Ключові чинники впливу на агробізнес. Прогноз зернового ринку-2022

UkrAgroConsult

Автори статей:

Шалені ціни на зерно і зростаючі витрати, незрозуміла маржа, зростаючі витрати на логістику, стрибки у прогнозах – це вся спадщина 2021 року! Я думаю, єдине, за що варто дякувати 2021 р. – це ясність, яку цей рік приніс щодо світових ринків. Наразі ми краще розуміємо, що втрачено за 2 роки пандемії.

Наш головний висновок із досвіду 2021 року – темпи змін у глобальній економіці різко прискорилися під тиском інфляції. Відповіддю на це може бути тільки адекватний аналіз і прогнози ринків, що швидко перетворюються. Команда УкрАгроКонсалт фокусує свої послуги саме на наданні своїм клієнтам підсумків та наслідків цих змін на світовому та регіональних аграрних ринках.

Наступний висновок з досвіду 2021 року, чи скоріше побажання передплатникам та читачам наших аналітичних звітів, взяти якомога різкіший старт у 2022 р. в адаптації, перебудові своїх стратегій: хто перший встигне, той найбільше виграє.

Типовий приклад невизначеності – пропозиції щодо приборкання рекордно високої інфляції, включаючи продовольчу. Одні думають, що інфляція зникне сама по собі у 2022 році, інші закликають до політики жорсткої економії. Зараз навіть на глобальному рівні дедалі чутніше ідеї запровадити суворий урядовий контроль цін щодо обраного набору продовольчих товарів.

І перший прогноз УкрАгроКонсалт на 2022 рік – ці заходи навряд чи призведуть до зниження цін на продовольчих ринках, швидше за все, вони знизять темпи зростання цих цін.

Наступний прогноз від УкрАгроКонсалт для аграріїв на 2022 рік – настав період зростання прибутку постачальників високих технологій. У 2020 та 2021 рр. спостерігався стрибок маржі у фермерів – виробників зерна та олійних. Проте зараз маржа росте саме у постачальників високих аграрних технологій – насіння, добрив, хімії тощо. У сегменті ресурсів ринок покупця 2020 року круто змінився ринком продавця у 2021 році.

У 2022 р. тенденція зростання цін на ресурси збережеться, що підтверджується цінами на газ, розривом ланцюжків поставок та стрибком логістичних витрат.

Вплив різних ринків один на одного стає більш відчутним – наприклад, кореляція між ринком ресурсів/технологій та ринком зерна. Подорожчання перших призведе або до зростання цін на зерно та олійні внаслідок зростання витрат, або до стабілізації/зниження рівня та якості застосовуваних технологій та, як наслідок, корекції пропозиції зерна. У цьому складаються основні ризики для врожаю, але ми прогнозуємо, що не так урожаю 2022 року, як урожаю 2023 року.

Очікування та ризики зниження маржі трейдингу та вирощування культур змушують шукати альтернативи. Бізнес проекти та дослідження, які УкрАгроКонсалт виконав у 2021 році, показують зростання інтересу до переробки зерна та олійних та експорту готової продукції або, принаймні, напівфабрикатів. Чи скоротяться високі ризики інвестицій в аграрний сектор та продовольчу промисловість України – ці сектори ще серйозно недоінвестовані.

Зараз стає ясніше, що ці тенденції 2021 р. незворотні, і зміни у глобальній економіці серйозно впливають на господарську діяльність будь-якого рівня, від поля до кінцевого споживача того ж таки продовольства.

У грудні 2021 р. і на початку 2022 р., на мою думку, ми не побачили звичайного раніше потоку прогнозів на 2022 р. – різко скоротилося коло постачальників прогнозів – але це виклик і для команди УкрАгроКонсалт.

Найближчими роками найбільш успішними будуть ті компанії, які знають, розуміють та відображають у своїх стратегіях ці зміни та нові тенденції. Інакше неминучі серйозні втрати.

Насамкінець, хочу привітати всіх з 2022 роком! Бажаю всім міцного здоров’я, успіхів у бізнесі, нових інвестиційних проєктів!

 

УкрАгроКонсалт

Позначки:, , , , , , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!

What You Need to Know about Black Sea Region.

The latest on what’s moving agro markets, in your inbox