Через логістичні проблеми втрати аграрного сектору можуть сягнути $10 млрд
У 2022 р. втрати аграрного сектора внаслідок логістичних проблем можуть сягнути близько $10 млрд. Про це розповів завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Олександр Захарчук.
За його словами, внаслідок повномасштабного вторгнення рф в Україну вітчизняний аграрний сектор лише на блокуванні морських портів та зміні логістики експортних перевезень може втратити $7,5-8 млрд, на вартості непроданого минулорічного зерна — $0,5 млрд, а на вартості знищених або захоплених окупантами складських приміщень елеваторів — ще додатково $1,3 млрд.
Разом це складе $9,3-9,8 млрд, або майже сумарний прибуток аграрних підприємств, отриманий за 2020 та 2021 рр.
«До початку повномасштабної агресії росії залізничний транспорт України був провідною галуззю в дорожньо-транспортному комплексі держави. Він забезпечував майже 82% вантажних і 36% пасажирських перевезень, здійснюваних всіма видами транспорту», — зазначив Олександр Захарчук.
Аналіз обсягів перевезень зернових різними видами транспорту свідчить, що у 2021 році, як і в попередні роки, найбільше перевезено зернових саме Укрзалізницею. Торік вона перевезла 33,6 млн т зернових вантажів.
«З початку широкомасштабної війни у 2022 р. мережа залізниць втратила додатково ще 15% своєї експлуатаційної мережі від загальної, крім втраченої у АР Крим й частини Донецької та Луганської областей у 2014 році. Крім того, у березні практично всі експортні обсяги зерна розвернулися у бік західних та південно-західних кордонів, стався транспортний колапс», — нагадав експерт.
Однак з початком функціонування «зернового коридору» «Укрзалізниця» почала стрімко повертати собі довоєнну продуктивність. У вересні було експортовано 2,7 млн т зерна, у тому числі через західні прикордонні переходи — понад 800 тис. т. У жовтні залізниця збільшила цей показник до 3,6 млн т.
«Нині для сільського господарства найбільш гостро стоїть проблема тарифів на перевезення урожаю та вартості його зберігання», — наголосив Олександр Захарчук.
Лише у січні-лютому 2022 р. тарифи на перевезення зернових вантажів залізничним транспортом в Україні зросли на 15-20% порівняно з аналогічним періодом 2021 р. Подальше зростання вартості залізничної логістики — збільшення тарифів для зернових вантажів з 29 червня 2022 року ще на 70% — призвело до додаткових витрат аграріїв, що оцінюються у $120 млн на рік.
В цілому, з початком блокади портів, вартість логістики в структурі експорту зросла у 5-7 разів та досягла показника $180 на 1 т зерна.
«З огляду на таку вартість логістики, виробники зерна вимушені продавати товар вже нижче собівартості. За середніми розрахунками, вартість 1 т пшениці в полі вимушено знизилась до $100-120/т при собівартості виробництва щонайменше $120-150/т», — підсумував Олександр Захарчук.
Читайте також
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом