У регіонах через клімат змінюється структура посівів
Південні регіони дедалі частіше стикаються з дефіцитом вологи та екстремальними температурними хвилями. Центр переходить у зону нестабільного зволоження. Натомість Північ і Захід отримують довший вегетаційний період і відносно стабільніші агрокліматичні умови.
У результаті відбувається перезбірка українського АПК за новою логікою. Про це йдеться в матеріалі на Latifundist.com.
Південь. Області цього регіону більше не можуть виконувати роль овочево-зернового ядра. Дефіцит вологи, температурний екстрим та руйнування зрошувальної інфраструктури роблять виробництво нестабільним. Очевидно, що Півдню доведеться переходити від «масового валу» до більш диференційованої, ризик-орієнтованої моделі.
Ймовірні напрямки розвитку включатимуть перехід на посухостійкі зернові й олійні, культури з коротким вегетаційним періодом, зрошувані овочі у локальних кластерах, скорочення частки вологозалежних культур.
Центр. Регіон входить у фазу підвищеної кліматичної турбулентності. Тут починається компроміс між кліматом і технологією. Доведеться переглядати посівні площі і знаходити новий баланс серед традиційних культур і «мігрантів» з Півдня.
В пріоритеті перебалансування посівних площ між кукурудзою, пшеницею, соняшником та іншими технічними культурами для адаптації до зниження рівня опадів. Включення в структуру виробництва більшої частки баштанних і овочевих культур. Активніше використання гібридів із кращою посухостійкістю. Інвестиції в технологічну адаптацію.
Північ. Потепління та подовження вегетаційного періоду створюють нові можливості для культур, які раніше мали обмежений потенціал в цьому регіоні. Умовно, прогнозується ріст всього. Чернігівська й Сумська області вже зараз займають більше 21% валового виробництва кукурудзи. Регіон наростив обсяги щодо пшениці. Активно розширюються площі під технічними культурами, зокрема соєю та ріпаком. Прогнозується зростання виробництва в плодоовочевому сегменті.
Захід. Із периферійного регіону перетворюється на новий виробничий центр. Західні області сьогодні отримують комбінацію факторів, яка робить їх найбільш стійкою частиною агросистеми: стабільніше зволоження, менші температурні екстремуми, нижчі воєнні ризики, близькість до кордонів з ЄС. Одним з головних структурних обмежень для регіону є менша забезпеченість площею с/г земель порівняно з іншими регіонами.
Як і на Півночі, тут спостерігається ріст виробництва в основних сегментах рослинництва. Західні області вже знаходяться в першій п’ятірці із виробництва ячменю, сої, ріпаку, цукрових буряків. Поступово відбувається нарощення виробництва кукурудзи. Західний регіон і надалі буде відтягувати на себе виробництво зернових, технічних, овочів. При цьому структура вирощуваних культур має більшу диверсифікацію порівняно з старими регіонами-лідерами.
Читайте також
Швеція передасть Україні арештоване судно Caffa, яке перевозило крадене зерно
Таїланд не очікує значного впливу від імпорту 1 млн тонн кукурудзи зі США
Організаціям водокористувачів спростили механізм надання державної підтримки
Послаблення рупії підтримує експортні доходи індонезійської галузі пальмової олії
Grain Alliance до початку сезону переведе всі свої елеватори на альтернативне паливо
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом