Біодизельний бум у Бразилії поглинає соєву олію, знижуючи її доступність для експорту

За даними щомісячного звіту Служби зовнішнього сільського господарства США, опублікованого 10 квітня, різке зростання виробництва біодизелю в Бразилії призводить до перенаправлення соєвої олії на внутрішнє використання як паливо, що скорочує експортну доступність та сприяє зростанню цін до початку 2025 року.
За останнє десятиліття Бразилія більш ніж подвоїла споживання промислової соєвої олії, оскільки зростаючі вимоги до біодизелю призвели до зростання попиту на побутове паливо.
Це розширення використання біопалива призвело до 52%-го стрибка виробництва соєвої олії та стимулювало потужності з переробки сої. Проте внутрішній попит випереджає зростання виробництва, скорочуючи експортні обсяги, йдеться у звіті.
У 2024-2025 маркетинговому році (жовтень-вересень) прогнозувалося, що виробництво соєвої олії у Бразилії досягне рекордних 12 млн тонн. Однак експорт прогнозувався на рівні всього 1,3 млн тонн, що практично не змінилося порівняно з минулим роком, незважаючи на тисняву, що зросла.
Рішення Національної енергетичної ради, ухвалене у лютому, зберегти ставку біодизельної суміші на рівні 14% замість підвищення її до 15% у березні, відображало стурбованість інфляцією та цінами на пальне, але навряд чи суттєво уповільнить розширення виробництва біодизеля.
Тим часом у звіті йдеться, що напруженість посилюється скороченням постачання з Південно-Східної Азії.
Хоча прогнозується, що світове виробництво пальмової олії трохи зросте у 2024–2025 роках, очікується, що експортна доступність скоротиться, оскільки Індонезія спрямовує більшу частину продукції на біодизельне паливо.
Крім того, у звіті йдеться, що скорочення експорту пальмової олії з Малайзії та Таїланду у поєднанні з обмеженою доступністю соняшникової та ріпакової олії призвели до збереження високих цін на олію у всьому світі.
Соєвий комплекс зсувається
Глобальний ринок олійних культур також зазнає значних змін. Дані про використання сої в Бразилії, що включають торгівлю, переробку, залишкове використання та запаси, призвели до того, що Міністерство сільського господарства США переглянуло свою оцінку виробництва на МР 2023-24, збільшивши світові рівні залишків олійних культур.
Водночас високий урожай сої в Аргентині та збільшення потужностей з переробки можуть стримати зростання цін пізніше цього року.
У звіті Міністерства сільського господарства США «Оцінки світового попиту та пропозиції», опублікованому 10 квітня, прогноз переробки сої було підвищено на 10 мільйонів бушелів до 4,42 мільярда бушелів за рахунок зростання внутрішнього споживання соєвого шроту та експорту соєвої олії.
За даними Міністерства сільського господарства США, зростання експорту соєвої олії зумовлене експортними зобов’язаннями.
У звіті соєва олія скоротилася для біопалива на основі поточних темпів. Однак прогнозується сильніше використання пізніше в маркетинговому році через тарифи, що впливають на імпорт іншої сировини для біопалива, наприклад, відпрацьованої кулінарної олії.
У звіті WASDE прогнозовану ціну на соєвий шрот знижено на 10 доларів до 300 доларів за штуку, а ціна на соєву олію підвищена на 2 центи до 45 центів за фунт.
Прогнози світового попиту та пропозиції на сою в 2024–2025 МР включають вищі початкові запаси, нижче виробництво та вищі експортні, переробні та кінцеві запаси.
Початкові запаси сої були збільшені на 2,7 млн тонн, в основному за рахунок переглянутого врожаю МР 2023-24 для Бразилії. Після аналізу даних про зникнення 2024 року виробництво Бразилії у 2023-24 роках збільшено на 1,5 млн. тонн до 154,5 млн. тонн.
За даними Міністерства сільського господарства США, загальносвітовий обсяг переробки сої збільшився на 2 млн. тонн до 354,8 млн. тонн за рахунок більш високих показників переробки в Бразилії, Аргентині, Україні та США.
Рясне світове постачання соєвого шроту, низькі ціни та скорочення постачання альтернативних шротів з олійних культур призвели до збільшення споживання соєвого шроту в усьому світі.
Однак, незважаючи на збільшення переробки сої, у звіті WASDE показник світового виробництва олії в 2024–2025 МР знижено на 0,9 млн тонн до 228,1 млн тонн, оскільки зростання виробництва соєвої олії компенсується зниженням виробництва пальмової олії.
У звіті прогнозується зниження виробництва пальмової олії на 1,3 млн. тонн до 78,2 млн. тонн через зниження обсягів виробництва в Індонезії, Малайзії та Таїланді.
У Китаї імпорт ріпаку у 2024–2025 фінансовому році збільшено на 1 млн. тонн до 4 млн. тонн, що обумовлено швидкою імпортною активністю, згідно з звітом ФАС.
Проте торговельна суперечка з Канадою ускладнила ситуацію.
20 березня Китай ввів 100% мито на канадську ріпакову продукцію, внаслідок чого Міністерство сільського господарства США скоротило прогноз імпорту ріпакового шроту до Китаю на 800 тис. тонн до 2,2 млн. тонн.
Імпорт ріпакової олії до Китаю, переважно з росії, ОАЕ, Білорусі та України, залишився стабільним на рівні 1,8 млн тонн.
У звіті FAS йдеться, що загальний обсяг переробки олійного насіння у світі зріс, що зумовлено зростанням переробки сої у Бразилії та використанням ріпаку у Китаї.
Тим часом у звіті FAS йдеться, що світова торгівля білковим борошном розширилася за рахунок збільшення експорту соєвого шроту з Бразилії та Аргентини, що компенсувало зниження постачання канадського ріпакового шроту.
Перспективи цін
Незважаючи на глобальні проблеми з постачанням, Міністерство сільського господарства США зберегло свій прогноз середньої сезонної ціни на соєві боби в США без змін на рівні 9,95 дол. США за бушель, йдеться у звіті.
Ціни на сою загалом залишилися на колишньому рівні з моменту останнього оновлення WASDE, хоча квітень розпочався зі зниження на фоні побоювань щодо тарифів.
Ціни на соєву олію в США випередили американські аналоги після заяв про політику щодо біопалива на початку квітня, тоді як обмежені поставки пальмової олії та обмежена доступність насіння соняшнику та ріпаку продовжують підтримувати високі ціни на олію.
У зв’язку зі зростанням протекціонізму, нестабільними погодними умовами та вимогами до біопалива, які змінюють торговельні потоки, спостерігачі за ринком очікують збереження чутливості цін до змін політики та шоків поставок у наступні місяці.
Читайте також
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом