Експорт оливкової олії з Тунісу зростає в обсягах, але доходи падають через зниження цін
У 2025 році оливкова галузь Тунісу, яка є ключовим джерелом валютних надходжень агросектору, зіткнулася зі зниженням доходів попри суттєве зростання обсягів експорту. За даними Національного обсерваторію сільського господарства (ONAGRI), експорт оливкової олії приніс країні близько 4 млрд динарів ($1,39 млрд), що на 16,3% менше, ніж роком раніше.
Водночас фізичні обсяги поставок значно зросли — на 60%, до 318 тис. тонн. Основною причиною падіння виручки стало різке зниження світових цін на оливкову олію, які, за оцінками, скоротилися майже вдвічі. Це контрастує з динамікою інших аграрних товарів: експорт рибної продукції зріс на 8,2%, томатів — на 4,1%, цитрусових — на 19,3%, а фініків — на 1,4%.
Загалом доходи від аграрного та продовольчого експорту Тунісу у 2025 році становили 7,75 млрд динарів ($2,66 млрд), що на 8,5% менше порівняно з 2024 роком. Частка аграрного сектору в загальному експорті країни також скоротилася — з 13,7% до 12,2%, хоча оливкова олія продовжує формувати понад половину експортної виручки у продовольчому сегменті.
Експерти пов’язують падіння цін із відновленням світового виробництва оливкової олії у 2025 році після двох років спаду. Збільшення пропозиції на глобальному ринку чинить тиск на ціни, хоча попит, зокрема з боку США та ЄС, залишається стабільно високим. Станом на лютий 2026 року світові ціни на оливкову олію оцінювалися приблизно на рівні $6150 за тонну.
У найближчій перспективі аналітики очікують збереження волатильності на ринку через кліматичні фактори та нерівномірні врожаї в Середземномор’ї. Водночас високий попит і погодні ризики можуть підтримувати ціни на відносно високому рівні у 2026 році, що дає шанс на стабілізацію доходів туніських експортерів.
Читайте також
Семінар «Від гектарів до капіталу: як агробізнесу вийти на IPO» – 26 травня,...
На Хмельниччині побудують дві птахофабрики
Україна окреслила пріоритети на 2026 рік у переговорах з ЄС за аграрними розділами
Перевезення зерна залізницею з початку року перевищило 11,4 млн т
Світові ціни на яловичину в квітні досягли нового максимуму
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом