+37,59%), молочної сироватки (+26,82%), сирів (+27,04%) і морозива (+62,78%).
У травні скоротилися лише обсяги поставок вершкового масла (-45%) і казеїну (-23%). Поставки молочних продуктів були спрямовані переважно в Молдову, країни Південного Кавказу, Казахстан, а також на перспективні ринки — у Малайзію, Філіппіни, В’єтнам, Саудівську Аравію, ОАЕ.
Імпорт молочних продуктів в Україну скоротився на 4,2% через зменшення поставок молока і вершків тривалого зберігання, сирів, згущеного молока з європейських країн. У травні Україна не імпортувала казеїн та казеїнати. Однак європейці збільшили поставки в Україну вершкового масла — до 74 т (+25,19%), кисломолочних продуктів — до 829 т (+11,37%) і молочної сироватки — до 567 тон (+7,14%).
Україна залишається нетто-експортером молочних продуктів. Зовнішньоторговельне сальдо в травні було позитивним і становило близько 1,14 млн. дол.
Дешевий імпорт з Європи може конкурувати з молочною продукцією національного виробництва на внутрішньому ринку, що частково загрожує інтересам національних виробників.
Графік 2.
Динаміка експорту в квітні-травні 2023 р., тис. т
Читайте також
Польські фермери розблокували пункт пропуску “Шегині – Медика”
Приєднуйтесь до агро лідерів Чорноморського та Дунайського регіону на 22 Міжнародн...
Польські фермери розпочали блокування руху вантажівок перед ПП “Медика-Шегин...
Озимі зернові на більшості території країни перебувають у стані вимушеного зимовог...
МХП збільшив прибуток до $141 млн
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом