Мексика продовжує політичні кроки для позбавлення від ГМО кукурудзи

Джерело:  AgroXXI
corn кукуруза ГМО

Очікується, що цього місяця обидві палати законодавчих зборів Мексики схвалять поправку до Конституції країни, яка забороняє вирощування трансгенної кукурудзи. Це історичне рішення вітають фермерські організації та лідери національної сільськогосподарської галузі, а також закликають уряд не відмовлятися від ідеї щодо заборони ввезення ГМ-кукурудзи зі США.

Об этом пишет Адам Д. Уильямс в статье, опубликованной в издании Мongabay: «Хотя конституционные изменения, предложенные президентом Мексики Клаудией Шейнбаум, запретят общенациональное производство трансгенной кукурузы в Мексике, импорт и потребление генетически модифицированной кукурузы человеком по-прежнему будут разрешены в стране, как и использование гербицида глифосата. У грудні незалежна група винесла рішення на користь США, заявивши, що зусилля Мексики щодо заборони імпорту трансгенної кукурудзи з міркувань здоров’я людини не були науково обґрунтовані.

Мексиканські експерти, навпаки, вважають, що імпорт генетично модифікованої кукурудзи з США, що триває, у великих масштабах слід припинити, і стверджують, що трансгенне насіння, а також гербіцид гліфосат, що зазвичай використовується при їх виробництві, становлять загрозу для місцевих видів цієї культури, які існують уже тисячі років і продовжують вирощувати.

«Конституційна реформа – це добрий та позитивний крок, – каже Марія Летісія Лопес Сепеда, виконавчий директор Національної асоціації комерційного бізнесу для фермерів (ANEC). – Але вона не захищає всю кукурудзу країни, яка для нас, мексиканців, є частиною нашої ідентичності, нашої біорізноманіття та нашої культури».

Мексика вважається батьківщиною сучасної кукурудзи, а імпорт генетично модифікованих сортів із США до країни є давнім предметом суперечки між національними фермерськими групами, багатонаціональними виробниками насіння, політичними партіями та неурядовими організаціями.

Мексика є найбільшим експортним напрямком для кукурудзи, виробленої в США, і з січня до жовтня 2024 року США відправили до Мексики кукурудзи на суму 4,8 млрд доларів. Більшість кукурудзи, відправленої зі США до Мексики, є генетично модифікованою, оскільки у США понад 90% кукурудзи країни виробляється з використанням цієї технології.

У той час як Мексика виробляє білу кукурудзу, вона використовує імпортовану із США жовту кукурудзу як корм для худоби та в промислових операціях.

Переважаючий страх багатьох представників галузі в Мексиці полягає в тому, що генетично модифіковане насіння жовтої кукурудзи змішується з місцевими сортами цієї культури, які століттями вирощувалися дрібними та корінними фермерами.

По всій країні вирощують не менше 59 різних сортів кукурудзи, а білий сорт цієї культури використовується в багатьох основних і символічних продуктах харчування Мексики – коржиках, тамалі, тесті, ескітах, муці, кукурудзяній крупі, супах і напоях – і є символом національної ідентичності та гордості.

Крім того, експерти стверджують, що майбутня конституційна поправка, що забороняє вирощування трансгенної кукурудзи, діє виключно як формалізація існуючої заборони, випущеної в 2013 році, яка вже заборонила цю практику в Мексиці. Вони стверджують, що нове законодавство, хоч і є позитивним кроком, не забезпечує більшого захисту дрібним і корінним фермерам, які намагаються не допустити запилення їхніх земель і посівів генетично модифікованим насінням, що імпортується зі США.

«На жаль, ми бачимо, що місцеві сорти кукурудзи зараз сильно забруднені трансгенним насінням, і це поширення просунулося, – сказала Таня Монтсеррат Тельєс Серрано, координатор політичного впливу в організації громадянського суспільства Semillas de Vida. – В основному саме корінні громади зберегли різноманітність нашої місцевої кукурудзи та насіння, що передаються сім’ями та громадами для збирання врожаю для споживання. Ризик полягає в тому, що імпортоване генетично модифіковане насіння буде інтегроване в ці громади, і місцеві сорти будуть втрачені».

Кукурудза – одна з найсвященніших культур Мексики, і хоча її первісне вирощування налічує близько 10 000 років, вона стала політичною проблемою між Мексикою та США. Все почалося 31 рік тому після ухвалення в 1994 році Північноамериканської угоди про вільну торгівлю, нині відомої як Угода між США, Мексикою та Канадою, або USMCA.

За словами Марії Олени Альварес-Буйльї, колишнього директора Мексиканської ради з науки і технологій (CONACYT), в 1994 році Мексика почала імпортувати недорогу кукурудзу зі США, незважаючи на те, що в той час країна виробляла достатньо кукурудзи для задоволення національних потреб користь конкурентного ринку. Обґрунтування було в тому, що якщо виробництво кукурудзи невигідне і вимагає багато роботи для її вирощування, чому б нам просто не імпортувати її за нижчою ціною?

За її словами, саме ухвалення цієї політики вільного ринку та неолібералізму дозволило ввезти до країни генетично модифіковану кукурудзу, тим самим поставивши під загрозу місцеві сорти кукурудзи та врожай дрібних та корінних фермерів.

«У Мексиці наші корінні та дрібні фермерські громади продемонстрували рішучий опір цим неоліберальним зусиллям та не готові відмовитися від вирощування своїх місцевих видів кукурудзи чи від самозабезпечення, – каже Альварес-Буйлья. – Мексика цілком здатна виробляти власну жовту кукурудзу для корму худоби та задоволення промислових потреб, і я думаю, що Мексиці було б корисно повернутися до виробництва того, що нам потрібно, і припинити імпортувати трансгенну кукурудзу, для якої використовуються великі обсяги агрохімікатів, які надають негативно.

Ця суперечка – про те, чи трансгенна і генетично модифікована кукурудза негативно впливають на здоров’я – стала центральним питанням між Мексикою та США в останні роки, особливо в контексті USMCA.

У 2020 році колишній президент Мексики Лопес Обрадор видав указ, який наказує поступово відмовитися від трансгенної кукурудзи і використання гліфосату в країні до 2024 року, заявивши, що обидва вони завдають шкоди здоров’ю громадян Мексики. У 2023 році він видав оновлений указ, який забороняє вживання людиною генетично модифікованої кукурудзи, особливо в коржиках та тесті. Ці укази зіткнулися з опором з боку США і врешті-решт призвели до юридичної суперечки в рамках USCMA.

20 грудня США оголосили, що незалежна комісія винесла рішення на їх користь і що твердження Мексики про те, що трансгенна кукурудза негативно впливає на здоров’я, «не засновані на наукових даних і підривають доступ на ринок, який Мексика погодилася надати в рамках USMCA».

«Той, хто каже, що трансгенна кукурудза негативно впливає на здоров’я, бреше, – заявляє Хуан Кортіна, президент Національної сільськогосподарської ради Мексики. – Ми використовуємо трансгенну кукурудзу в Мексиці вже 30 років, як і в іншому світі, і не було доведено нічого, що б підтверджувало твердження про будь-який вплив на здоров’я. Гліфосат використовується для багатьох культур при великомасштабному зборі врожаю, таких як сорго, соя та ягоди, і якщо і забруднює довкілля, то лише у разі безвідповідального чи надмірного використання. У США гліфосат використовується на сотнях тисяч гектарів при вирощуванні кукурудзи, і жодних проблем зі здоров’ям із цим не пов’язано».

Оскільки Мексика програла цю справу, поетапну відмову від гліфосату та заборону на його імпорт були, по суті, також скасовані.

Рішення президента Клаудії Шейнбаум домагатися конституційної заборони на вітчизняну трансгенну кукурудзу розглядається багатьма в галузі як ознака того, що настає під час її правління. USMCA, ймовірно, стане важливою темою дебатів у всьому її уряді, особливо в умовах напруженої торгової обстановки з президентом США Дональдом Трампом, який погрожував ввести 25% мита на всі мексиканські товари, що ввозяться в США, починаючи з лютого (з тих пір Трамп призупинив дію мит на 30).

Хоча початковий крок Шейнбаум щодо покращення контролю над кукурудзяною промисловістю Мексики був сприйнятий деякими як занадто м’який або розбавлений, джерела кажуть, що він закладає основу для того, що, ймовірно, буде продовженням дебатів щодо двосторонніх відносин Мексики та США у сфері кукурудзи. Шейнбаум, як і Лопес Обрадор, засудила неоліберальну економічну політику, яка, за її словами, позбавила Мексику деяких із її найзнакових інститутів та сільськогосподарських продуктів, таких як кукурудза.

«Без кукурудзи немає країни», – заявила Шейнбаум у публічних коментарях 26 січня, повторивши популярний національний рефрен іспанською мовою: Sin maíz no hay país. «Наша кукурудза має величезну генетичну різноманітність, яка є частиною нашої культури та біологічної різноманітності. Ми його захищатимемо», наголосила Шейнбаум.

Позначки:, ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!