Ціни на пальне в Україні поки тримаються, незважаючи на двотижневе зростання світових цін на нафту

Джерело:  Delo
паливо

На тлі двотижневого зростання ціни на нафту, ціни на бензин та дизпаливо на українських АЗС поки не змінюються, оскільки високі запаси пального та помірний попит стримують великі мережі від різких рухів на стелах. Схожа тенденція відбувається і на ринку автогазу: споживання цього виду пального є нижчим за тогорічне, тож мережі сповільнили зростання цін. Проте автогаз в Україні все ще може здорожчати через зростання попиту в європейських країнах-постачальниках.

За минулий тиждень ціни на еталонні марки нафти трохи зросли оскільки інвестори продовжують зважати на ризики перебоїв постачання сировини з Близького Сходу через конфлікт Ізраїлю та Ірану. Країни Перської затоки тиснуть на Вашингтон, щоб стримати Ізраїль від ударів по іранській нафтовій промисловості, оскільки побоюються, що їх власна нафтова інфраструктура може стати ціллю для атак Ірану у випадку ескалації конфлікту.

Станом на вечір п’ятниці 11 жовтня порівняно з попереднім днем листопадові ф’ючерси еталонної марки Brent здешевшали на $0,36 за барель або на 0,45% до $79,04 за барель, а листопадові ф’ючерси американської марки нафти West Texas Intermediate здешевшали на $0,29 за барель або на 0,38% до $75,56 долара за барель. За тиждень ціна обох марок нафти зросла на 1%.

Зниження ціни наприкінці тижня зумовлено впливом урагану Мілтон на американський штат Флорида, який є третім за величиною споживачем бензину в США. В першій половині минулого тижня споживачі розкупили майже все пальне в штаті та спровокували дефіцит палива, що також підштовхнуло глобальні ціни на нафту 10 жовтня. Але збитки від урагану поставити під сумнів економічне зростання у США що також позначилось на фундаментальних показниках споживання енергоносіїв.

Дрібні мережі АЗС готуються платити податки авансом

За оцінкою консалтингової компанії “Нафторинок” станом на 11 жовтня порівняно з 4 жовтня середня гуртова ціна на дизельне пальне зросла на 26 коп./л до 43,83 грн/л.

Дизельні котирування в ЄС за результатами минулого тижня знизились на 1-1,4% до $702-709/т в портах Північно-західної Європи та $700-709/тонна в портах Середземного моря. Проте в другій половині тижня 10 листопада порівняно з 9 листопада дизельні котирування в Європі зросли на $11/т. Середня гуртова ціна на бензин за минулий тиждень зросла на 36 коп./л до 46,40 грн/л.

Трейдери розраховують на подальше подорожчання дизпалива дрібним гуртом на цьому тижні. Водночас ринок залишається профіцитним, що стримуватиме збільшення відпускної ціни на АЗС

Олександр Сіренко
Олександр СіренкоАналітик консалтингової компанії “Нафторинок”

Він зауважує, що надалі ціни на бензин та дизель на невеликих мережах АЗС залежатимуть від проходження закону підвищення податків. Якщо норма про сплату АЗС податку на прибуток авансом почне діяти, частина дрібних гравців спробує перекласти цей податок на споживача та збільшить ціни на стелі.

Станом на 11 жовтня порівняно з 4 жовтня середня ціна бензину на АЗС зросла на 11 коп./л до 56,63 грн/л, а дизпаливо на АЗС здешевшало на 11 коп./л до 52,51 грн/л.

Засновник групи компаній “Прайм” Дмитро Льоушкін каже, що передумов до суттєвих змін ціни на бензин та дизпальне немає. Він зауважує, що трейдери підтримують рівень запасів пального в країні вищий за середній, а комерційне споживання на 10-15% нижче за тогорічне, тож це стримує ціни від зростання.

Фактор зростання ціни на нафту поки не зіграв, а нафта марки Brent ще не закріпилася на рівні $80/барель, тож поки можна не чекати різкого здорожчання бензину та дизелю на АЗС. Але ми не виключаємо, що в найближчі тижні трапиться “чорний лебідь”, який змінить все. Це може бути ще один ураган, ескалація конфлікту на близькому сході або вибори в США

Дмитро Льоушкін
Дмитро ЛьоушкінЗасновник групи компаній “Прайм”

Таким чином ціни на дизель і бензин на АЗС на цьому тижні загалом залишаться незмінними з можливим коригуванням вгору на невеликих мережах АЗС.

Ринок пропан-бутану не відчув підвищення попиту у високий сезон

За оцінкою “Нафторинку” протягом 10-11 жовтня середня гуртова ціна автогазу зросла на 506 грн/тонна до 55 701 грн/тонна на умовах самовивозу. Тим часом темпи імпорту цього виду пального протягом 3-9 жовтня сповільнились до 1,6 тис. тонн на добу, порівняно з показником 2,9 тис. тонн на добу 26-9 вересня. При цьому в “Нафторинку” зазначають, що у другій декаді жовтня очікують зростання обсягів імпорту.

На АЗС зростання ціни на пропан-бутан сповільнилося. Ціни на стелах міняли лише декілька регіональних операторів. На більшості АЗС Parallel ціна зросла на 1,00 грн/л до 33,99 грн/л, тоді як приріст в інших мережах рідко перевищував 0,50 грн/л. Середня ціна LPG 11 жовтня порівняно з 9 жовтня зросла на 19 коп./л до 33,57, за 11 днів жовтня приріст сягнув 84 коп./л, а з початку дії нових ставок акцизу автогаз здорожчав на АЗС на 5,03 грн/л.

За словами засновника системи торгівлі скрапленим газом Sintonec LPG Михайла Шубанана цьому тижні очікується зростання гуртових цін на автогаз на 700-1000 грн/тонна, тоді як роздріб може зрости в межах 30-50 коп./л. 

Гурт зростає через зростання котирувань у ключових країнах-постачальниках. В них сезонний пік споживання. При цьому останній тиждень є певне пожвавлення серед споживачів через зупинку на плановий ремонт Orlen Lietuva і зменшення пропозицій зі сторони польських експортерів

Михайло Шубан
Михайло ШубанЗасновник системи торгівлі скрапленим газом Sintonec LPG

Однак він зазначає, що український ринок автогазу в цьому році поки не відчув того сплеску споживання який був до повномасштабної війни та протягом попередніх двох років. На його думку, це пов’язано зі збільшенням акцизу в три рази та черговим його підвищенням з 1 січня, масовою мобілізацією населення, а також поступовою стагнацією бізнесу. Ще одним чинником стала відносно суха погода. В цей час аграрії зазвичай починають збирати та сушити зернові культури та в один момент споживають пальне що є додатковим поштовхом для споживання. Таким чином суха погода нівелювала цей чинник.

Ціни на пальне у великих мережах АЗС:

Мережа АЗС Бензин А-95, грн/л Дизпальне, грн/л Автогаз, грн/л
OKKO 59,99 55,99 34,99
WOG 59,99 55,99 34,98
Socar 60,99 56,99 34,99
Motto 53,98 49,98 32,48
БРСМ-Нафта 54,29 50,49 32,49

Дані: застосунки мереж АЗС.

Позначки:, ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!