Заморозки знищили 50% врожаю лохини

Джерело:  EastFruit
лохина

Аномальна погода цієї весни завдала чимало збитків українським аграріям. Через тривалі нічні заморозки українські ягідники втратять чи не половину врожаю лохини, передає EastFruit, а в деяких господарствах втрати можуть сягнути 90%.

Найкатастрофічніша ситуація склалася на Півночі країни. Про це в ексклюзивному інтерв’ю розповів Євген Харлан, директор з розвитку та стратегії ТОВ «Нікдарія»компанії, яка має у Житомирській області України 100 гектарів плантацій лохини.

– Що саме стало причиною втрати врожаю лохини?  

– Весь тиждень нічна температура знижувалась до мінуса. Раніше у нас було до мінус трьох, не більше. Але сьогодні, в ніч на 14 травня, в найхолоднішій точці нашого поля температура була мінус 6 – 8. Це багато.

І це не заморозки на поверхні ґрунту. Ні. На рівні ґрунту температура якраз була вища, приблизно на два, на три градуси, ніж на рівні крони кущів, тобто саме на тому рівні, де квітка, і де має бути ягода.

Такого аномального явища, за моєї пам’яті, ще не було, а я займаюсь лохиною вже сім років. В цьому сезоні спостерігається дивне погодне явище: за рахунок денних температур земля більше прогріта, вона не встигала охолонути до ночі. А от температура повітря вище від землі була доволі низькою.

Причому аномально – на різних частинах поля вона була по різному низькою. У нас в семи різних місцях стоять датчики метеостанції, які кожні 15 хвилин знімають показники температури. Показники ми отримали доволі нерівномірні.

До вчорашнього дня наші втрати були приблизно 30% від запланованого врожаю. Зараз ми оцінюємо їх на рівні 50%. Більш точні оцінки надасть Торгово-Промислова палата у процесі висновків про форс-мажорні обставини.

Вважаємо, що ми втратили ранні та середні сорти повністю. Може щось залишилось із середньопізніх, але і там не дуже радісна картина.

Читайте також: Блакитна мрія – Україна встановила історичний рекорд експорту лохини

— На якій стадії розвитку на той час була лохина?

– Процес цвітіння вже закінчився. Це, фактично, вже були невеличкі ягідки. Там, де цвітіння ще не почалось, це пізні сорти, ще є певні шанси на врожай. Але там, де на кущах вже були зав’язі, – ягід вже не буде.

– Чим довелося рятувати лохину?

– Ми тестували в цьому сезоні генератори гарячого диму з так званої «гліцеринової пушки». Ми займались палінням всього, що тільки можна. Ні те, ні інше, не дало жодного результату. За таких температур не допомогло навіть використання спеціальних препаратів для захисту від заморозків.

– Ваші сусіди-ягідники у регіоні також постраждали? 

– Те, що ми бачимо по метеостанціям і по показниках всіх датчиків – постраждали всі. У нас більш скептичні оцінки цієї ситуації, але наші сусіди більш оптимістично налаштовані. Хоча, мені здається, що у них просто не так багато інформації, або ж вони ще не встигли зробили повну агрономічну оцінку ситуації.

– Що може врятувати ринок лохини цього року?

– Те, що трапилось сьогодні, не мало вплинути на плантації Півдня та Закарпаття. Маю надію, що в них краще з врожаєм. Врятувати одному чи двом господарствам ситуацію на ринку лохини в Україні неможливо.

Ще тиждень буде потрібно, щоб зібрати всю статистику і оцінити ситуацію. Я думаю, що загальні втрати по українському ринку можуть бути більше 50%.

Я думаю, що з того, як це все зараз виглядає, – навіть внутрішній попит по лохині цього сезону не буде задоволений.

Позначки:, ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!