ФІНАЛ АГРАРНОГО РОКУ ТА ПРОГНОЗИ РИНКУ, 2020/21
Для компанії УкрАгроКонсалт 2020 рік був успішним, незважаючи на всі негаразди – як локальні, так і глобальні. Ми провели ребрендинг компанії, відкрили новий сайт, підвищили ефективність обробки і переробки сирої ринкової інформації, використовуючи інструменти Big Data, залучили нових споживачів і клієнтів.
Реально 2020 г. – це рік безпрецедентних подій. Як добре він починався, цей рік, але потім – все шкереберть, і все змішалося. Перш за все – пандемія, зростання невизначеності, відновлення попиту Китаю, австралійський come back, ціни, посилення держрегулювання експорту, торгові війни, вибори і т.п.
Всі ми сподіваємося на повернення до звичного способу життя, в деякій мірі це так і буде – але все ж зворотної дороги немає, зараз хтось впаде, хтось піде вгору.
Головна поточна проблема не тільки українського, а й глобального аграрного ринку – це знайти своє місце в новій реальності. Це спільна проблема і для трейдерів, і для фермерів, і для аналітиків – це довгострокове завдання.
Трейдери – для них 2020 рік – це період дефолтів, у 2021 році трейдерам треба підвищувати надійність постачальників зерна. Раніше це багато в чому гарантувалося форвардними контрактами. Безумовно, обсяг форвардів скоротиться з боку трейдерів/експортерів на користь спотових угод. Але спот дорожче, більше конкурентів, треба пропонувати кращі умови контрактів за цінами і термінами платежу – це накладно, а в умовах України всі накладки як правило вирішуються за рахунок фермера.
Я не виключаю значне зростання товарних кредитів з боку постачальників насіння, засобів захисту і добрив. Але в будь-якому випадку після періоду дефолтів фермерам необхідно відновлювати довіру і свій авторитет як постачальників зерна, саме це відкриє можливості для розширення фінансування.
Поведінка фермерів – продавців зерна несподівано модифікувалася – вони потренувалися на відстрочці продажів пшениці після зростання цін і в повній мірі застосували цей досвід до продажу соняшнику і кукурудзи. Вони прагнули до продажу за найвищими цінами, але могли обманути самі себе.
У нашому новому звіті – AgriPriceMentor – ми саме говоримо про кращі умови для фермерських форвардів – рекомендуємо клієнтам і терміни укладання контрактів, вказуючи на періоди найкращих цін і, відповідно, оптимальні терміни поставки.
AgriPriceMentor допомагає фермерам краще визначити найбільш прибуткові культури – тобто прийняти рішення по структуру посівів під урожай 2021 року. Так, зараз усі думки про пшеницю, кукурудзу, соняшник і т.д. Але один з моїх клієнтів, фермер, 2 роки тому на основі високих поточних цін істотно розширив площі під ячменем. Найцікавіше – таке ж рішення прийняли і в Канаді, в Росії, в США – і ціни на ячмінь впали рік тому. Тож не все так просто з ринками пшениці, кукурудзи, соняшнику в 2021 р.
До речі, ціни зараз на бобові – горох, квасолю – це фантастика. Чи варто розширювати площі, коли основний споживач вводить високі імпортні мита і прагне до самозабезпечення продуктами харчування? Чи є альтернативні ринки? Відповіді на ці проблеми – це і є наш AgriPriceMentor. Все це + онлайн консультації перед укладенням угоди дозволили нашим передплатникам підвищити прибутковість вже в 2020 р.
Прогноз УкрАгроКонсалт, озвучений на одному з вебінарів компанії, про прискорене зростання цін в сезоні 2020/21 повністю виправдався – оператори, які скористалися цією рекомендацією, змогли продати своє зерно набагато дорожче, укладаючи контракти за іншими цінами і з іншими термінами поставки і виконуючи ці контракти .
Інший прогноз УкрАгроКонсалт – це січень 2020 року – про відновлення роботи Міністерства аграрної політики – також повністю виправдався. Бажаємо посилення системного характеру роботи Міністерства аграрної політики та продовольства України, основні цілі – розширення експортних ринків, зростання прибутку фермерських господарств.
На жаль, виправдався також мій прогноз щодо регулювання ринку землі. Так, закон про ринок землі прийнято, але він вимагає серйозних допрацювань – закон регулює в основному функції і завдання державних органів, і в набагато меншому ступені встановлює умови функціонування власне ринку землі.
У 2020 році Україна зміцнила свої позиції на світових аграрних ринках. Триває адаптація до нових реалій – потенціал сировинного експорту України використовується все більш повно. Але цей потенціал – саме сировинний потенціал – вже близький до вичерпання. Я впевнений, що вже через 2-4 роки буде потрібна нова модель участі аграрного сектора України в міжнародному поділі праці.
Вітаю всіх з Новим 2021 роком!
Бажаю всім здоров’я, успіхів у бізнесі, нових проектів, нової ефективності!!!
Сергій Феофілов
Генеральний директор УкрАгроКонсалт
Читайте також
Приєднуйтесь до агро лідерів Чорноморського та Дунайського регіону на 22 Міжнародн...
Польські фермери розпочали блокування руху вантажівок перед ПП “Медика-Шегин...
Озимі зернові на більшості території країни перебувають у стані вимушеного зимовог...
МХП збільшив прибуток до $141 млн
Індія може поставити рекорд зі збирання кукурудзи
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом