Котирування на соєву олію з понеділка впали на 10% слідом за зниженням цін на інші рослинні олії

Джерело:  GrainTrade
соевое масло

Обвал цін на олійні шокував світовий ринок, оскільки фундаментальних причин для різкого падіння котирувань не багато, а основним чинником тиску стали технічні продажі та перехід трейдерів з агропродукції в інші активи на тлі ознак банківської кризи у США та в ЄС.

У середу ФРС США підвищила базову відсоткову ставку на 25 б.п. до 4,75-5% річних, що є найвищим рівнем з 2006 року, коли вона сягала 5,25%. Ринки стурбувала заява голови міністерства фінансів США про те, що дефолт у США призведе до втрати довіри міжнародних партнерів як до США, так і до долара, як резервної валюти.

Падіння котирувань на рослинні олії прискорилося, і з понеділка соєва та пальмова олія подешевшали на 10%.

Травневі ф’ючерси на пальмову олію на біржі Bursa в Малайзії вчора впали на 2,66% до 6-місячного мінімуму 3569 ринггітів/т або 808 $/т, втративши за тиждень 9,8% ціни.

На китайській біржі в Даляні ф’ючерси на соєву олію вчора подешевшали на 1,9%, а на пальмову – на 3,2% на даних про можливе збільшення виробництва пальмової олії в Малайзії та Індонезії завдяки кращій ніж торік урожайності.

Травневі ф’ючерси на соєву олію в Чикаго вчора впали на 4,5% до 15-місячного мінімуму 1152 $/т, втративши з понеділка 10%, а за місяць – 16,8%. Ціни соєву олію були вищими, ніж на пальмову та соняшникову, проте технічні продажі знизили котирування до конкурентного рівня, що посилить попит найближчим часом.

Майже двократне скорочення виробництва сої в Аргентині різко знизить пропозицію соєвої олії та шроту на світовому ринку. За оцінками Agriculture Secretariat, в лютому обсяг переробки сої в країні зменшився у порівнянні з січнем на 38% з 2,6 до 1,6 млн т, виробництво соєвої олії сягнуло 301,8 тис т, а шроту – 1,1 млн т.

В Україні, яка є найбільшим світовим експортером соняшникової олії, у лютому було перероблено 916 тис т соняшника, що на 2% перевищує обсяг січня, але є другим найнижчим показником поточного сезону. Причиною низьких темпів переробки є ускладнення роботи «зернового коридору», активний експорт насіння, зниження попиту та експортних цін на соняшникову олію до рівня 1020 $/т з доставкою покупцям або 900-930 $/т FOB – порти України.

Протягом першої половини 2022/23 МР переробка соняшника в Україні склала найменші за останні 8 сезонів 6,5 млн т, тоді як експорт сягнув рекордних 1,54 млн т. З огляду на зібрані 10 млн т та прогнози експорту у 2,5 млн т, наприкінці сезону вільними для переробки залишаться 3-4 млн т соняшника з урахуванням перехідних запасів, чого вистачить на 3-4 місяці роботи підприємств, хоча вони могли б переробляти понад 2 млн т насіння за місяць.

Зниження біржових цін активізує закупівлі соняшникової та соєвої олії на фізичному ринку, особливо на тлі скорочення пропозицій з України та Аргентини внаслідок зменшення обсягів виробництва.

Позначки:, , , , , , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!