Нижчий врожай кукурудзи став одним із факторів деякого зменшення виробництва зернових у світі у 2024 році – ФАО

Джерело:  ФАО
фао

У жовтні 2024 року середнє значення Індексу продовольчих цін ФАО (ІВЦФ) склало 127,4 пункту, що на 2 відсотка вище за переглянутий вересневий показник; таким чином, він досяг найвищого рівня з квітня 2023 року. Зросли котирування ціни всі враховані в Індексі товари крім м’яса; при цьому найбільшим був приріст цін на олії (7,3%). У порівнянні з показниками минулих періодів, у жовтні ІСЦФ був на 5,5% вище відповідного показника рік тому, але на 20,5% нижче його пікового значення в 160,2 пункту, якого він досяг у березні 2022 року.

» Середнє значення Індексу цін на зернові ФАО у жовтні склало 114,4 пункту, що на 0,9 пункту (0,8 відсотка) вище вересневого показника, але все ж таки на 10,3 пункту (8,3 відсотка) нижче рівня жовтня 2023 року року. Світові ціни на пшеницю продовжили зростання другий місяць поспіль, що зумовлено побоюваннями у зв’язку з несприятливими погодними умовами для сівби озимих у ряді основних країн-експортерів Північної півкулі, включаючи Європейський Союз, росії та Сполучені Штати Америки. До того ж, зростання цін сприяє повторне встановлення неофіційних мінімальних цін у росії та зростання напруженості в Чорноморському регіоні. У жовтні збереглася підвищувальна тенденція світових цін на кукурудзу, що частково зумовлено високим попитом на ринку Бразилії та транспортними проблемами в деяких частинах цієї країни через падіння рівня води в річках. Зростанню цін також сприяло формування посушливих умов, що ускладнюють посівну кампанію в Аргентині, та збереження попиту на українську кукурудзу. Щодо інших фуражних зернових, то світові ціни на ячмінь також зросли, а на сорго – знизилися. У жовтні Індекс цін ФАО на всі види рису знизився на 5,6 відсотка внаслідок падіння котирувань індійських сортів рису, зумовленого очікуваним загостренням конкуренції між експортерами після скасування Індією експортних обмежень на необрушений рис.

» Середнє значення Індексу цін на рослинні олії ФАО у жовтні склало 152,7 пункту, що на 10,4 пункту (7,3 відсотка) вище за рівень вересня і є найвищим показником за останні два роки. Це збільшення було обумовлено зростанням котирувань цін пальмової, соєвої, соняшникової та рапсової олій. У жовтні відмічено зростання світових цін на пальмову олію, що триває п’ятий місяць поспіль, головним чином під впливом побоювань щодо нижчих, ніж очікувалося раніше, обсягів виробництва в сукупності з передбачуваним зменшенням виробництва в основних країнах-виробниках у Південно-Східній Азії. Продовжилося також зростання світових цін на соняшникову та рапсову олії, головним чином, через перспективи зниження пропозиції у зв’язку з очікуваним скороченням виробництва у сезоні 2024–2025 років. В умовах стійкого світового попиту при обмеженому реченні інших видів рослинних олій світові ціни на соєву олію зросли.

» У жовтні Індекс цін на молочну продукцію ФАО становив 139,1 пункту, що на 2,5 пункту (1,9 відсотка) вище вересневого показника і на 24,5 пункту (21,4 відсотка) вище відповідного показника. Найбільше зросли світові ціни на сир через обмежену пропозицію, не здатну забезпечити імпортний попит на спотові поставки в умовах стійко високих обсягів внутрішньої реалізації – особливо в країнах Європейського союзу, де відзначається сезонне падіння виробництва молока. У жовтні також зросли світові ціни на вершкове масло, яке триває вже тринадцятий місяць поспіль, що обумовлено високим внутрішнім попитом, обмеженістю складських запасів і сезонним скороченням виробництва молока в країнах Західної Європи. Котирування цін сухого (особливо знежиреного) молока, навпаки, впали через сезонне зростання виробництва молока в країнах Океанії і млявим світовим імпортним попитом.

Середнє значення індексу цін на м’ясо ФАО в жовтні склало 120,4 пункту, що незначно (на 0,3 відсотка) нижче переглянутого вересневого показника і на 8,4 пункту (7,5 відсотка) вище показника за аналогічний період минулого. Найбільше впали світові ціни на свинину внаслідок збільшення обсягів вибою у країнах Західної Європи в умовах млявого внутрішнього та зовнішнього попиту. Світові ціни на м’ясо птиці трохи знизилися під впливом зростання експортної пропозиції провідних світових виробників. Світові ціни на баранину були загалом стабільні, оскільки зростання світового попиту компенсувалося нарощуванням пропозиції у новому сезоні з боку країн Океанії. Світові котирування цін на яловичину, навпаки, помірковано зросли під впливом зростання закупівель на світовому ринку.

Середнє значення індексу цін на цукор ФАО у жовтні зростало другий місяць поспіль і склало 129,6 пункту, що на 3,3 пункту (2,6 відсотка) вище показника вересня; але все ж таки воно на 29,6 пункту (18,6 відсотка) було нижчим, ніж у відповідний період минулого року. У зв’язку із занепокоєнням щодо перспектив виробництва в сезоні 2024–2025 років у Бразилії в умовах затяжної посухи ціни на цукор у жовтні зросли. Крім того, зростанню цін також сприяло зростання світових цін на сиру нафту, що сприяло розширенню використання цукрової тростини для виробництва етанолу в Бразилії. Однак ослаблення бразильського реалу щодо долара США та покращення наприкінці жовтня ситуації з опадами в основних районах виробництва на півдні Бразилії обмежило загальне зростання світових цін на цукор.

* На відміну від інших груп товарів, більшість цін, що використовуються при розрахунку Індексу цін на м’ясо ФАО, було не відомо на момент підрахунку та опублікування Індексу продовольчих цін ФАО; тому вартісне значення Індексу цін на м’ясо ФАО за останні місяці отримано на основі поєднання прогнозованих і фактичних цін. Іноді це потребує суттєвого коригування остаточного значення Індексу цін на м’ясо ФАО, що у свою чергу може впливати на Індекс продовольчих цін ФАО.

У листопаді 2024 року Індекс цін на м’ясо був переглянутий щодо більш точного відображення динаміки цін на ключові види м’ясної продукції, що звертаються на світових ринках. У зв’язку з цим було проведено коригування даних за цінами за попередні періоди на такі конкретні види продукції: ціни на м’ясо птиці в Бразилії уточнено відповідно до ухвал, представлених урядом країни (джерело: Comex Stat); ціни на яловичину в Австралії тепер визначаються за цінами ФОБ, які представлені компанією Meat and Livestock Australia (MLA); ціни на баранину в Австралії переглянуті для більш точного обліку продукції великих тварин (джерело: MLA), що більш точно відображає стан експортного ринку; та ціни на баранину у Новій Зеландії актуалізовані з використанням середньої експортної ціни на ягнятину (джерело: AgriHQ).

Позначки:

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!