Як по гречці порахувати населення України — Сергій Громовий
Сезон гречки в Україні добігає кінця, а з ним — і підбиття підсумків однієї з найтрадиційніших культур. За офіційними даними, цьогоріч гречкою засіяли 79 тис. га, тоді як ще у 2016 році площі становили 137 тис. га. Про причини скорочення, потенціал культури та навіть про те, як за рівнем споживання гречки можна оцінити чисельність населення України, в інтерв’ю AgroPortal.ua розповів виконавчий директор Міжнародної асоціації гречки Сергій Громовий.
За його словами, виробництво гречки перебуває у стані стагнації — урожай зібрали лише з 70 тис. га, а якість частини зерна залишає бажати кращого. Водночас сама культура має стратегічне значення: вона рентабельна, екологічна, не накопичує радіонуклідів і може бути джерелом білка під час кризових періодів. Проте фермери не мають достатніх економічних стимулів, а державна підтримка відсутня.
«Гречка — суперфуд, і не потрібно шукати заміну у вигляді кіноа. Проте споживання в Україні нині критично низьке — лише близько 3 кг на людину на рік при нормі 6,8 кг», — зазначив Громовий. За його підрахунками, виходячи з обсягів виробництва і споживання, в Україні нині проживає менше 25 млн осіб. З 80 тис. га можна отримати близько 75 тис. т крупи, що при середньому споживанні 3 кг/особу відповідає приблизно 25 млн людей.
Цьогоріч погодні умови теж не сприяли культурі — спекотне літо та надмірна осіння волога знизили врожайність до 13 ц/га. Основними регіонами-виробниками стали Житомирська та Хмельницька області, де умови для вирощування залишаються оптимальними. Гречка, втім, залишається гнучкою культурою: її можна сіяти після укосу як другу культуру, отримуючи до 2 т/га.
Громовий наголошує, що проблеми починаються з насіння. В Україні зареєстровано 29 сортів гречки, однак якісного насіння не вистачає. Російські сорти, що раніше домінували на ринку, поступово замінюють українські, проте попит на посівний матеріал перевищує пропозицію. «Закупити гречане насіння за кордоном неможливо — воно просто не виробляється. Ми були третьою країною у світі за виробництвом гречки, але нині нас можуть обійти Польща та Казахстан», — каже він.
Попри всі труднощі, культура залишається рентабельною: собівартість становить 12–15 тис. грн/га, а при урожайності 2 т/га прибутковість може сягати 200–250%. За словами Громового, навіть невеликі державні дотації — як у 2021 році, коли фермери отримали 1518 грн/га, — одразу стимулюють збільшення посівів.
На його думку, для відновлення галузі потрібні чіткі правила гри, підтримка насіннєвих господарств і популяризація здорового харчування. «Сьогодні гречкою займаються фанати, які сіють її не заради прибутку, а з любові до культури. Але якщо створити умови, вона знову стане стратегічною культурою, як це було колись», — підсумував експерт.
Читайте також
Соняшникова олія. В фокусі перспективи поточного сезону
Австралійські асоціації вітають схвалення Пакистаном імпорту ГМО-каноли
Посівна кампанія озимих в Україні близька до завершення
Індія повністю призупинила закупівлі соняшникової олії
Порти Миколаївщини не можуть відновити роботу через тимчасову окупацію Кінбурнсько...
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом