Експорт соняшникової олії з Молдови впав у 2024 році

Джерело:  Логос-Пресс
подсолнечное масло

Експорт олії з Молдови в 2024 р. опустився нижче 1% від загального обсягу поставок за кордон. Щоб зрозуміти ступінь падіння, досить сказати, що у 2022 р. зовнішні продажі цього товару займав 8% у структурі фізичного експорту товарів з РМ, а 2023 року частка цього продукту скоротилася, але не настільки помітно – до 6%.

Про цю тенденцію свідчить аналіз голови Асоціації “Agrocereale” Юрія Рижі.

У грудні минулого року країна таки трохи наростила експорт соняшникової олії. У структурі фізичного експорту агропродовольчих товарів із РМ частка рослинної олії зросла до 2,9%. Однак і в останньому місяці 2024 року Молдова експортувала лише близько 4,8 тис. тонн, а всього за рік – менше двох десятків тисяч тонн цього продукту. Тоді як у попередні роки експорт соняшникової олії був на порядок вищим – понад 200 тис. тонн.

У січні 2025 року знову було відзначено спад експорту соняшникової олії – всього 0,9 тис. тонн, що становить 1% фізичного та 2% вартісного обсягу зовнішніх поставок агропродовольчих товарів із РМ.

Чим зумовлене різке погіршення стану справ у олійно-жировій галузі РМ? Причин, як завжди, кілька, і складно виділити одну з них як домінуючу.

Насамперед минулого року в Молдові приблизно з 480 тис. га під соняшником було зібрано, за експертними оцінками, близько 500-550 тис. тонн продукції. Деякі оператори ринку олійної сировини вважають, що це песимістична оцінка. Оптимістична – до 600 тис. тонн соняшнику. У будь-якому випадку це порівняно небагато. Нещодавно були сезони, коли виробництво соняшнику у РМ сягало 700-800 тис. тонн. Тобто цієї продукції в країні минулого року було вирощено значно менше, ніж у середньому в попередні роки.

При цьому у 2024 р. фермерські продажі молдавського соняшника трейдерам-експортерам значно перевершували продаж цієї сировини вітчизняним переробникам. Про причини цього можна сперечатися. Фермери стверджують, що чекали від молдавських переробників набагато щедріших цінових пропозицій. У свою чергу переробники зазначали, що на регіональному ринку (зокрема, українському) у період сезонного піку продажів соняшник можна було купити значно дешевше, ніж у РМ. А високі закупівельні ціни на сировину – високі економічні ризики. Наприклад, ризик не вписатися в зону рентабельності, якщо світові ціни на олію підуть униз.

Незалежно від того, чиї аргументи видаються вагомішими – фермерів чи переробників – необхідно констатувати таке. Наразі з РМ, за експертними оцінками, експортовано понад 360 тис. тонн соняшника врожаю-2024. Крім того, як стверджують ринкові оператори, на даний момент вже законтрактовано і, напевно, буде відправлено за кордон не менше 25 тис. тонн торішнього соняшника. Тим часом у країні наразі перероблено, за підрахунками промисловців, близько 65-70 тис. тонн соняшника врожаю-2024. До нового врожаю (тобто до жовтня поточного року) «з місцевого ринку» може бути придбано переробниками та трейдерами-експортерами не більше 100-120 тис. тонн молдавського соняшника.

Чи багато це чи мало? Як стверджує генеральний директор найбільшого в РМ ОУЗу Floarea Soarelui SA Стелла Островецька, соняшника, що залишився на молдавському ринку, точно достатньо для виробництва такої кількості соняшникової олії, яка необхідна для потреб внутрішнього ринку до середини осені. Орієнтовно це 15-18 тис. тонн продукту.

При цьому варто врахувати, що на даний момент до 50% фасованої олії на полицях молдавських магазинів – це імпортний продукт. До речі, самі молдавські переробники імпортують чималу кількість сирої олії для доопрацювання та фасування.

Імовірність нарощування виробництва під експорт соняшникової олії з РМ у короткостроковій перспективі оцінити навряд чи можливо. Більш реалістичним є варіант розвитку подій за попереднім сценарієм – значну частину залишків товарного соняшника врожаю-2024 на молдавському ринку скуплять трейдери-експортери.

Аналізуючи еволюцію експорту в поточному маркетинговому році соняшникової олії, виробленої в РМ, багато операторів ринку вказують на важливу роль у ситуації практики ліцензування імпорту соняшнику. Цей захід був запроваджений владою країни два роки тому під тиском фермерських організацій, які протестують проти експансії на ринок Молдови дешевого українського соняшника. Виробники соняшникової олії справді планували купити для переробки значні обсяги (десятки тисяч тонн) цієї сировини в Україні.

Стелла Островецька коментує ситуацію в тому дусі, що дорога ложка до обіду. У бізнесі важлива швидкість реакції: була можливість придбати дешеву сировину, переробити її та запропонувати світовому ринку готовий продукт за конкурентною ціною – це треба було робити.

Нині ціна на соняшник в Україні зросла, отже механізм ліцензування імпорту цієї сировини вже нікого ні від чого не захистить. Просто не спрацює – український соняшник везти на молдавські заводи вже не вигідно. А місцевого соняшника у Молдові залишилося вже небагато. Тобто повернення молдавської олійно-жирової індустрії до «вищої ліги» регіональних експортерів соняшникової олії якщо й відбудеться, то не раніше осені-зими нинішнього року. Якщо соняшник у РМ буде посіяний і вирощений, всупереч ймовірній черговій посусі.

До речі, виробництво олії – дуже енергоємне. Проте, як стверджує асоціація «Agrocereale», місцеву олійно-жирову галузь було виключено з механізму державної підтримки переробної промисловості РМ, запущеного на початку 2025 року. Зокрема, обділена частковим компенсуванням рахунків на електроенергію.

Позначки:, , , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!