Екстремальні погодні умови 2024 року мали негативний вплив на сільське господарство у світі

Джерело:  УкрАгроКонсалт
погода weather засуха клімат
UkrAgroConsult

Згідно з новим звітом Австралійського національного університету (ANU), 2024 рік став ще одним роком рекордних температур, що призвело до нових екстремальних кліматичних коливань глобального водного циклу та призвело до лютих повеней і руйнівних посух, повідомляє УкрАгроКонсалт із посиланням на Australian National University.

Доповідь про Глобальний моніторинг води за 2024 рік (The 2024 Global Water Monitor Report), в якій брала участь міжнародна група дослідників під керівництвом професора Австралійського національного університету Альберта ван Дейка, виявила, що підвищення температури змінює спосіб руху води навколо планети, «сіючи хаос» в кругообіг води.

«Підвищення температури поверхні моря посилило тропічні циклони та посухи в басейні Амазонки та в південній частині Африки. Глобальне потепління також сприяло сильнішим зливам і штормам, про що свідчать смертоносні раптові повені в Європі, Азії та Бразилії», – заявив професор ван Дейк.

В 2024 році близько 4 млрд людей в 111 країнах – це половина населення світу – пережили найтепліший рік. Професор ван Дейк сказав, що температура повітря над сушею в 2024 році була на 1,2ºС вищою, ніж на початку ХХІ століття, і приблизно на 2,2ºС, ніж на початку промислової революції.

«В 2024 році Земля пережила найспекотніший рік за всю історію спостережень, четвертий рік поспіль. Системи водопостачання в усьому світі несли основний тягар. 2024 рік був роком екстремальних ситуацій, але це не було поодиноким явищем. Це частина погіршення тенденції до більш інтенсивних повеней, тривалих посух і рекордних екстремальних ситуацій», – сказав він.

Найбільш руйнівними лихами, пов’язаними з водою, в 2024 році були раптові повені, повені річок, посухи, тропічні циклони та зсуви. Пов’язані з водою стихійні лиха забрали життя понад 8700 людей, створили умови для появи 40 млн переселенців та завдали економічних збитків на суму понад 550 млрд доларів.

«Від історичних посух до катастрофічних повеней ці екстремальні події впливають на життя, засоби до існування та цілі екосистеми. Окремі сильні опади спричинили широкомасштабну раптову повінь в Афганістані та Пакистані, внаслідок чого загинуло понад 1000 людей. Катастрофічні повені в Бразилії спричинили понад 80 смертей, в регіоні випало понад 300 мм опадів», – сказав професор ван Дейк.

«Ми виявили, що рекорди опадів побиваються все частіше. Наприклад, в 2024 році рекордно висока місячна кількість опадів випадала на 27% частіше, ніж на початку ХХІ століття, тоді як добова кількість опадів випадала на 52% частіше. Рекордно низькі значення спостерігалися на 38% частіше, тому ми спостерігаємо гірші крайні значення з обох сторін. В південній частині Китаю річки Янцзи та Чжуцзян затопили міста, витіснивши десятки тисяч людей і завдавши шкоди врожаю на сотні мільйонів доларів. В Бангладеш в серпні 2024 року сильні мусонні дощі та прориви дамб спричинили розлив річок. Понад 5,8 млн людей постраждали, щонайменше 1 млн тонн рису було знищено. В Іспанії наприкінці жовтня 2024 року протягом 8 годин випало понад 500 мм опадів, що спричинило смертельні раптові повені», – заявив він.

В той час як деякі частини світу зазнали потужних повеней в 2024 році, інші пережили жахливу посуху.

«В басейні Амазонки, одній із найважливіших екосистем Землі, рекордно низький рівень річок перекрив транспортні шляхи та порушив виробництво гідроенергії. Лише у вересні лісові пожежі, спричинені спекотною та сухою погодою, охопили понад 52 тис. квадратних кілометрів, вивільнивши величезну кількість парникових газів», – сказав професор ван Дейк.

«В південній частині Африки сильна посуха скоротила виробництво кукурудзи більш ніж на 50%, через що 30 млн людей зіткнулися з нестачею їжі. Фермери були змушені винищувати худобу, оскільки пасовища висихали. Посуха також зменшила виробництво гідроенергії, що призвело до масових відключень світла. Нам потрібно підготуватися та адаптуватися до неминуче більш серйозних екстремальних подій. Це може означати посилення захисту від повеней, розвиток більш стійкого до посухи виробництва продуктів харчування та водопостачання, а також кращі системи раннього попередження. Вода є нашим найважливішим ресурсом, а її екстремальні ситуації – як повені, так і посухи – є однією з найбільших загроз, з якими ми стикаємося», – наголосив професор ван Дейк.

Дослідницька група використовувала дані з тисяч наземних станцій та супутників, щоб майже в реальному часі отримати інформацію про критичні змінні води, такі як кількість опадів, вологість ґрунту, течії річок та повені.

Глобальний моніторинг води є результатом співпраці між інституціями по всьому світу та залучає різні державні та приватні організації.

Позначки:, , , , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!