Молочарство: Дорадчі послуги в одному каталозі

Джерело:  УкрАгроКонсалт
Автор:  Роман Корінець

Автори статей:

Роман Корінець
Директор Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України (НАСДСУ)

Така ситуація знайома кожному підприємцю: витрачаєш купу часу на пошук класного фахівця, котрий тобі дуже потрібний для складання раціону для годівлі худоби, надійної лабораторії для контролю якості молока. Звичайно, Google все знає, та все ж, час, котрий у нас є, – це гроші, яких у нас нема.

Зекономити час (а, значить, і гроші) можна, якщо в одному місці зібрати необхідну інформацію.  А ще перевірену, бо погана інформація – це також втрата грошей.

Власне, такою була ідея Каталогу надавачів дорадчих та консультаційних послуг у молочному секторі: зекономити час і гроші виробникам та переробникам молока при пошуку постачальників дорадчих послуг.

У цієї медалі є ще й інша сторона: такі постачальники стануть більше видимими та відомими фермерам, що займаються молочарством, переробникам молока.

У молочному секторі зайнята чи не найбільша кількість дорадників, сільськогосподарських дорадчих служб. Внесок багатьох із них, наприклад Львівської аграрної дорадчої служби (ЛАДС) у становлення та розвиток молочних сімейних фермерських господарств, молочарських сільськогосподарських кооперативів складно переоцінити. Імена таких дорадників у сфері молочарства як Олександр Березюк, Віталій Степанович, Микола Биков, Михайло Вишньовський, Михайло Лесів добре відомі фахівцям галузі. Чимало з них  працює не тільки у дорадчих службах, а й консультує бізнес-компанії, проєкти, в тому числі міжнародні.

На жаль, фаза становлення системи дорадництва в Україні дуже затягнулася через низку причин.  Війна позбавила державу можливості надавати підтримку фермерам при отриманні дорадчих послуг. Та все налагодиться після нашої перемоги: нам вдасться створити європейську систему сільськогосподарського та сільського дорадництва в Україні, наблизити дорадництво до фермерів, як це передбачено одним із пунктів статті 404 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. І тоді до когорти сертифікованих сільськогосподарських дорадників та дорадчих служб долучаться консультанти та компанії, які сьогодні теж налаштовані надавати консультаційні послуги у молочарстві. Вони теж є у нашому Каталозі, зокрема: кооперативні об’єднання «Рівноправність» та «Господар», ТОВ «Укрмілкінвест», «Західні молочні технології», «АГ-БАГ-Україна», а також незалежні консультанти.

Сучасне молочарство – це світ високих технологій, тому корисним партнером для виробників і переробників молока із нашого Каталогу стане Консультаційний центр Асоціації виробників молока України, де працює більше ніж 85 консультантів, що надають послуги з питань управління, ветеринарії, зоотехнії, агрономії, будівництва та реконструкції молочнотоварних ферм. Тут функціонують 9 мобільних підрозділів консультантів, які обслуговують господарства з виробництва молока у всіх регіонах України.

Присутність у Каталозі лабораторій, що надають послуги лабораторної діагностики, зокрема, з визначення різних показників молока та молочної продукції, є також цілком зрозумілою: ринок потребує безпечних та якісних харчових продуктів. Вони діють як у складі наукових установ чи Держпродспоживслужби, так й у складі спеціалізованих приватних компаній чи професійних об’єднань.

Дослідження зразків молока від корів та з танків-охолоджувачів на різні показники (вміст жиру, білку, лактози, сухий залишок, сухий знежирений залишок, точка замерзання, азот сечовини молока, соматичні клітини, загальне бактеріальне забруднення молока) – такі послуги надаються лабораторіями ЛАДС, Дніпропетровської Сільськогосподарської консультаційної служби.

Не могли ми, формуючи Каталог, обійти увагою науковців, освітян. Наприклад, Інститут кормів та сільського господарства Поділля Національної академії аграрних наук України (НААН), що є науково-методичним центром з кормовиробництва в Україні та координує роботу 27 установ системи НААН, яка направлена на розв’язання актуальних завдань з виробництва, зберігання і використання кормів, створення інновацій та широке впровадження їх в агропромислове виробництво. Інший приклад, Інститут продовольчих ресурсів НААН, чиї технології та устаткування для виробництва молочної продукції можуть зацікавити велике коло учасників ринку молочної продукції.

Розмістити у Каталозі інформацію про власну діяльність у сфері молочарства виявила бажання компанія Royal GD із Нідерландів, що створена фермерами та молочними організаціями цієї країни для боротьби з хворобами тварин.

Цей каталог було створено НАСДСУ за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія). Ми щиро вдячні нашим партнерам за підтримку молочарського дорадництва!

Каталог розміщено на сайті НАСДСУ у розділі «Молочарське дорадництво»  (http://www.dorada.org.ua/uk/molochars-ke-doradnictvo). Користуйтеся!

Наш теперішній Каталог – це тільки початок.

Ми прагнемо перетворити Каталог у динамічний «живий» механізм, який змінюється, розростається.

Ми будемо працювати над тим, щоб все більше і більше кращих надавачів дорадчих/консультаційних послуг у молочарстві додавати до Каталогу.

Ми всіляко сприятимемо тому, щоб надавачі дорадчих та консультаційних послуг ділилися власними здобутками, обмінювалися кращими практиками дорадчої діяльності.

Ми також плануємо у майбутньому створити геоінформаційний портал молочарського дорадництва з картою, щоб візуалізувати мережу дорадників у сфері молочарства та полегшити можливість зустрічі їхніх продуцентів і споживачів.

Фраза «Хто володіє інформацією, той володіє світом» відома тепер чи не кожному. Ми дуже хочемо, щоб українські молочарі були крутими гравцями не тільки на внутрішньому ринку, а й на світовому. Інформація – це стратегічний ресурс. Тому ми дуже сподіваємося, що завдяки «Каталогу надавачів дорадчих та консультаційних послуг у молочному секторі» цей ресурс стане більш доступним для українських молочарів.

А ще запрошуємо усіх, хто може бути на сторінках цього Каталогу: долучайтеся, бо це добра й важлива справа! І вигідна!

Позначки:, , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!