Ринок соняшнику – хто кого? Аграрії проти виробників олії

Джерело:  УкрАгроКонсалт
соняшникова олія
UkrAgroConsult

Автори статей:

Соняшник залишається стратегічно важливою сільськогосподарською культурою для стабільної роботи олійно-жирової галузі України. В минулому сезоні ми стали свідками, як ринок адаптувався під впливом воєнного фактору та значну частину сировини було перенаправлено на експорт.

За підсумками 2022/23 МР експорт соняшнику досяг майже 1,9 млн т, при цьому об’єми внутрішньої переробки також залишились на високому рівні – 13,5 млн т. Досягти таких показників вдалося завдяки рекордним перехідним залишкам.

Саме експорт став порятунком для українських аграріїв, які отримали більш високі ціни за рахунок конкуренції переробників та експортерів та, навпаки, тиском на ринки європейських країн-імпортерів, які ввели заборону на імпорт.

Початок 2023/24 МР для соняшнику також проходить в умовах обмеження імпорту з боку п’яти країн ЄС, які діють до кінця листопада. Крім того, в листопаді запроваджено режим ліцензування експорту соняшнику з України.

Експортний потенціал ринку соняшнику, з урахуванням поточних «правил гри», скоротиться на 78%, але будь-які зміни в політиці обмежень потягнуть за собою відповідні зміні в балансі попиту та пропозиції.

Поточний прогноз урожаю соняшнику в 2023/24 МР (+17% до 2022/23 МР), але відсутність великих перехідних залишків робить пропозицію на 78% нижче за минулорічну. В таких умовах обмеження експорту грає на користь переробній галузі.

Проте, за перші три місяці експорт соняшникової олії скоротився на 14%, соняшникового шроту на 3%.

В даний час ринок соняшнику відчуває дефіцит пропозиції, фермери стримують продажі в очікуванні підвищення цін, що й відбувається останні декілька тижнів. Ціни сягнули рівня, який був до початку масового збору врожаю та швидкого збільшення пропозиції.

Повна версія статті доступна передплатникам аналітичного звіту «ОЛІЯ ПРИЧОРНОМОР’Я» від УкрАгроКонсалт.

Ви можете отримати зразок звіту та оформити передплату тут.

Будьте впевнені у своїй бізнес-стратегії з професійною аналітикою та прогнозами агроринку України та Чорноморського регіону.

Позначки:, , , , , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!