Цьогоріч ріпак знову претендуватиме на звання найрентабельнішої культури в Україні
За прогнозами аналітиків, цього року ріпак знову претендує на звання найрентабельнішої культури в Україні. А все через скорочення посівів в Європі та аномально теплу весну, яка також тисне на перспективи майбутнього врожаю там.
Про це йдеться у спецпроєкті «В Європі очікують дефіцит ріпаку. Як це вплине на українських виробників і ціни», пише Kurkul.com.
Аналітики зазначають, що компенсувати дефіцит ріпаку переробні заводи ЄС будуть за рахунок України та Австралії.
За прогнозами «Аргус-Агрітель», ЄС може зібрати 19,1 млн т ріпаку в новому сезоні, порівняно з 21,2 млн т минулого року. Причини — скорочення посівних площ через низькі ціни на цю олійну у 2023 році та зміни в законодавчому регулюванні.
«Щодо цін в новому сезоні 2024/25, то на їх рівень будуть впливати декілька важливих факторів. Ціни в Європі знизилися минулого року через високу пропозицію на ринку, адже як і в Україні там зібрали високий врожай. Саме це, та багато змін в законодавчому регулюванні, вплинули на зменшення посівних площ у Європі в новому сезоні», — пояснила аналітикиня Христина Яворська.
Вона також зауважила, що прогнозувати рівень врожайності ріпаку як культури завжди складно. Тому є можливою ситуація підвищеного попиту зі сторони європейських переробників, якщо врожай буде навіть нижче очікуваного при вже менших посівних площах.
Це звичайно вплине на рівень цін в Україні, оскільки вони реагують на європейські ціни на біржі MATIF Euronext.
Загалом ціни на ріпак цього сезону коливалися на рівні з $380-410/т в портах упродовж останніх шести місяців з жовтня 2023 по квітень 2024. Останнім часом активність на ринку є низькою, адже основна частина минулорічного врожаю вже експортована або перероблена.
За даними учасників ринку, ріпак нового врожаю контрактується в межах $400/т з поставкою до глибоководних портів у серпні. При цьому не виключається можливість поставок і до портів Дунаю, в разі виникнення ускладнень в роботі великих портів через військові ризики.
Аналітикиня додала, що в Україні на рівень цін продовжать впливати логістика та можливість використання тих чи інших шляхів експорту.
Христина Яворська також відмітила, що зважаючи на низьку маржу переробки олійних на даний час, очікуються не такі високі рівні переробки ріпаку як минулого року та рекордного експорту ріпакової олії. Можна сказати, що український врожай будуть охоче імпортувати європейські переробники, особливо в першій половині сезону, коли Україна є основним постачальником до Європи, оскільки там очікується нижче виробництво.
Читайте також
Приєднуйтесь до агро лідерів Чорноморського та Дунайського регіону на 22 Міжнародн...
Україна може заповнити ніші в ЄС після реструктуризації агровиробництва
Експорт пальмової олії у листопаді з Малайзії знизився на 5%
Україна виготовила понад 1 млн тонн цукру
Як менший врожай зернових вплине на аграрний експорт
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом