Гострого дефіциту елеваторних потужностей не буде
Цього року вартість зерна настільки знизилася, що аграрії воліють закласти збіжжя на зберігання й чекати на кращу ціну, ніж віддавати його фактично за безцінь. Цей фактор, а також періодичні удари росіян по українських елеваторах та складах з зерном змушує ринок поставити питання: а чи вистачить потужностей для зберігання?
На мою думку, елеваторних потужностей вистачає й їх гострого дефіциту не буде. Й цьому є низка пояснень. По-перше, 23-30% земель не беруть участі в генерації обсягу валу зерна в Україні через активні бойові дії або тимчасову окупацію. По-друге, агровиробники з метою оптимізації витрат наразі купують мінімальний набір добрив та ЗЗР, що цілком логічно призводить до зниження врожайності та якості збіжжя. Зокрема, цього року в Україні спостерігається гострий дефіцит продовольчої пшениці.
По-третє, кукурудза, яка обіймає левову частку у будь-якому елеваторі у будь-якому регіоні, наразі стоїть в полях й її масово відмовляються косити в небазисних показниках по вологості. Бо наразі кожну десяту тонну потрібно віддати за сушіння. До того ж цього року багато аграріїв зменшили площі під кукурудзою й замість неї посіяли соняшник. Відповідно елеватори просто не доберуть певні обсяги кукурудзи, та й агровиробники давно адаптувалися щодо зберігання пшениці та соняшника на власних потужностях. Ці складські приміщення навіть не обліковуються, тому сказати точно скільки їх, просто неможливо.
Також допомагають у зберіганні й рукави. Наразі доволі багато у полях зерна в біг-бегах, в яких прекрасно зберігають як пшеницю, так і соняшник.
Проте ті агровиробники, які не мають власної інфраструктури, віддаватимуть продовольчу пшеницю ІІ та ІІІ класу на елеватори, щоб зберегти якість збіжжя, мати складську квитанцію й можливість у будь-який момент продати зерно на піку ціни. А ось фураж, скоріш за все, складуватимуть на наявних в господарствах складах, адже на якість збіжжя це вже не вплине.
Минулого року спостерігалася велика активність учасників ринку щодо моніторингу західних областей на наявність майданчиків з орієнтуванням на перевалку, вивчення вузьких та широких колій, потужностей залізничних станцій з можливістю подальшого розвитку перевалки тощо. Ці проєкти реалізовувалися й розвивалися.
Цього року, на мій погляд, не так все оптимістично: на сьогодні інвестори, ураховуючи тенденції 2023 року, не настільки зацікавлені вкладати гроші у великі інфраструктурні об’єкти на західних кордонах. Звісно, продовжується реалізація менш амбітних проєктів з перевалювання зерна з мінімальним накопиченням партій. А ось проєктів, зорієнтованих на багатотисячне зберігання збіжжя, немає.
Однією з причин є те, що через геополітичні складнощі та ризики не рахується модель бізнесу в довгому плечі суходолом. Воно завелике у часовому й грошовому вимірах на кожному етапі перевалювання. Експорт через глибоководні морські порти є цікавішим й менш витратним для експортерів агропродукції. Ба більше, наразі маржинальність експорту у порівнянні з минулим роком суттєво зменшилася. Якщо на початку повномасштабного вторгнення премія за експорт агропродукції морем та суходолом доходила до 100 доларів, зараз вона знизилася до 5-10 доларів. Відповідно проміжків на ризики й форс-мажорні обставини майже немає.
Не дивно, що учасники ринку не хочуть по такому довгому, складному й дорогому шляху експортувати. Тому вони або не вивозять збіжжя за кордон, або в рази скоротили обсяги експорту агропродукції. Усі чекають на велику воду, адже завдяки експорту через глибоководні порти можна розраховувати на дохідність й більшу маржинальність.
Здавалося б, ураховуючи те, що росіяни часто спрямовують удари по нашій елеваторній інфраструктурі, було б доцільно будувати більш укріплені споруди. Наприклад, в Аргентині складські місткості йдуть глибоко на 10-15 метрів у землю.
Але ураховуючи те, що елеваторний бізнес знаходиться на межі рентабельності, боюсь, що більш укріплені елеватори навряд чи з’являться.
Бізнес не інвестуватиме в укріплені зерносховища, скоріш, вкладатиме гроші у будівництво розгалуженої мережі маленьких, більш локальних потужностей, у різних місцях. А ще простіше завантажити урожай в рукави, які внаслідок ударів ворога страждатимуть менше – зачепить усього декілька біг-бегів на великих площах.
На активну розбудову фермерських елеваторів у перший-другий роки після нашої Перемоги, на мій погляд, не варто розраховувати.
По-перше, страх вже цього покоління, яке працює в умовах повномасштабної війни, що елеватор можуть зруйнувати, окупувати, віджати, превалюватиме й стримуватиме активне будівництво фермерських елеваторів.
По-друге, агровиробникам знадобиться час, щоб оговтатися. Адже наразі в них є фінансові зобов’язання, які вони залучають для елементарного виживання й втримування на плаву власного бізнесу. В першу чергу вони відновлюватимуть рослинництво займатимуться відновленням земельного фонду: активів, розмінуванням земель, відновленням ґрунтів тощо. Також доведеться впорядковувати земельні відносини. Тому інфраструктура зі зберігання зерна, як і розвиток переробки, буде на останньому місці. Особливо для малих сільгосппідприємств.
Середні й великі підприємства звісно будуть розвивати переробку. Проте, наскільки я бачу, наразі розвиток переробки має більш ситуативний характер. Виробництво борошна можливо на локальному рівні, адже світовий ринок доволі щільний. Та й ємність світового ринку продукції внаслідок глибокої переробки кукурудзи, сої тощо, на сьогодні не настільки глибока, щоб прийняти велику кількість нових гравців й нової продукції з України.
На мою думку, переробка розвиватиметься поетапно й не перевищуватиме 5-10% бізнесу з прив’язкою до зберігання. Цей напрямок рухатиметься дослідним шляхом. Наприклад, на стадії проєктування закладатимуться обсяги переробки кукурудзи на рівні 200-250 тис. тонн на рік, а будуватися й запускатися це виробництво буде чергами по 50-60 тис. тонн, щоб мати можливість промоніторити новий ринок. Тільки після цього буде прийматися рішення щодо будівництва другої-третьої черг.
Не варто забувати, що переробка – це більш складний, затратний та ризикований проєкт. Зокрема, первинні інвестиції в переробку розпочинаються із 100 млн євро. Для порівняння: первинні інвестиції в будівництво елеватора становлять 5-7 млн доларів. Період реалізації проєкту з переробки – 1,5 – 2 роки. Натомість чергу елеватора можна звести за 3-5 місяців й запустити її, що вже призводить до більш швидкої окупності.
Читайте також
Приєднуйтесь до агро лідерів Чорноморського та Дунайського регіону на 22 Міжнародн...
Польські фермери розпочали блокування руху вантажівок перед ПП “Медика-Шегин...
Озимі зернові на більшості території країни перебувають у стані вимушеного зимовог...
МХП збільшив прибуток до $141 млн
Індія може поставити рекорд зі збирання кукурудзи
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом