Лютневі ф’ючерси на ріпак на біржі в Парижі виросли до 3-річного максимуму
Попри падіння цін на нафту та на сою на 5-8% за місяць, котирування на ріпак продовжують зростати на прогнозах скорочення урожаю та стримування продажів фермерами в ЄС.
Вчора на паризькій MATIF лютневі ф’ючерси на ріпак виросли на 1,1% до найвищого з листопада 2022 р рівня 520,75 €/т або 565 $/т (+1,5% за тиждень, +8,5% за місяць) внаслідок невизначеності з поставками ріпаку у другій половині сезону через зменшення урожаю в Австралії, стримування продажів фермерами ЄС та відсутністю поставок каноли з Канади.
Водночас спотові ціни на ріпак з доставкою на завод у листопаді грудні залишаються на рівні 500-515 €/т, оскільки переробники накопичили потрібні запаси.
За даними Єврокомісії, у 2024/25 МР (станом на 25 жовтня) ЄС імпортував 1,75 млн т ріпаку (на 5% більше, ніж за аналогічний період 2023 р), з яких 1,27 млн т були поставлені з України, 351 тис т – з Австралії та 63 тис т – з Молдови, тоді як поставки каноли з Канади не зафіксовані.
Листопадові ф’ючерси на канолу на біржі у Вінніпезі за три сесії впали на 2,6% до 625 CAD/т або 449 $/т (-1,3% за тиждень, +2,3% за місяць) під тиском падіння цін на сою в Чикаго.
Внаслідок зниження курсу євро та канадського долара відносно долара США ціни на канолу на 115 $/т нижчі, ніж на ріпак в Європі, що має прискорити поставки каноли з Канади до ЄС.
В Україні експортні закупівельні ціни на ріпак в портах Чорного моря за тиждень виросли на 200-300 грн/т до 24600-24800 грн/т або 510-520 $/т, проте на тлі скорочення пропозицій між трейдерами посилюється боротьба за об’єми.
Починаючи з 2014 р країни ЄС поступово скорочують виробництво ріпаку та нарощують його імпорт, зокрема й з України. Це викликано обмеженнями сівообігу, забороною на використання пестицидів та іншими чинниками. Проте найближчим часом потенціал збільшення імпорту ріпаку до ЄС буде вичерпаний, – розповів аналітик LMC Аарон Хенсос на Міжнародній конференції «Fat-and-Oil Industry-2024».
Якщо у 2014 р ЄС споживав 91% власного та 9% імпортованого ріпаку, то у 2024 р ці показники складали 71% та 29% відповідно. Третину цього імпорту забезпечує Україна, але існують ризики зменшення імпорту ріпаку до ЄС,а також частки України в ньому.
Водночас в ЄС зростає попит на соняшникову олію та падає попит на пальмову. Попит на ріпакову олію залежить від біопаливної політики, але загальний тренд тут негативний, тому в майбутньому ЄС може скоротити імпорт ріпаку.
Читайте також
Світові агро лідери збираються на BLACK SEA GRAIN.EUROPE у Празі
Зеленський доручив підготувати довгострокову програму постачання продуктів харчува...
Парламент торік ухвалив 10 необхідних для аграріїв законів
Уряд удосконалив порядок використання коштів на розмінування агроземель
LNZ Group наступного сезону планує на третину збільшити площі під цибулею
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом