Аграрії внесли пропозиції до Плану відновлення України
Пропозиції ВАР передбачають пріоритетні ініціативи як на період війни та післявоєнний період, так і довгострокову стратегію.
У фазу війни головними проблемами визначено обмеження експорту через блокаду портів; загрози втрати частини врожаю 2021/2022 МР; збільшення в рази вартості логістики, дефіцит палива через знищення паливних складів та складну логістику; прогнозований дефіцит зерновозів та автомобілів для переміщення палива; кризу переробки, через неможливість зберегти її побічні продукти. «До прикладу, макуху, шрот – псуються швидше ніж є можливість їх експортувати, або спожити в середині країни», – пояснюють у ВАР.
Рішення ВАР – це активне лобіювання в ООН та НАТО запровадження «Блакитних конвоїв» суден, які заходитимуть в порти України з метою експорту агропродовольчої продукції, квотування пропускної здатності УЗ на різні види продукції, перерозподіл квот на користь товарів з більшою доданою вартістю та короткими термінами зберігання.
«Без збільшення долі експорту зернових та олії з 14% до 44% (довоєнна доля валютної виручки) посівна наступного року опиниться під загрозою», – відзначають у ВАР. Акценти у пропозиціях до Плану відновлення України зроблено на проблему зрошення та розвиток тваринництва.У свинарстві головною проблемою на сьогодні є експортна ізоляція, пов’язана з АЧС (африканська чума свиней).
Рішення, які пропонуються:
- встановлення ДПСС регіонів, які є вільними від АЧС,
- заборона подвірного забію та обов’язкова ідентифікація тварин в господарствах населення,
- задля прискорення будівництва сучасних великих переробних підприємств включення до програми державної підтримки шляхом авансового співфінансування затверджених проєктів,
- продовження програми «Доступні кредити 5-7-9%».
Як результат очікується збільшення поголів’я на 1 млн голів (до 4,5 млн голів) та зростання до 25 тис. робочих місць у галузі.
Головними проблемами скотарства названо
- жорсткі тарифні обмеження на експорт в Країни ЄС;
- руйнування потужностей в регіонах військових дій,
- експорт племінних нетелів,
- через міграцію населення та купівельну спроможність накопичення продукції переробки у переробників,
- низьку ефективність та неконкурентноздатність наявних потужностей до 1000 голів та переробних заводів.
ВАР пропонує:
- безстрокове скасування тарифних квот на імпорт в ЄС або встановлення графіку їх збільшення;
- включення до програми державної підтримки шляхом авансового співфінансування затверджених проєктів,
- продовження програми «Доступні кредити 5-7- 9%»,
- надання окремої квоти на першочерговий експорт нетелів та продуктів переробки,
- прийняти закон про патронажні дивіденди в кооперативах для будівництва великих сучасних кооперативних заводів.
«За умови відкриття експортних ринків країн ЄС, можна очікувати інвестиції ($30-80 млн) на будівництво 2-3 заводів із переробки мʼяса, зростання промислового поголівʼя до 1 млн гол (+5-7 тис. робочих місць), плюс 500 млн дол. експортної виручки, а також конверсію 3 млн тонн зерна у тваринництво. Будівництво та реконструкція(відновлення пошкоджених) молочних комплексів ($11 млн, 10 тис. корів) із виділенням біометану», – коментують у ВАР необхідність розширення можливостей експорту для галузі скотарства.
Щодо меліорації, заходи, які пропонують запровадити у ВАР, дадуть змогу залучити 4 млрд дол. США інвестицій у галузь та здійснити енерго- та водомодернизацію меліоративних систем, будівництво нових систем, будівництво та реконструкцію насосних станцій, наблизити галузь до екологічних стандартів, а також отримати плюс 11 млн тонн додаткового валового виробництва та плюс 135 млрд грн вартість валової продукції.
Читайте також
Приєднуйтесь до агро лідерів Чорноморського та Дунайського регіону на 22 Міжнародн...
Україна може заповнити ніші в ЄС після реструктуризації агровиробництва
Експорт пальмової олії у листопаді з Малайзії знизився на 5%
Україна виготовила понад 1 млн тонн цукру
Як менший врожай зернових вплине на аграрний експорт
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом