Медичний канабіс в Україні легалізовано
Сьогодні, 16 серпня, в Україні набуває чинності закон про легалізацію медичного канабісу, який регулює обіг рослин роду коноплі Cannabis.
Пояснюємо, які зміни запроваджує легалізація канабісу в Україні, як саме закон регулює обіг препаратів на основі медичного канабісу, чи готова країна до впровадження цих норм, а також розповідає про світовий досвід використання медичного канабісу.
Медичний канабіс легалізували з кількох причин. Ліки на його основі вже дозволені у 56 країнах світу, включаючи держави Європейського Союзу, Великобританію, США та Канаду. Ці препарати здобули широке застосування в медицині завдяки канабіноїдам, які містяться в рослині. Канабіноїди мають здатність впливати на фізіологічний стан людини, забезпечуючи знеболювальний та заспокійливий ефекти, а також покращуючи травлення.
Два основні канабіноїди, які добре досліджені в складі марихуани, це тетрагідроканабінол (ТГК) та канабідіол (КБД). Препарати на основі медичного канабісу відзначаються відсутністю побічних ефектів, таких як звикання або необхідність збільшення дозування, що часто виникає при використанні інших наркотичних знеболювальних (опіоїдів) або психотропних препаратів.
Дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) показали, що можливий негативний вплив при тривалому вживанні у дуже великих дозах можуть мати лише ті сорти конопель, які містять більше 1% ТГК у двох третинах сухої маси суцвіть.
Медичні препарати на основі канабісу можуть випускатися у вигляді олії, нашкірних пластирів, гідроназальних спреїв, або навіть у формі електронних цигарок, які не мають специфічного запаху та не викликають “наркотичного” ефекту.
У світі медичний канабіс широко використовується для полегшення побічних ефектів хіміотерапії при раку, лікування хронічного болю, глаукоми, анорексії, розсіяного склерозу, синдрому Туретта, шизофренії, епілепсії, психозів, фантомних болів, нейропатичного болю та інших станів.
Що змінює легалізація медичного канабісу в Україні?
В Україні дискусія щодо легалізації медичного канабісу тривала кілька років. Під час виборів 2020 року було проведене опитування, в якому 65% респондентів висловилися за узаконення його медичного використання. У 2021 році був підготовлений відповідний законопроєкт, але Верховна Рада його тоді не ухвалила.
З початком повномасштабної російської агресії питання легалізації медичного канабісу стало ще актуальнішим, оскільки препарати на його основі можуть бути корисними при лікуванні посттравматичних стресових розладів (ПТСР), тривожних станів, ампутацій кінцівок та інших травм війни.
Закон 3528-IX спрямований на державне регулювання обігу рослин роду коноплі Cannabis, їх смол, екстрактів, настойок, а також тетрагідроканабінолу і його ізомерів:
– у медичних цілях,
– у промислових цілях,
– у науковій та науково-технічній діяльності.
Цей закон створює умови для доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та інших хвороб, а також до полегшення наслідків посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни. Це особливо важливо для людей, які страждають від хронічного болю, що може призводити до депресії та суїцидальних думок.
Для реалізації легалізації медичного канабісу парламентом було внесено ряд важливих змін до чинних законів України, які регулюють обіг наркотичних засобів.
За словами голови парламентського комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайла Радуцького, за оцінками пацієнтських організацій, лікарські засоби на основі канабісу необхідні приблизно 6 мільйонам пацієнтів. Це включає військових, поранених, цивільних осіб з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР), онкохворих, а також людей з хворобою Паркінсона, епілепсією та іншими захворюваннями.
Як саме закон регулює обіг препаратів на основі медичного канабісу:
До набуття чинності закону Міністерство охорони здоров’я працює над забезпеченням чітких, прозорих і зрозумілих правил для всіх учасників ринку. Це має на меті забезпечити швидший доступ лікарських засобів на основі медичного канабісу до пацієнтів.
Також необхідно було затвердити перелік хвороб і станів, при яких пацієнтам можуть бути призначені ліки на основі медичного канабісу.
Закон передбачає, що кожна рослина, партія продукції, фасовані одиниці та упаковки лікарських засобів на основі канабісу повинні бути марковані унікальним електронним ідентифікатором.
На всіх етапах роботи з медичним канабісом дані про нього вноситимуться до спеціально створеної єдиної електронної системи обліку, що охоплює весь процес — від насіння до відходів.
Важливим аспектом є посилення контролю з боку Національної поліції, яка відповідатиме за погодження ліцензій на культивування та використання канабісу, режим охорони ділянок, де вирощуються рослини, місця зберігання, транспортування товару тощо.
Отже, для здійснення діяльності, пов’язаної з вирощуванням, імпортом/експортом, виробництвом, перевезенням та зберіганням медичного канабісу, суб’єкти господарювання повинні отримати відповідні ліцензії.
Юридичним особам дозволено вирощувати рослини роду коноплі Cannabis в Україні лише за умови дотримання всіх вимог, включаючи розміщення у теплицях з цілодобовим відеоспостереженням, доступ до якого матиме Національна поліція.
Згідно з новим законом, лікарські засоби на основі медичного канабісу можна відпускати виключно за електронним рецептом лікаря, що базується на медичних показаннях пацієнта.
Аптеки повинні отримати спеціальну ліцензію для реалізації таких препаратів.
Пацієнти можуть перевозити і зберігати ліки на основі медичного канабісу тільки в кількості, зазначеній в одному рецепті.
Лабораторний контроль за вмістом тетрагідроканабінолу (ТГК) у медичних коноплях (з допустимим рівнем ТГК до 0,3% у препаратах) буде здійснюватися державними лабораторіями, зокрема Міністерством внутрішніх справ, Службою безпеки України, Державною прикордонною службою, Міністерством юстиції та Держлікслужбою.
Водночас використання рослин роду коноплі (Cannabis) поза межами медичних і промислових цілей, а також для наукової і науково-технічної діяльності, залишається забороненим.
Зокрема, закон забороняє продаж рослин канабісу та їхніх продуктів для рекреаційного вживання, тобто вживання з метою отримання задоволення або змінення стану свідомості без медичних показань.
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом