Доступ до ринку ЄС збережеться, поки Україна буде домовлятися про умови торгівлі

Джерело:  AgroPortal.ua
Качка

Найгірший сценарій у торгівлі з Євросоюзом з 6 червня, коли завершиться дія автономних торговельних заходів (АТЗ), — це повернення до режиму вільної торгівлі, який діяв до війни та введення АТЗ у червні 2022 року.

Про це повідомив заступник міністра економіки — торговий представник України Тарас Качка.

За його словами, ще торік була досягнута домовленість, що з 6 червня цього року АТЗ перестануть діяти, натомість Європейська комісія проведе з Україною перегляд за ст. 29 Угоди України та Європейського Союзу про поглиблену і всеохопну зону вільної торгівлі (ПВЗВТ, DCFTA) для того, щоб збільшити доступ українських товарів на ринок ЄС і європейських — на ринок України.

«І якщо з автономними торговими заходами все сталося, як Європейська комісія і запланувала, то із 29 статтею поки що ми трішки пригальмувалися через низку зовнішніх різних обставин. Але сподіваюся, що ми це рішення знайдемо досить швидко. Якщо не до 6 червня, то максимально швидко після 6 червня», — описав поточну ситуацію торгпред.

«І принаймні на час, поки ми будемо домовлятися щодо нових параметрів лібералізації торгівлі цими товарами, які вже були повністю лібералізовані, в нас не буде проблем із доступом на ринок Європейського Союзу», — додав Качка.

Загалом він констатував, що ситуація в торгівлі далеко не така оптимістична і не така дружня, як за іншими напрямами співпраці з ЄС.

Водночас торгпред України вважає, що навіть довоєнний режим торгівлі з ЄС «досить гарний», адже щодо промислових товарів мит не було, і так само не буде й за більшістю аграрних товарів.

«Але очевидно, що по товарах, які нам найцікавіші та найчутливіші, нам автономні торгові заходи дуже допомагали. Допомагали не лише з погляду доступу на ринок, а й з погляду транзиту. Це було актуально до 2023 року, коли не працювали наші порти. Зараз порти працюють, і весь експорт, який йде в бік третіх країн, йде з наших портів, тому у нас немає транзитного навантаження. Відповідно, ці автономні торгові заходи, які допомагали транзитуватися, зараз уже не такі актуальні», — зауважив Качка.

На його думку, за 2023-2024 роки Україна та ЄС знайшли баланс торгівлі, хоча й Україна має досить великий торговий дефіцит — імпорт перевищує експорт майже удвічі.

«Очевидно, що зараз це є предметом дискусії, яким чином зберегти цю збалансовану торгівлю. Наш підхід — залишити умови торгівлі такими, як вони є щонайменше зараз, можливо, навіть більш вільними, але при цьому контрольованими. Побачимо, що буде — не забігатиму наперед. Ми достатньо конструктивно працюємо з Європейською комісією, але очевидно, що це буде комплексне рішення за всіма нюансами», — підсумував торгпред України.

Позначки:, , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!