Україна збільшує переробку сої, але стикається з тиском світових цін
Експерти Oil World підвищили прогноз світової переробки сої у 2025/26 МР на 2 млн т до 100,26 млн т, що перевищить рекорд попереднього сезону (96,46 млн т) завдяки високій маржі переробки та активному попиту на соєву олію та шрот.
Обсяг переробки сої у США в березні виріс порівняно з лютим з 5,83 до 6,3 млн т (5,63 млн т у березні 2025 р), а загалом у сезоні сягнув 42,6 млн т (39,16 млн т за цей період у 2024/25 МР) завдяки збільшенню переробних потужностей та внутрішньому попиту на соєву олію. Споживання соєвого шроту в країні з жовтня по березень 2025/26 МР виросло порівняно з попереднім сезоном на 8% або 1,4 млн т.
Обсяг переробки сої в Бразилії у березні виріс порівняно з лютим з 4,25 до 5,5 млн т (5,26 млн т у березні 2025 р). а загалом у сезоні сягнув 33,33 (31,94) млн т.
Обсяг переробки сої в Аргентині у березні виріс порівняно з лютим з 1,99 до 2,9 млн т (3,23 млн т у березні 2025 р). а загалом у сезоні сягнув 22,43 (24,14) млн т.
Стабільне збільшення світового попиту на продукти переробки сої підтримує обсяги її виробництва та переробки на високому рівні, навіть попри збої в ланцюгах поставок.
Проте експерти Oil World зазначають, що у 2026 році світовий ринок соєвого шроту залишається під тиском скорочення експорту з Аргентини, викликаного зменшенням та затримкою збирання врожаю, хоча частково це компенсується нарощуванням поставок зі США та Бразилії.
Обсяги переробки сої в Аргентині зазвичай збільшуються, починаючи з березня, на тлі збирання врожаю та активізації поставок у порт Росаріо. Проте низькі запаси на початку квітня обмежують експорт соєвого шроту.
Ціни на аргентинський соєвий шрот з поставкою найближчим часом виросли до 379 $/т FOB (+13% за три місяці), що на 18% перевищує рівень минулого року, оскільки переробники намагаються збільшити маржу на тлі високих витрат.
Експорт соєвого шроту з Аргентини у березні виріс порівняно з лютим з 1,4 до 2,1 млн т (2,26 млн т у березні 2025 р), але у 1 кварталі 2026 р зменшився на 0,84 млн т порівняно з відповідним періодом минулого року. Основними покупцями були Індонезія, Філіппіни, Таїланд, Туреччина, Іран, Японія, Мексика, Колумбія та Еквадор, а також прогнозується збільшення поставок до ЄС.
Після введення 10% мита на експорт сої Україна у 2025/26 МР збільшить її переробку до 3 млн т. Виробництво соєвого шроту може сягнути 2,4-2,5 млн т, що дозволить збільшити експорт.
Експорт соєвого шроту та макухи з України у березні склав 147 тис т , а загалом з вересня по лютий 2025/26 МР виріс порівняно з попереднім сезоном з 566 до 784 тис т, з яких 47% придбала Польща (295 тис т), 24% — Угорщина (147 тис. т), 12% — Туреччина (76 тис. т), 11% — Румунія (70 тис. т). Майже 74% шроту Україна експортує до ЄС, що свідчить про її залежність від європейського попиту.
У 2025/26 МР ЄС імпортував 14 млн т соєвого шроту, з них 50,9% з Бразилії, 34,6% – з Аргентини і лише 6,6% – з України. Тому зниження цін в ЄС під тиском нарощування поставок з Аргентини суттєво вплине на український ринок.
Поки що збільшення переробки підтримує експорт, але в умовах структурних змін на світовому ринку важливим буде не те, скільки шроту Україна зможе продати, але й його ціна.
Зараз ціни попиту на український шрот складають 390-400 $/т DAP – західний кордон, що дозволяє конкурувати з аргентинським шротом на ринку ЄС, але збільшення поставок з Південної Америки буде знижувати попит.
Читайте також
Швеція передасть Україні арештоване судно Caffa, яке перевозило крадене зерно
Таїланд не очікує значного впливу від імпорту 1 млн тонн кукурудзи зі США
Організаціям водокористувачів спростили механізм надання державної підтримки
Послаблення рупії підтримує експортні доходи індонезійської галузі пальмової олії
Grain Alliance до початку сезону переведе всі свої елеватори на альтернативне паливо
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом