Франція стикається з найгіршим експортом пшениці за останні десятиліття

Франція стикається з найгіршим експортом пшениці за останні десятиліття, оскільки розлад з Алжиром, зниження попиту в Китаї та поганий урожай прискорюють втрату частки ринку провідним виробником зерна в Європейському союзі на користь дешевших виробників, таких як росія, повідомляє Рейтер.
Скорочення експорту пшениці — ще одна невдача для французьких фермерів, які відновили протести на початку цього року через падіння прибутків та іноземну конкуренцію. Оскільки цього року вони продають менше зерна, виробники не можуть отримати вищих цін, оскільки великі врожаї в інших частинах світу забезпечують експортні ринки хорошим постачанням.
За даними національного статистичного управління, експорт також може стати гальмом для економіки Франції після того, як торішній урожай, який постраждав від дощів, за оцінками, знизив зростання на 0,2 процентних пункти.
Цього місяця аграрне бюро FranceAgriMer зберегло свій прогноз поставок м’якої пшениці за межі ЄС у сезоні липень-червень 2024/25 на рівні 3,5 млн тонн, що на дві третини менше, ніж минулого сезону, і є найнижчим обсягом цього століття .
Враховуючи, що за першу половину сезону було відвантажено трохи більше 1 мільйона тонн, а програма навантаження в січні буде не такою великою, деякі налаштовані песимістичніше.
“Це буде диво, якщо ми досягнемо хоча б 3 мільйонів тонн”, – сказав один з експортерів.
Враховуючи падіння врожаїв, Аргентина незабаром може обігнати Францію та зайняти шосте місце у світі з експорту пшениці, а її розрив із провідними постачальниками, такими як росія, Австралія, Канада та США, ще більше збільшуватиметься.
Скромний експорт був неминучим після того, як безперервні дощі призвели до найнижчого врожаю м’якої пшениці у Франції з 1980-х років, а неоднорідна якість урожаю також ускладнила доступ на закордонні ринки.
Але жорстка конкуренція з боку Східної Європи на чолі з росією та падіння попиту з боку Алжиру — одного з найбільших у світі покупців пшениці — і Китаю посилили ситуацію. росія продовжує розширювати торгівлю пшеницею, незважаючи на західні фінансові санкції через вторгнення в Україну.
Після поставок мільйонів тонн до Алжиру та Китаю в останні роки Франція відправила лише одну партію до Алжиру і жодної до Китаю у 2024/25 році.
Тим часом у Марокко продажі французької продукції скоротилися більш ніж удвічі.
Компанія Senalia, яка управляє найбільшим у Франції терміналом з експорту зерна в Руані, була змушена цього сезону відправити частину персоналу в неоплачувану відпустку через слабку програму навантаження.
Трейдери кажуть, що дипломатична напруженість, викликана визнанням Парижем суверенітету Марокко над Західною Сахарою, призвела до того, що алжирська зернова агенція OAIC з жовтня мовчазно виключила французьку пшеницю та фірми зі своїх імпортних тендерів. OAIC заявило, що стосується всіх постачальників справедливо, застосовуючи технічні вимоги.
На двох інших великих зарубіжних ринках Франції Китай імпортував менше і зосередився на Австралії, тоді як Марокко може імпортувати більше російської пшениці, ніж французької, різко змінивши напрямок. Глава асоціації зернотрейдерів Марокко заявив, що Франції «бракує необхідних обсягів для постачання на наш ринок».
Попит на експорт може швидко змінитись, і деякі кажуть, що продажі у Франції все ще можуть досягти мети FranceAgriMer, оскільки постачання з росії та України сповільнюються, а Марокко необхідно закуповувати більше.
Однак інші вважають, що попит цього сезону вичерпається, а внутрішньоєвропейська торгівля не компенсує цей попит, оскільки дешевша українська пшениця випередила французьку на таких ринках, як Іспанія.
Тепер Франція стала постачальником другого рівня, і з втратою домінуючих позицій у Північній Африці їй необхідно шукати інші країни для підтримки експорту.
Кооперативна група InVivo відкрила торговий офіс у Саудівській Аравії, тоді як Senalia вивчає можливості розвитку імпортних терміналів на Близькому Сході для просування французького зерна поряд із зерном інших країн у ключових напрямках.
“Можливо, йдеться про більш різноманітні ринки експорту з меншим акцентом на Африку, враховуючи активну присутність росії”, – заявив голова Senalia Дідьє Вербеке.
Читайте також
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом