Економісти та інженери сідають за кермо трактора, щоб провести посівну
Україна засіяла вже 15% запланованих площ. Які перспективи посівної на третій рік війни та які нагальні проблеми постають перед аграріями цьогоріч, розповів член правління Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) Сергій Іващук.
“Якщо говорити про нинішню посівну, то на Західній Україні питання мобілізації є одним із найгостріших. Потрібно оперативно приймати рішення, ким замінити мобілізованих сільгосппрацівників. Економісти, інженери та програмісти сідають за трактори, щоб забезпечити посівну, адже на моєму підприємстві мобілізували 64% працівників”, – розповів Сергій Іващук. Проблеми посівної дуже різняться за регіонами, найскладніше – на деокупованих та прифронтових територіях.
“На заході країни головні проблеми – мобілізація і збут. Якщо говорити про схід та південь, північ, то там додаються наслідки бойових дій, постійні ризики обстрілів, необхідність розмінування, відсутність обігових коштів. Нам дуже допомагає державна кредитна програма “5-7-9”, хоча відсотки по сплаті кредитів підняли до 13%. Програма дає можливість проводити посівну, бо в умовах блокування експорту дуже ускладнена логістика до ЄС, обмежений рух через Польщу та Угорщину. Незважаючи на те, що можемо виростити і збути – стоїть питання коштів. Пшениця була збитковою у цьому сезоні: 45 000 грн/га вклали, а отримали 40 000 грн/га. Хоча був рекордний врожай пшениці – отримали 8 т/га, і при цьому 5000 грн збитку на гектар. Лише зараз ціна почала підніматися, але врожай вже продано. Кукурудза також збиткова”, – зазначив член правління ВАР.
Аграрії намагаються оптимізувати посівні площі та структуру посівів, щоб частково нівелювати здорожчання пального та добрив.
“Пальним ми забезпечені, але його вартість збільшилася удвічі. Ми вносимо вдвічі менше добрив, бо комплексні коштують 35 000 грн/т, а до війни – 12 000 грн/т. Намагаємось оптимізувати площу та структуру посівів. У цьому сезоні прибутковою була лише соя, бо в ЄС її не вистачає. Рухаємося у цьому напрямку. Вірю, що буде хороший урожай та прийнятні ціни, адже українські аграрії забезпечують продовольчу безпеку та годують ЗСУ”, – резюмував Сергій Іващук.
Читайте також
Приєднуйтесь до агро лідерів Чорноморського та Дунайського регіону на 22 Міжнародн...
Польські фермери розпочали блокування руху вантажівок перед ПП “Медика-Шегин...
Озимі зернові на більшості території країни перебувають у стані вимушеного зимовог...
МХП збільшив прибуток до $141 млн
Індія може поставити рекорд зі збирання кукурудзи
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом