Рослинні олії – песимізм vs оптимізм

Джерело:  УкрАгроКонсалт
олії
UkrAgroConsult

Автори статей:

У 2022 році ринки рослинних олій зазнали значного впливу вторгнення росії на територію України. Світ панікував, чекаючи обмеження в постачанні продовольства. Деякий час так і відбувалось. Ціни на рослинні олії сягнули рекордних позначок. Проте ринки показали свою здатність швидко реагувати на перебої з поставками, адаптуватись, переорієнтовуватись та ціни пішли вниз. Волатильність традиційно властива ринкам олій, не вдасться уникнути її і в майбутньому.

Війна продовжує грати значну роль у формуванні цін, але існують традиційні чинники, серед яких важливим є прогноз врожаю. Для олійного ринку в 2023/24 МР урожай – це фактор тиску.

В 2023/24 МР, за даними USDA (звіт жовтня), в світі очікується збільшення пропозиції олійної сировини за рахунок зростання урожаю:

  • соя – 399,5 млн т (+8% до 2022/23 МР)
  • соняшник – 56,4 млн т (+8%)

Але останній звіт стане в короткостроковій перспективі:

  • для ринку сої та соєвої олії – підтримкою за рахунок скорочення прогнозу врожаю на 1,1 млн т
  • для ринку соняшнику та соняшникової олії – додатковим тиском за рахунок збільшення урожаю на 0,6 млн т.

Показники виробництва олії в світі сягнуть рекордних позначок.

Українська соняшникова олія, яка намагається не втратити свою долю на світовому ринку в умовах війни, в 2023/24 МР продовжить конкурувати з росією, де очікується збільшення врожаю соняшнику та експорту соняшникової олії.

Україна, навпаки, навіть в умовах збільшення врожаю, може не досягти показника експорту соняшникової олії минулого року – 5,6 млн т, не маючи значних перехідних запасів, як в минулому сезоні.

Окремим питанням для реалізації експортного потенціалу ринку соняшникової олії України залишається логістика. Але найголовнішою надією, як для всього аграрного експорту, так і для експорту соняшникової олії, є початок роботи портів Одеси поза рамками зернової угоди.

Повна версія статті доступна передплатникам аналітичного звіту «ОЛІЯ ПРИЧОРНОМОР’Я» від УкрАгроКонсалт.

Ви можете отримати зразок звіту та оформити передплату тут.

Будьте впевнені у своїй бізнес-стратегії з професійною аналітикою та прогнозами агроринку України та Чорноморського регіону.

Позначки:, , , , , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!