Agrohub дослідив, як змінилася рентабельність культур минулорічного врожаю
Фактична рентабельність агрокомпаній виявилась кращою, ніж вони оцінювали її на початку року. Тоді виробники очікували не дуже сприятливі ціни на продукцію, оскільки робота зернового коридору тільки починала відновлюватись, йдеться у дослідженні Agrohub.
Зокрема фактичний показник EBITDA по основних культурах 2023 становить 129 $/га, в той час як прогнозні значення на початку року були не такі оптимістичні — 94 $/га. При цьому у порівнянні з 2022 роком дохід компаній виріс утричі — тоді фактичний EBITDA становив 47 $/га.
Найвище зростання EBITDA у порівнянні з прогнозами відбулося по кукурудзі, він становить 38 $/га. На початку року аграрії очікували, що вона не буде рентабельною і матиме EBITDA -47$/га. А у 2022 році вона була за фактом продажів найбільш збитковою культурою, з EBITDA -227$/га.
Також суттєве зростання EBITDA фіксується по ріпаку — 228 $/га (на 32% вище прогнозу 155 $/га) та соняшнику — 165 $/га (+33% від прогнозного значення 111 $/га).
Натомість по пшениці та сої фактичний результат майже не відрізняється від прогнозів, оскільки основний обсяг урожаю був реалізований у 2023 році: пшениця є збитковою, з EBITDA -101 $/га, а продажі сої завершились з EBITDA 378 $/га.
Як уже зазначалося, головним чином таким результатам посприяло те, що фактичні ціни на продукцію виявились вищими порівнянно з прогнозними — в загальному на 3,3%.
Найбільше зростання цін відбулось по кукурудзі — на 6,3%. Також суттєве зростання фіксується по ріпаку (+ 5,2%) та соняшнику (4,3%). Відповідно по пшениці та сої зміна ціни не значна — +0,8% та -0,2%.
«Рівень цін став сприятливим за рахунок стабільної роботи морського зернового коридору вже протягом півроку, що дозволило аграріям зекономити на сухопутному транспортуванні, яке суттєво з’їдало маржу. Це внесло більше стабільності, давши можливість спиратись на прогнози, які навіть перевершили очікування. До того ж, на третій рік війни виробники до певного рівня адаптувались та більш оптимально планують витрати на вирощування», — коментує Оксана Боброва, керівниця напряму Agrohub Benchmarking.
Врожай усіх згаданих культур, окрім кукурудзи, на момент збору даних був реалізований майже повністю (95%). Щодо кукурудзи, то у середині липня її залишки до валового збору в середньому становили 20%.
Читайте також
В Аргентині очікується гарний врожай кукурудзи
Grain from Ukraine відправила продовольства, яким можна нагодувати 2 млн людей
Румунія. Клімат і рішення фермерів. Урожай зернових та олійних культур у 2025 році
Термінали Kernel підтвердили відповідність міжнародним стандартам харчової безпеки
Тепла зима у Північній півкулі та дефіцит опадів в Аргентині впливатимуть на ринки...
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом