Мікропластик викликає зниження врожайності сільгоспкультур

Мікропластик перешкоджає фотосинтезу, такого висновку дійшли вчені Нанкінського університету. Протягом найближчих десятиліть це загрожує величезними втратами у виробництві врожаю сільськогосподарських культур та морепродуктів.
Дослідники проаналізували понад 3 тис. спостережень впливу мікропластика на рослини з 157 наукових звітів, а потім екстраполювали результати за допомогою машинного навчання для виявлення закономірності даних.
В ході аналізу було встановлено, що вплив мікропластику знижує фотосинтез у наземних рослинах, морських та прісноводних водоростях на 7–12%, що призведе до зниження врожайності основних сільськогосподарських культур – рису, пшениці та кукурудзи – на 4–14%.
Пластик – корисний та універсальний продукт, але його важко переробляти. За оцінкою дослідників, лише у 2025 році він становитиме 460 млн тонн твердих відходів.
Більш небезпечні трильйони крихітних фрагментів, на які розпадаються пластикові вироби, тепер їх можна знайти всюди — від глибин моря до організму людини. Мікропластик має розмір до 5 мм, а найчастіше 1 мікрон (мікрометр).
Більші фрагменти мікропластику накопичуються в ґрунті, дрібні – можуть бути присутніми в повітрі і безпосередньо потрапляти в рослинні та тваринні клітини. Відмічені випадки, коли дрібні фрагменти мікропластику ушкоджують клітинні тіла – хлоропласти, які беруть участь у фотосинтезі.
Раніше дослідження сільськогосподарських культур показали, що вплив мікропластику на фотосинтез відрізняється залежно від типу, дози, тривалості дії та виду рослини. Іншими словами, немає єдиного підходу для порівняння впливу на різні рослини.
Враховуючи потенційний ризик для світового виробництва продовольства, слід провести ретельні наукові дослідження мікропластику та його впливу як на сільськогосподарські культури, так і на морську флору та фауну, що підтримує запаси риби та морепродуктів.
Всесвітній економічний форум назвав мікропластик однією з десяти головних загроз і рекомендує термінові дії. Ця проблема може конкурувати з іншими серйозними загрозами, такими як зміна клімату та втрата біорізноманіття.
Читайте також
BLACK SEA OIL TRADE-2025: Найцікавіше з програми — вже тут!
На експорті м’яса птиці за 4 місяці Україна заробила на 19,5% більше
Індія запроваджує обмеження на запаси пшениці для стабілізації цін
Агроекспорт вантажівками продовжує збільшуватись і дешевшати
Малайзія розпалює «дипломатію тушкованого м’яса» за допомогою пальмового жир...
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом