Деградація ґрунтів в Україні набуває критичних значень
Група компаній «БТУ-ЦЕНТР» провела масштабне соціальне опитування, в якому взяли участь близько 300 господарств. Метою дослідження було дізнатися, який стан ґрунтів в Україні та які складнощі виникають в українських аграріїв у зв’язку зі зміною клімату.
Про це йдеться у матеріалі «Проблема деградації ґрунтів. Сучасний стан, ризики та способи подолання».
«Ми опитали 250 господарств, які працюють за традиційною технологією вирощування, 35 за органічною та 11 господарств, що працюють за ресурсозберігаючими технологіями обробітку ґрунту No-till, Strip-till, Mini-till. Також участь в опитуванні взяли 10 українських агрохолдингів», — зазначає Тетяна Хоменко, комерційний директор групи компаній «БТУ-ЦЕНТР».
Серед складнощів, які виникають у вирощуванні рослин у зв’язку зі зміною клімату, 30% респондентів відмітили вплив на зміну термінів сівби, 28% — зниження врожайності, 20% — опустелювання, 15% відзначили зниження ефективності добрив.
Серед опитаних 51% господарств мають ґрунти з ознаками деградації. Серед агрохолдингів цей показник не набагато нижчий — 50%. Залежно від технології обробітку ґрунту, процес деградації ґрунтів в господарствах був відмічений на рівні:
- за традиційного обробітку — 65%;
- за органічного землеробства — 44%;
- за ресурсозберігаючих технологій — 5%.
Найбільше зниження родючості ґрунту було відмічено у східній частині та на півночі. Це Чернігівська, Сумська, Харківська, Донецька та Луганська області, а також Кіровоградщина та Миколаївщина, де цю проблему помітили від 80 до 100% опитаних аграріїв. Серед господарств з центральної та західної частин України зниження родючості ґрунту відмітили від 50 до 80% аграріїв. З перелічених технологічних процесів, що сприяють оздоровленню ґрунту, на думку аграріїв були визначені наступні:
- сівозміна — 36%;
- внесення мікробних препаратів — 27%;
- технологія обробітку ґрунту — 26%.
Нагадаємо, що спосіб обробітку ґрунту безпосередньо впливає на його ущільненість, від чого, в свою чергу, залежить якість розвитку кореневої системи рослин.
Щодо частоти проведення ґрунтових аналізів, то 70% опитаних респондентів проводять їх 1-2 рази на рік, близько 30% не знають про склад ґрунту, з яким працюють. Переважно українські аграрії проводять аналізи на хімічний склад, повний хімічний склад та агрохімічний аналіз. Зокрема, 45% опитаних проводять аналіз лише за кількістю поживних речовин, ігноруючи показник кількості та співвідношення мікроорганізмів в ґрунті. Лише 2% опитаних проводять мікробіологічний аналіз.
Читайте також
Приєднуйтесь до агро лідерів Чорноморського та Дунайського регіону на 22 Міжнародн...
Україна може заповнити ніші в ЄС після реструктуризації агровиробництва
Експорт пальмової олії у листопаді з Малайзії знизився на 5%
Україна виготовила понад 1 млн тонн цукру
Як менший врожай зернових вплине на аграрний експорт
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом