Нові виклики та нові можливості: ринок добрив у 2025 році

Попри виклики повномасштабної війни, ринок добрив в Україні продовжує зростати, демонструючи стійкість і адаптивність у найскладніших умовах. Якщо до повномасштабного вторгнення в Україну возили добрива з росії та білорусі, то з початком бойових дій усе змінилося. Перебудувалися логістичні ланцюги та структура постачальників, а українські компанії, які працюють в цьому сегменті ринку, почали шукати нові креативні рішення, які полегшують роботу їм самим та сприяють задоволенню потреб фінального споживача у якісних добривах, які є однією з запорук функціональності агроринку. Тож давайте заглибимось в аналітику ринку добрив в Україні та за кордоном у 2024 році та на початку 2025 року разом із компанією Global Ocean Link.
Січневі тренди європейського ринку
Початок нового року ознаменувався для ринку добрив Європи тим, що різко зросли ціни. Причина цього явища криється в цілому ряді пов’язаних між собою макроекономічних процесів. Високі ціни на газ, послаблення курсу євро, невеликі запаси та логістичні труднощі є причиною того, що добрива стають дорожчими. Приміром, слабкий курс євро веде до високих цін на імпорт. Саме з цієї причини зросли ціни на добрива в Німеччині та інших країнах Європи від початку року. Зокрема йдеться про азот, на який також вплинуло зростання вартості карбаміду.
Ще одне добриво, яке зросло в ціні, це нітрат кальцію амонію. Також у Німеччині різко зросла вартість аміачної селітри-карбаміду. Тож, як бачимо, тенденція є зрозумілою.
Динаміка цін минулого року
Ціни на карбамід та інші добрива на світовому ринку завжди залежали від цілого ряду факторів. На них впливав попит у великих країнах – таких як США, Бразилія та Індія. Також варто торкнутися аміаку. З огляду на те, що він є похідним продуктом від газу, ціна на аміак залежить від ціни на газ. І хоча минулого року перед посівною ціни на газ дещо зросли, це тоді суттєво не позначилося на здорожчанні аміаку. Якщо ж говорити про ситуацію станом на сьогодні, порівняно з минулорічною динамікою, то зараз коливання цін у бік збільшення є значно відчутнішими. І, як вже зазначалося, на це впливає ціла низка факторів в контексті геополітичної та економічної нестабільності.
Минулий рік на ринку аміаку в Україні розпочався з дефіциту. Не останньою чергою це було зумовлено ускладненнями логістичного ланцюжка та браком комплексів з перевалки на кордоні. Внутрішні виробники закривають потребу аграрного сектору в цьому добриві лише частково.
Аналіз ринку 2024: прогнози та реальність
У минулому році ринок добрив в Україні продовжив переживати трансформацію. Коли розпочалася повномасштабна війна, обсяги продажів впали на 50 відсотків. Деякі фермери використовували ті запаси, які в них залишилися з попередніх років, а інші повністю відмовилися від використання добрив з метою економії, маючи економічні проблеми.
Аналітики прогнозували, що у минулому році попит на добрива мав відновитися. Причина є дуже простою – без них падає показник врожайності. Тож хороші добрива – не просто витрата, а інвестиція, яка потім повертається кращим врожаєм та більшим прибутком.
Дійсно, у 2024 році такі тенденція з відновлення ринку фіксувалися. Лідером на ринку добрив в Україні можна назвати аміачну селітру, що було видно по споживчому попиту.
Торкнемося питання щодо деяких добрив у статистичному вимірі. Так, наприклад, показник імпорту сульфату амонію за минулий рік досягнув рекордних 435,5 тисяч тонн. З них лише 182,6 тисяч тонн – за останні 2 місяці. Понад 302 тисячі тонн було імпортовано з Китаю. Щодо європейських країн-постачальників, то серед них Польща, Латвія, Бельгія та Сербія. Щодо показників українського виробництва сульфату амонію, то його показник за рік склав 90 тисяч тонн.
Загальний показник імпорту добрив у минулому році зріс на 14,5%. Тенденції ринку є наступними:
- зросли обсяги імпорту трикомпонентних добрив;
- імпорт азотних добрив зріс також (загальний його показник за рік склав 1,256,7 млн тонн.
Саме такими стали важливі цифри на ринку добрив у минулому році.
Варто відзначити те, що українське виробництво з причини обстрілів та здорожчання газу не мало змоги нарощувати обсяги. У цьому контексті слід згадати про те, що:
- останній випуск ОПЗ не забезпечив можливості для напрацювання карбаміду;
- запуск Дніпроазоту було відкладено;
- наприкінці осені зупинився Рівнеазот з причини недостатніх енергопотужностей.
Усе це супроводжувалося підняттям цін на газ майже на чверть.
Компанія GOL на ринку українських добрив
Компанія GOL, як лідер в сфері контейнерних та брейк балк перевезень в Україні, велику увагу приділяє саме транспортуванню добрив. Компанія має у своєму активі складські приміщення площею 6 000 квадратних метрів для безпечного зберігання понад 30 000 тонн добрив, розташовані безпосередньо в портовій зоні.
Зокрема це є важливим важливим в контексті пришвидшення послуг вивантаження з судна. Наприклад, вагомо відзначити те, що між 150 тисяч тонн продукції, яку компанія GOL перевезла упродовж минулого року, переважають саме добрива. Зокрема йдеться про комплексні мінеральні добрива – NPK, NP, карбамід. Також між вантажів були доволі великі обсяги карбаміду і селітри.
Як навалом, так і в біг-бегах наша компанія систематично доставляє до українських портів добрива, партії яких складають 3-10 тисяч тонн. Тож і в новому 2025 році продовжуємо зберігати високу динаміку своєї роботи та здійснювати відчутний внесок у те, щоб українські аграрії були забезпечені добривами, необхідними їм для гарного врожаю.
Читайте також
ТEUS – Спонсор Ексклюзивного Вечора Нетворкінгу в рамках BLACK SEA GRAIN.KYIV
Попит на українську кукурудзу може суттєво вирости внаслідок введення мит у США
Польща має купити або взяти в оренду порт в Одесі, щоб отримати вихід до Чорного м...
Україна готує план дій для недопущення поширення ящуру
FAS USDA очікує зростання виробництва каноли в Канаді, незважаючи на скорочення площ
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом