
Глобальні зміни в торгівлі пшеницею: що чекає на Україну?

UkrAgroConsult
Автор статті:
Новий сезон 2025/26 відзначається вкрай повільним стартом. Збирання ранніх зернових почалося в усіх країнах регіону, але зерно надходить на ринок мізерними обсягами з кількох причин:
- збирання почалося пізніше, ніж торік, через прохолодний травень і червень;
- урожайність перших обмолотів порівняно низька. Наприклад, з перших полів отримали 2,51 т/га пшениці (торік — 3,12 т/га на тій же площі);
- перша пшениця має високу якість, тому фермери не поспішають продавати її за поточними цінами, очікуючи подальшого зростання вартості.
У короткостроковій перспективі зростання цін цілком можливе — це вже спостерігається на прикладі ячменю, який надходить на ринок повільно й вже викликав ріст внутрішніх цін. Однак у довшій перспективі для пшениці діють фундаментальні чинники, які стримують зростання цін.
Пропозиція та конкуренція
У світі загалом очікується зростання виробництва пшениці на 1% р/р. Однак і в регіоні пропозиція зростатиме. Зокрема, ЄС очікує зібрати на 14–15% більше пшениці, ніж торік. Причому не лише експортно орієнтовані Франція (+27%) і Німеччина (+17%), а й головний покупець української пшениці — Іспанія (+20%). За деякими оцінками, це буде найкращий урожай за 20 років.
У росії перші обмолоти показують нижчу врожайність, ніж торік, але це тимчасово — наразі йдеться про постраждалий від посухи південь. Далі врожайність зростатиме, адже в інших регіонах погодні умови були сприятливими. Поточна оцінка врожаю — 82–85 млн тонн (проти 82,4 млн тонн у 2024 р.), але на ринку з’являються думки, що росія може включити в статистику окуповані території, що додасть ще близько 4 млн тонн. Уже є повідомлення про офіційні оцінки на рівні до 90 млн тонн. До того ж, експортна політика РФ цього року виглядає м’якшою: рекомендована експортна ціна підвищена, а мито вперше знижено до нуля.
Повна версія статті доступна передплатникам аналітичного звіту «AgriPriceMentor» від УкрАгроКонсалт.
Ви можете отримати зразок звіту та оформити передплату тут.
Будьте впевнені у своїй бізнес-стратегії з професійною аналітикою та прогнозами агроринку України та Чорноморського регіону.
Читайте також
Україна запроваджує 10% мита на експорт сої та ріпаку з 1 серпня
Вікторія Голубятнікова, SGS – спікер Міжнародної конференції BLACK SEA OIL TRADE-2025
Жнива в ГК «Агро-Регіон» стартували на два тижні пізніше
США запровадять 19% тариф на товари з Індонезії
USDA погіршило прогноз виробництва соняшнику в Україні
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом