Аграрний потенціал Чорноморського регіону: нові можливості та виклики сезону 2025/26

Джерело:  УкрАгроКонсалт

Під час конференції BLACK SEA GRAIN. KYIV – 2025 Максим Харченко, аналітик зернового ринку «УкрАгроКонсалт», представив глибокий аналіз ситуації та перспектив аграрного ринку Чорноморського та Дунайського регіону на новий сезон.

За його словами, протягом сезону 2024/25 внутрішні ціни на зернові культури в Україні зросли майже в півтора рази. Це було зумовлено комплексом чинників, серед яких — посушливе літо, високий експортний попит та загальна світова невизначеність. Ціни на світових біржах залишалися відносно стабільними для пшениці та зросли на 12% для кукурудзи.

Ключовими драйверами підтримки ринку стали скорочення пропозиції та активний експорт. Особливістю сезону стало те, що основні обсяги зерна, особливо пшениці, були вивезені у першій половині сезону. Це підтримує внутрішні ціни, адже на кінець маркетингового року запаси в регіоні суттєво скоротилися.

На тлі високої внутрішньої ціни в росії експорт цієї країни був слабким і обмежувався запровадженими квотами. Тим часом, перерозподіл напрямків торгівлі виявив нові виклики: російський експорт до Туреччини різко впав, Болгарія втратила індонезійський ринок, а конкуренція за постачання пшениці до Алжиру загострилася для всіх гравців регіону.

Завдяки сприятливим цінам більшість країн Чорномор’я збільшили посівні площі під пшеницею майбутнього врожаю. Винятком залишилася росія, де виробників стримують мита, квоти та валютні коливання. Прогнозується, що загальне виробництво пшениці в регіоні залишиться на рівні минулого року, попри окреме скорочення врожаю в росії, яке буде компенсоване кращими результатами в країнах Європи.

Втім, обсяги торгівлі пшеницею на світовому ринку скорочуються, що призводить до накопичення кінцевих запасів у ключових країнах-експортерах. Цей фактор може чинити тиск на старті нового сезону 2025/26, оскільки навіть помірне зростання попиту з боку Китаю та Туреччини не зможе повністю врівноважити надлишок пропозиції.

Однією з головних надій для утримання цін залишаються погодні ризики. Аномально тепла зима 2024/25 років допомогла озимим культурам уникнути вимерзання, однак дефіцит вологи створює загрозу весняній вегетації. У квітні та травні критично важливою стане кількість опадів для визначення майбутньої врожайності в Україні, росії, Румунії та Болгарії.

Кукурудзяний ринок також зазнає серйозних змін. Україна планує збільшення посівних площ, тоді як Болгарія та Румунія навпаки їх скорочують через ризики посухи. Попит з боку ЄС на українську кукурудзу залишається високим, що частково компенсує скорочення власного урожаю кукурудзи в Європі. Водночас конкуренція з боку США на окремих напрямках, зокрема в Азії, посилюється.

На ринку олійних культур Україна продовжує утримувати стратегічні позиції. Вирощування ріпаку, соняшнику та сої залишається рентабельним навіть на тлі підвищення собівартості. Завдяки розвитку переробної галузі, країна має потенціал самостійно переробити весь врожай олійних культур, що особливо важливо в умовах жорсткої конкуренції на зовнішніх ринках.

При цьому Україна активізувала присутність на ринку соняшникової олії в Туреччині, частково втративши ринки Індії та Китаю, де посилив позиції російський експорт. Перспективи нового сезону для українських олійних культур залежать не лише від погодних умов, а й від стабілізації міжнародної торгівлі та завершення військових дій.

Позначки:, , , , , , , , , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!