Ковід в Китаї та війна в Україні залишаються основними чинниками впливу на ринки олійних
Зазвичай наприкінці сезону прогнози олійних культур суттєво не змінюються, проте цьогоріч військове вторгнення росії до України, а потім спалах ковіду в Китаї призвели до значних змін у червневому балансі USDA по олійним.
Так, прогноз світового виробництва олійних культур у 2021/22 МР підвищено на 2,17 млн т до 599,04 млн т завдяки збільшенню врожаю сої в Бразилії на 1 млн т до 126 млн т та Аргентині на 1,4 млн т до 43,4 млн т.
На тлі локдаунів в Китаї та високих цін на рослинні олії попит на них різко скоротився, що уповільнило імпорт основних рослинних олій: пальмової, соєвої та ріпакової.
За оцінками USDA, Китай у 2021/22 МР скоротить імпорт рослинних олій до рівня 2017/18 МР, зокрема пальмової – на 500 тис т до 4,5 млн т, соєвої – на 350 тис т до 600 тис т, ріпакової – на 150 тис т до 1,35 млн т, соняшникової – на 500 тис т до 1 млн т, оскільки війна в Україні зруйнувала логістику та поставки на світові ринки. Як наслідок, споживання рослинних олій в Китаї знизиться вперше з початку 2000 років.
Блокування портів України російськими військами змінило логістику відвантажень та структуру експорту й переробки олійних культур. На початку березня експорт соняшника з України різко збільшився, оскільки більшість маслоекстракційних заводів була зупинена задля забезпечення безпеки. Проте навіть після відновлення роботи деякі заводи були змушені зупинитися внаслідок відсутності шляхів реалізації шроту.
За прогнозом USDA, обсяг переробки соняшника в Україні у 2021/22 МР зменшиться на 1,5 млн т до 10,5 млн т, а його експорт виросте на 650 тис т до 1 млн т. В першій половині сезону експорт соняшника поступався середньому 5-річному рівню, але з початком війни активізувався, і станом на 1 травня сягнув 500 тис т. Відвантаження зараз ідуть переважно до країн ЄС через західні кордони.
Водночас прогноз експорту шроту знижено лише на 150 тис т до 3,2 млн т, а олії – на 250 тис т до 4,1 млн т, чого не вдасться досягнути без розблокування портів, лише відвантаженням до ЄС автомобілями чи залізницею.
Скасування локдаунів в Китаї відновить попит на рослинні олії. Якщо до того часу Україна не відновить морський експорт, то ціни на соняшникову олію та шрот знову почнуть зростати, особливо з огляду на зниження прогнозів врожаю соняшника у 2022/23 МР.
Читайте також
Приєднуйтесь за РАННІМ ТАРИФОМ – 22 Міжнародна конференція BLACK SEA GRAIN.E...
Цього року по всій Україні немає навіть 50% оборотності елеваторів — Нікітюк
У Європі накопали більше картоплі попри меншу врожайність
МХП купив дві логістичні компанії
Китай знизив прогноз виробництва кукурудзи на 2024/25 МР
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом