Експорт знімає вершки з молочного ринку. Коли в Україні буде дефіцит молока
Українські молочні продукти закріпилися в Європі та просуваються на ринки Азії та Африки. Наш експорт виштовхує звідти білорусів.
За вісім місяців цього року експортери молочних продуктів вже заробили більше, ніж за весь 2023 рік. Молочний експорт в грошах зріс на 22%. Завдяки прийнятним цінам та якості на деяких ринках українці виштовхують білоруських молочарів. Якщо справи й далі розвиватимуться такими темпами, то 2024 рік стане для молочарів найкращим за останнє десятиріччя.
Зворотний бік медалі – в Україні дорожчає молоко, яке є сировиною для експортних продуктів. У національних торгівельних мережах ціни на молочку з початку року зросли більше ніж на 17%, підрахував Георгій Кухалейшвілі, аналітик Асоціації виробників молока.
LIGA.net розбиралася, чого в експорті молочної продукції більше – негативу чи позитиву? І невже розпродажі вершкового масла та сирів вже позаду?
Ринки, які потребують сухого молока
Покращення експортних позицій сталося завдяки концентрації постачань молочної продукції в країни ЄС. Якщо раніше для України найважливішими були ринки Кавказу та Центральної Азії, то тепер у фокусі — Центральна Європа.
Додатково — тепер в десятку провідних покупців продукції нашої молочної галузі входять Нідерланди та Німеччина. Ще декілька років тому повідомлення про це здавалося б фантастикою. А тепер це один з етапів виробництва відомих плавлених (і не тільки) сирів.
Українська молочна продукція присутня на ринках 91 країни. Насамперед це сухе цільне молоко, зручний біржовий товар. На другому та третьому місцях – вершкове масло та сир. Четверта позиція — за морозивом. Хоча ближче до зими його частка в експорті зменшиться.
У Держпродспоживслужби повідомляють, що станом на вересень 2024 року вони “відкрили для доступу українських молочних продуктів ринки 29 країн світу”. Чиновники кажуть, що в стані відкриття ще 11 ринків – серед яких Чилі, Індонезія, Індія, Коста-Рика, Колумбія, Бразилія, Венесуела та інші.
Для держслужбовців буде цікавим дізнатися, що вже декілька років де-факто українська молочка продається майже в сотні країн.
Кількість країн, в які експортували українські молочні продукти
92 країни – 2021 рік
80 країн – 2022 рік
91 країна – 2023 рік
Подальша перспектива для зовнішньої торгівлі пов’язана зі збільшенням присутності на певних ринках. Наприклад, в Європі — це Чехія та Румунія. Найбільш перспективними виглядає Саудівська Аравія та країни Північної Африки, а саме Марокко.
Максим Фастєєв, радник комітету з євроінтеграції Спілки молочних підприємств, зазначає, що європейські ринки привабливі через стабільність, платоспроможність споживачів та зручність доставлення. Серед ризиків – можливе повернення квот.
Щодо Саудівської Аравії та Марокко, то це ринки з високим потенціалом зростання, підкреслює Юрій Шевчук, віцепрезидент Olam Food Ingredients. За останні роки Марокко збільшило імпорт сухого знежиреного молока до 35 000 тонн, а Саудівська Аравія вдвічі більше – до 70 000 тонн.
Молочні ріки міліють
В Україні вже четвертий місяць поспіль дорожчає молоко.
“Зберігається дефіцит молока-сировини, а попит з боку молокопереробних підприємств переважає наявну пропозицію на внутрішньому ринку”, – пояснює Георгій Кухалейшвілі.
За його даними, наразі на потреби внутрішнього ринку використовують 70% молока. Решта закриває потреби експорту.
Раніше LIGA.net повідомляла, чому через спеку та відключення електроенергії зменшилася продуктивність корів.
Що далі? Георгій Кухалейшвілі прогнозує, що через подорожчання українці вже в жовтні зменшать споживання молочних виробів. На зовнішніх ринках наших експортерів “притискають” молочарі з Нової Зеландії, чия продукція дешевша.
Водночас наближаються новорічні свята, під час яких сповільнюється попит на молочні продукти.
“Тому є вірогідність, що з листопаду зменшиться попит на молоко-сировину, що пригальмує зростання цін”, – розмірковує експерт.
Читайте також
Vitagro побудує ще два біометанові заводи
Експорт сої з Бразилії у листопаді скоротився на 43%
На відновлення та будівництво меліоративних систем України у держбюджеті на 2025 р...
В Австралії збудували новий порт, який може перевалювати до пів мільйона тонн зерн...
Листове підживлення пшениці та інших культур: особливості та вплив елементів
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом