В Україні формують реєстр постраждалих від війни пасік

Джерело:  AgroTimes
пчеловодство мед

Через війну постраждало багато пасік в Україні. Експерти кажуть, що бджільництво на сході взагалі під загрозою подальшого існування як галузь. Адже райони Луганщини й Донеччини, де воно активно розвивалося, нині окуповані. До окупації переважна більшість продукції бджільництва вивозилася за межі регіону для перероблення та подальшого експорту. Зараз це неможливо.

До прикладу, пасіка пані Стефанії (ім’я змінене з питань безпеки) у Сватовому на Луганщині. Жінка розвивала медовий бізнес понад 20 років, з початком війни виїхала до Данії. Можливостей вивезти пасіку не було, і наразі бджолярка не знає про її долю.

На полицях данських супермаркетів Стефанія знайшла лише два види меду: ріпаковий і квітковий. І українка планує просувати звичний нам соняшниковий мед до торговельних мереж Данії. Для цього вона подала заявку на участь у тренінговому курсі з розвитку медової справи.

Бджолярі в окупації, які мають у запасах мед та інші продукти бджільництва з минулого року, не можуть його продати. До того ж значну кількість пасік покинули. Зі східних регіонів, де точаться бої, бджолярі не можуть вивезти пасіки – багато перевізників відмовляються везти вулики або правлять зависоку ціну за послуги. Крім того, потрібні навички завантаження такого майна.

«Ми радимо професійним пасічникам, які опинилися в окупації, зменшити або принаймні не збільшувати кількість бджолосімей протягом сезону, – зазначив експерт із розвитку бджільництва, імені якого не наводимо з питань безпеки. – Наприклад, якщо на пасіці було 200 бджолосімей, то доведеться залишити близько 50 найкращих, щоб вижити і зберегти племінне ядро».

Громадська організація «Всеукраїнське братство бджолярів України» збирає інформацію про постраждалі пасіки. Реєстр формується, інформацію планують надати Мінагрополітики та донорам, які можуть допомогти з відновленням пасік.

Ще одна проблема – нестача обладнання для бджільництва, додав він. До війни багато вуликів, медогонок, вощини, інших товарів для бджільництва виготовляли на Харківщині. Зараз там тривають бойові дії, бізнеси призупинені.

«Був вимушений зупинити свою діяльність найбільший в Україні виробник вуликів із поліуретану у Сєвєродонецьку та найбільший виробник металевих бочок для меду у Бердянську», – зазначив експерт.

Хоча у скрутні часи бджолярі гуртуються та намагаються допомогти один одному. Є випадки, коли дарують бджолині сім’ї, запрошують на поле поставити вулики, діляться інвентарем.

Також до бджільництва все більше залучаються жінки: наприклад, дружини пасічників, які стали на захист країни.

Як повідомлялося, через війну кількість бджолярів в Україні може скоротитися наполовину.

Позначки:, ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!

What You Need to Know about Black Sea Region.

The latest on what’s moving agro markets, in your inbox