Закупівельні ціни на сою та соняшник в Україні продовжують опускатися
Російське вторгнення майже паралізувало ринок олійних культур в Україні, оскільки більшість переробних підприємств було зупинено. Але у квітні вони почали відновлювати роботу, що посилило попит на соняшник та сою, особливо на тлі активізації закупівель соняшника європейськими переробниками.
Збільшення пропозицій олії та шроту посилило тиск на ринки сусідніх Польщі, Румунії та Болгарії, які змушені опускати ціни внаслідок низьких темпів експорту.
В Україні ціни на соняшниковий шрот впали на базисі франко-завод з 7-8 тис грн/т до 4-4,5 тис грн/т, а на соняшникову олію – до 1250-1300 $/т FCA. Доставка до портів Румунії та Болгарії ускладнена, оскільки перевезення проводяться автотранспортом, а залізниця заповнена потягами з кукурудзою, деякі з яких понад місяць очікують заміни колісних пар в чергах на переходах на румунському кордоні.
Експортери за тиждень знизили закупівельні ціни на соняшник на 30-40 $/т до 640-660 $/т DAP, а на соняшникову олію – на 100-150 $/т до 1550-1650 $/т DAP Румунія, Болгарія. Відповідно на базисі FCA закупівельні ціни знизилися на 500-1000 грн/т до 13500-14000 грн/т, а переробники слідом опустили їх на 500 грн/т до 14500-15500 грн/т (495-530 $/т) з доставкою на завод.
Польща спростила ветконтроль автотранспорту задля зменшення черг на кордоні, що збільшило обсяги поставок та знизило попит на соєвий шрот до 350-400 $/т та олію до 1350-1450 $/т DAP Польща.
В більшості регіонів України сою з доставкою на завод купують по 12000-13000 грн/т, але виробники не поспішають з продажами в очікуванні можливого відновлення експорту.
Експортерів майже не цікавить соя з ГМО через складність поставок до ЄС, оскілки порти Рені та Ізмаїл переважно перевалюють кукурудзу. Також практично відсутня премія за сою без ГМО, яка зараз не цікавить покупців з ЄС, де ринки переповнені соєвим та соняшниковим шротом, раніше поставленим з України.
Водночас зберігаються чинники підтримки цін у вигляді високої вартості логістики та стримування продажів виробниками, яки вважають неприйнятним теперішній низький рівень цін. Проте чинники підтримки нівелюють значні запаси раніше придбаної сої у переробників та низька закупівельна активність. При цьому попит на сою без ГМО був би нижчим, ніж на ГМО, що призвело б до більшого зниження ціни.
За оцінками МСГ України, через західні кордони та дунайські порти щомісяця можна експортувати не більше 2 млн т агропродукції, тому без розблокування портів Одеси та Чорноморська відчутного збільшення експортного попиту очікувати не варто.
Читайте також
В Західному кластері МХП вперше завантажили ріпак в полімерні рукави
Прогнозні значення грудневого WASDE підвищені для олійних та олії на 2024/25 МР
В УЗ підрахували, як вплине індексація тарифу на ціну агропродукції
США. Експорт червоного м’яса у жовтні перевищив торішній рівень; свинина на ...
Міністр Коваль заперечив потребу агросектора України в €95 млрд дотацій
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом