ФІНАЛ АГРАРНОГО РОКУ ТА ПРОГНОЗИ РИНКУ, 2020/21
Для компанії УкрАгроКонсалт 2020 рік був успішним, незважаючи на всі негаразди – як локальні, так і глобальні. Ми провели ребрендинг компанії, відкрили новий сайт, підвищили ефективність обробки і переробки сирої ринкової інформації, використовуючи інструменти Big Data, залучили нових споживачів і клієнтів.
Реально 2020 г. – це рік безпрецедентних подій. Як добре він починався, цей рік, але потім – все шкереберть, і все змішалося. Перш за все – пандемія, зростання невизначеності, відновлення попиту Китаю, австралійський come back, ціни, посилення держрегулювання експорту, торгові війни, вибори і т.п.
Всі ми сподіваємося на повернення до звичного способу життя, в деякій мірі це так і буде – але все ж зворотної дороги немає, зараз хтось впаде, хтось піде вгору.
Головна поточна проблема не тільки українського, а й глобального аграрного ринку – це знайти своє місце в новій реальності. Це спільна проблема і для трейдерів, і для фермерів, і для аналітиків – це довгострокове завдання.
Трейдери – для них 2020 рік – це період дефолтів, у 2021 році трейдерам треба підвищувати надійність постачальників зерна. Раніше це багато в чому гарантувалося форвардними контрактами. Безумовно, обсяг форвардів скоротиться з боку трейдерів/експортерів на користь спотових угод. Але спот дорожче, більше конкурентів, треба пропонувати кращі умови контрактів за цінами і термінами платежу – це накладно, а в умовах України всі накладки як правило вирішуються за рахунок фермера.
Я не виключаю значне зростання товарних кредитів з боку постачальників насіння, засобів захисту і добрив. Але в будь-якому випадку після періоду дефолтів фермерам необхідно відновлювати довіру і свій авторитет як постачальників зерна, саме це відкриє можливості для розширення фінансування.
Поведінка фермерів – продавців зерна несподівано модифікувалася – вони потренувалися на відстрочці продажів пшениці після зростання цін і в повній мірі застосували цей досвід до продажу соняшнику і кукурудзи. Вони прагнули до продажу за найвищими цінами, але могли обманути самі себе.
У нашому новому звіті – AgriPriceMentor – ми саме говоримо про кращі умови для фермерських форвардів – рекомендуємо клієнтам і терміни укладання контрактів, вказуючи на періоди найкращих цін і, відповідно, оптимальні терміни поставки.
AgriPriceMentor допомагає фермерам краще визначити найбільш прибуткові культури – тобто прийняти рішення по структуру посівів під урожай 2021 року. Так, зараз усі думки про пшеницю, кукурудзу, соняшник і т.д. Але один з моїх клієнтів, фермер, 2 роки тому на основі високих поточних цін істотно розширив площі під ячменем. Найцікавіше – таке ж рішення прийняли і в Канаді, в Росії, в США – і ціни на ячмінь впали рік тому. Тож не все так просто з ринками пшениці, кукурудзи, соняшнику в 2021 р.
До речі, ціни зараз на бобові – горох, квасолю – це фантастика. Чи варто розширювати площі, коли основний споживач вводить високі імпортні мита і прагне до самозабезпечення продуктами харчування? Чи є альтернативні ринки? Відповіді на ці проблеми – це і є наш AgriPriceMentor. Все це + онлайн консультації перед укладенням угоди дозволили нашим передплатникам підвищити прибутковість вже в 2020 р.
Прогноз УкрАгроКонсалт, озвучений на одному з вебінарів компанії, про прискорене зростання цін в сезоні 2020/21 повністю виправдався – оператори, які скористалися цією рекомендацією, змогли продати своє зерно набагато дорожче, укладаючи контракти за іншими цінами і з іншими термінами поставки і виконуючи ці контракти .
Інший прогноз УкрАгроКонсалт – це січень 2020 року – про відновлення роботи Міністерства аграрної політики – також повністю виправдався. Бажаємо посилення системного характеру роботи Міністерства аграрної політики та продовольства України, основні цілі – розширення експортних ринків, зростання прибутку фермерських господарств.
На жаль, виправдався також мій прогноз щодо регулювання ринку землі. Так, закон про ринок землі прийнято, але він вимагає серйозних допрацювань – закон регулює в основному функції і завдання державних органів, і в набагато меншому ступені встановлює умови функціонування власне ринку землі.
У 2020 році Україна зміцнила свої позиції на світових аграрних ринках. Триває адаптація до нових реалій – потенціал сировинного експорту України використовується все більш повно. Але цей потенціал – саме сировинний потенціал – вже близький до вичерпання. Я впевнений, що вже через 2-4 роки буде потрібна нова модель участі аграрного сектора України в міжнародному поділі праці.
Вітаю всіх з Новим 2021 роком!
Бажаю всім здоров’я, успіхів у бізнесі, нових проектів, нової ефективності!!!
Сергій Феофілов
Генеральний директор УкрАгроКонсалт
Читайте також
Перегляд Єгиптом способів закупівлі пшениці ускладнює моніторинг за світовою торгі...
Сергій Феофілов: Українська соя та її перспективи у запитаннях та відповідях
Бразилія побила рекорд з експорту кави у 2024 році
На понад 50% зріс обсяг передачі зернових залізницею до Румунії у січні
Пшеницю в Казахстані сіятимуть менше: що її замінить на полях
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом