Ціни на сою на біржах та в Україні очікують введення мит на американську сою з боку ЄС та Китаю

Ціни на сою на біржі в Чикаго та в Україні залишаються відносно стабільними в очікуванні реакції світу на «тарифні війни» Трампа. Китай відмовився скасувати 34% мито, введене у відповідь на тарифи США, тож Трамп оголосив, що з 9 квітня запровадить додаткове 50% мито на товари з Китаю, і тепер вони обкладатимуться тарифом у 104%. Китай же пообіцяв продовжити боротьбу з такою політикою США.
Країни ЄС 9 квітня розглянуть запропонований Єврокомісією законопроект про введення 25% мита на американські товари, частина з яких почне діяти з 16 травня, а мита на сою – з 1 грудня. Він стане відповіддю на введення мит Білим домом проти товарів з ЄС.
Травневі ф’ючерси на сою на біржі в Чикаго після введення Китаєм 34% мита впали на 5,5%, але цього тижня виросли на 1,7% до 364,8 $/т (-2,1% за місяць) в надії на врегулювання тарифів. При цьому листопадові ф’ючерси торгуються на 5 $/т дешевше під тиском можливого введення мит з боку ЄС.
Котирування підтримало рішення агенції EPA про встановлення нового обсягу виробництва біодизеля у США у 2026 р. на рівні 5,25 млрд галонів, порівняно з 3,35 млрд галонів зараз, яке узгодила коаліція представників нафтової та біопаливної промисловості. Проте заплановане Трампом скорочення видатків бюджету може обмежити дотації для виробників біодизеля.
В Україні експортні ціни на сою з ГМО залишаються на стабільному рівні 385-390 $/т або 18000-18200 грн/т з доставкою до портів Чорного моря, тому переробники змушені підвищити свої ціни на 200-300 грн/т до 17500-17800 грн/т із доставкою на завод, щоб залучити обсяги та завантажити виробництва на тлі подальшого скорочення переробки соняшнику.
Внаслідок дефіциту пропозицій трейдери підняли експортні ціни на сою без ГМО на 3-5 $/т до 425-435 $/т або 19800-20100 грн/т з доставкою до портів Чорного моря, але переробники залишили свої ціни на рівні 19000-19200 грн/т з доставкою на завод.
Введення мит на американську сою з боку ЄС дещо підтримає ціни на сою в Україні, але на європейський ринок вже надходить дешева соя та соєвий шрот з Південної Америки, тому ціни на український соєвий шрот залишаються на низькому рівні 290-300 $/т з доставкою в порт та 325-335 $/т з доставкою на західний кордон.
Ціни на соєву олію також знизились до 920-960 $/т з доставкою на кордон чи в порт, що зменшує маржу переробки сої.
Травневі ф’ючерси на соєву олію на біржі в Чикаго після введення мит за тиждень впали на 7,7% до 971 $/т (+4,3% за місяць) на сподіваннях на збільшення виробництва біопалива, хоча подальше падіння цін на нафту продовжить тиснути на котирування.
Подальший розвиток зернового та олійного ринку в Україні та Чорноморському регіоні буде обговорюватись на 23-й Міжнародній конференції BLACK SEA GRAIN.KYIV, яка відбудеться 24 квітня в Києві.
Приєднуйтесь до стратегічних дискусій та нетворкінгу з лідерами галузі!
Читайте також
Експорт австралійської пшениці у лютому впав
Малайзія знижує базову ціну на сиру пальмову олію, але зберігає ставку експортного...
Торговельні обмеження США змінять ланцюги постачання яблучного концентрату
Ціна золота зросла до нового історичного максимуму
Весняна посівна-2025. Як аграріям максимально використати наявні можливості
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом