Логістика та перевезення зерна в Україні
Аналітичні звіти
LINE UP звіт.
Дані з експорту морськими судами з портів Чорного моря
Щотижневий звіт
«AGRI PRICE MENTOR»
Аналітика цін на зернові та олійні
Розрахунок відстаней між містами України
Розрахувати логістику і перевезення вантажів із зерном можна в кілька кліків, скориставшись спеціальним калькулятором і картою. За ціною можна швидко зорієнтуватися, вказавши місце відправлення і доставки, після чого натисніть на кнопку «розрахувати».
Перевезення зерна в Україні зростає і розвивається з кожним роком. З урахуванням того, що більше половини орних земель використовується для вирощування зернових культур, обсяг транспортування зерна по Україні значно збільшується під час посівної та збиральної кампаній. Велика кількість зерна йде на експорт і тому значні обсяги транспортуються з центральних та північних регіонів України до портів Чорного моря та західних кордонів з країнами ЄС. Наразі є труднощі з вивезенням агропродукції з прифронтових зон. Вплив війни в Україні відчули навіть країни, які залежать від експорту. Усе світове співтовариство зацікавлене у швидкому завершенні конфлікту, оскільки поставки пшениці з України становлять понад 10% річного споживання пшениці для 15 країн світу. Проте в урожайному сезоні 2023/24 року вже було експортовано 47 мільйонів тонн зерна.
Найпоширеніші способи перевезення зернових в Україні
Перевезення зерна автомобільним транспортом
Одним із найпоширеніших способів перевезення зерна є автомобільні перевезення. Зернові культури є гігроскопічними і вимагають особливих методів доставки. Під час перевезення здійснюються два способи: безтарний і тарний. Безтарний спосіб передбачає використання транспортних засобів з відкритим кузовом і вантажопідйомністю до 20 тонн, а тарний – партії зерна перевозять в упаковці, так званих біг бегах. Обидва способи мають свої сильні та слабкі сторони.
При безтарному способі перевезення зерна насипом використовуються зерновози, які мають безліч переваг перед іншими автомобілями і призначені виключно для сипучих вантажів. Також можуть використовуватися «зчіпки» з декількох кузовів, що дає змогу збільшити об’єм вантажу і знизити витрату палива.
Тоннаж зерновоза відрізняється залежно від виду кузова. Невеликі вантажівки зазвичай вміщають 5-10 тонн, а у великі можна помістити 25 тонн зерна і навіть більше. Для об’ємних замовлень підбираються зерновози, які витримають вагу, тому довірте цю справу компанії з досвідом у перевезенні.
Транспортування залізничним транспортом
Крім автомобільних перевезень, на ринку логістики зерна в Україні досить популярним є і залізничний транспорт. Зернові культури часто перевозяться залізницею в спеціалізованих зерновозах, які забезпечують безпеку і якість вантажу. За допомогою залізниці можна швидко доставити велику кількість зерна на значні відстані, а тому цей вид транспорту використовується для перевезень на великі дистанції. Зазначимо, що до 2022 року саме залізниця доставляла близько 65% зерна на експортні термінали в портах. У 2024 році в липні зернові вантажі посіли третє місце в перевезеннях залізничним транспортом за обсягом. За перші 7 місяців 2024 року «Укрзалізниця» перевезла 24,3 мільйона тонн зернових вантажів, що на 6,15 мільйона тонн більше, ніж за аналогічний період роком раніше. Це свідчить про збільшення перевезень на 33%.
Що потрібно знати про логістику річковим і морським транспортом?
Ще один спосіб перевезення зерна – це річковий транспорт. Україна має великий потенціал річкових перевезень зернових та олійних культур. Однак, перевезення зерна річковим транспортом вимагає додаткових інвестицій у баржі та річкові термінали, тому ціна на ці перевезення дещо вища.
Вантажоперевезення, зокрема експорт зерна Чорним морем, згідно з даними, відновилися практично до довоєнного рівня. Серед інших позитивних новин – істотне зниження вартості страхування вантажів. Для захисту морського експортного маршруту Україна посилила свої збройні сили на чорноморському узбережжі, вводячи в експлуатацію нову зброю, яка здатна завдати удару у відповідь по будь-яким загрозам, що можуть зашкодити процесові перевезення та розвантаження зерна. Потужності розвиватимуться й надалі, зважаючи на те, що херсонські та миколаївські термінали поки що закриті.
З українських портів морським коридором із серпня 2023 року було відправлено 1140 суден, які доставили 33,8 мільйона тонн вантажів у 40 країн світу. Згідно з даними, за час існування «зернової угоди» обсяг експорту України склав майже 33 мільйони тонн вантажів, 23,1 мільйона тонн з якої склала агропродукція.
Безпека перевезення зерна
Щоб забезпечити безпеку, перед перевезенням транспорт перевіряється на поломки до відправки в рейс. Складається безпечний графік за тахографом, а також вантаж страхується. Страхування від технічних ризиків – популярна практика, яка дає змогу уникнути можливих фінансових втрат.
Перевезення зерна має загальноприйняті правила, яких дотримуються з метою безпеки. Якщо йдеться про автомобілі, виділяють тарний і безтарний спосіб. При перевезенні зернових використовуються сухі та чисті мішки в якості упаковки. Відповідно до правил перевезення, вологість зернових не повинна перевищувати 15%, а для кукурудзи – 13%. Для перевезення зернових сипучих вантажів застосовують спеціалізовані автомобілі – зерновози. Характеристики таких автомобілів включають ущільнені борти і дно кузова, а також мінімальну висоту борту не менше 1 метра.
Особливості логістики
Перевезення вантажів – відповідальне завдання, тому для компаній важливим є дотримання правил стосовно контролю вологості та температури зерна. Також потрібно враховувати рівень навантаження, оскільки перевага під час транспортування заборонена. Вантажний відсік має бути повністю герметичним перед транспортуванням. Перед тим, як почати маршрут, обов’язково проводиться санітарна обробка. І звичайно ж, послуги з перевезення з боку зерновоза не можуть надаватися без своєчасного оформлення всіх документів.
Як розраховується ціна доставки вантажу?
Серед розмаїття перевізників важливо вибрати відповідальну і перевірену компанію. У нас умови транспортування вантажу максимально лояльні, тому логістика з урахуванням наших тарифів вибирається частіше. При розрахунку вартості перевезення зерна на автотранспорті основний фактор – це відстань. Вартість перевезення становить до 200 гривень на кожні 100 км. Якщо раніше середній розрахунок, за яким працюють перевізники, становив близько 400 км, то зараз ця відстань збільшилася до 1000 км. Для врахування інфляції та коливань цін на паливо можуть застосовуватися спеціальні коригувальні коефіцієнти. Крім того, вартість перевезення може залежати від пори року, дорожньої обстановки та інших факторів, які необхідно враховувати для точного розрахунку ціни перевезення зерна.
Компанії також враховують основні витрати, включно з вартістю пального, обслуговуванням автопарку і витратами на завантаження і розвантаження вантажів. Щоб прорахувати вартість, використовуйте калькулятор на сайті. Впишіть потрібний маршрут і отримайте необхідну інформацію.
Під час розрахунку вартості перевезення зерна залежно від маршруту, слід також враховувати різницю у вартості між різними типами транспорту. Наприклад, автоперевезення може бути дешевшим за залізничне перевезення, особливо на коротких відстанях, але залізничний транспорт може бути більш ефективним для довгих відстаней. Також слід враховувати можливість використання великого транспорту, щоб скоротити вартість перевезення і зробити його більш ефективним. Зазначимо, що вартість перевезення автомобільним транспортом сильно залежить від ціни на дизельне паливо і пори року через сезонний попит на перевезення.
На сьогоднішній день, ринок логістики зерна в Україні є досить розвиненим і відкритим для конкуренції. Відповідно до цього, ціна на перевезення зерна може варіюватися залежно від багатьох чинників, включно з відстанню перевезення, обсягом вантажу, типом зерна, видом транспорту та іншими.
Вартість перевезення зерна в Україні
Україна – найбільший «зерновоз» серед країн Європи, який постачає продукцію в різні країни. Для вантажоперевезення використовуються різні транспортні шляхи. Значна частина зерна експортується морським шляхом, тому в сезон можна побачити цілі колони зерновозів на наших дорогах, що ведуть до портів. Незалежно від форми експорту, автомобільні вантажоперевезення відіграють важливу роль у логістичному ланцюжку транспортування зернової продукції як усередині країни, так і за її межами. Багато перевізників спеціалізуються виключно на перевезенні зернової продукції і, незважаючи на сезонність, мають роботу цілий рік. Для цього потрібно мати сучасні зерновози та дотримуватися правил перевезення зерна.
Обираючи компанію, яка відповідатиме за безпечне перевезення зерна, варто звертати увагу на ціни. Рекомендуємо ознайомитися з таблицею із середніми цінами за тону.
Вантажопідйомність | Вартість |
до 5 тонн | від 28 грн/км |
до 10 тонн | від 30 грн/км |
до 20 тонн | від 40 грн/км |
до 40 тонн | від 60 грн/км |