Ціни на нафту стрімко зростають: якими будуть ціни на АЗС?

Джерело:  Delo
паливо

Нові санкції проти російського “тіньового” флоту спричинили різке зростання світових цін на нафту. Це посилило тренд на зростання цін на бензин та дизель в Україні, що був зумовлений збільшенням акцизів на нафтопродукти на початку року. Тим часом зростання цін на автогаз дещо сповільниться через зниження цін в Європі.

Під санкційні заходи США потрапили понад 180 суден, більшість з яких належать до “тіньового флоту” рф. Нові обмеження також стосуються великих російських енергетичних компаній “Газпром нафта” та “Сургутнафтогаз”, а також більш як двох десятків дочірніх компаній. За оцінкою західних видань санкції серйозно порушать постачання російської нафти її основним покупцям — Індії та Китаю, а також приведуть до скорочення обсягів експорту російської нафти та зроблять її дорожчою.

Станом на вечір п’ятниці 10 січня порівняно з попереднім днем березневі ф’ючерси еталонної марки Brent здорожчали на $2,84 за барель або на 3,69% до $79,76 за барель, а лютневі ф’ючерси американської марки нафти West Texas Intermediate здорожчали на $2,65 за барель або на 3,58% до $76,57 за барель.

Ще одним фактором, що зумовив зростання цін на сиру нафту стало зростання попиту на пічне паливо (нафтопродукт, що за структурою схожий на дизпальне та використовується для опалення) в США та Європі через зимові холоди.

Перенесення свят збільшило споживання палива в січні

За оцінкою консалтингової агенції “Нафторинок” станом на 10 січня порівняно з 3 січня середня гуртова ціна дизпалива в Україні зросла на 87 коп./л до 46,3 грн/л, що є найвищим значенням з березня того року. Від початку січня дизпаливо в гурті зросло в ціні на 1,79 грн/л.

Збільшення гуртових цін на дизель в Україні посилюється динамікою зовнішніх ринків. Спотова ціна дизпалива в Європі 10 січня порівняно з попереднім днем зросла на $16/тонна $708-717/тонна в портах Північно-Західної Європи та на $15/тонна до $702-712/тонна в портах Середземного моря.

В “Нафторинку” зазначають, що на цьому тижні ціна дизелю продовжить зростати, оскільки залишки трейдерів поступово закінчуватимуться. Тим часом обсяги імпорту ДП у січні становлять лише третину від аналогічного періоду грудня минулого року. Середньодобовий показник імпорту знизився на 65,7% порівняно з груднем.

Гуртові ціни на бензин на минулому тижні також зросли, пропозиція в гурті майже відновилася до рівня, що передував новорічним святам. Станом на 10 січня порівняно з 3 січня середня гуртова ціна А-95 зросла на 57 коп./л до 45,63 грн/л.

Ціни на АЗС також зростали. Так бензин А-95 на АЗС станом на 10 січня порівняно з 3 січня здорожчав на 49 коп./л до 56,04 грн/л, дизпальне в роздріб за вказаний період здорожчало на 78 коп./л до 53,15 грн/л. Після того як на початку тижня ціни підвищили найбільші гравці, протягом тижня на 1 грн/л дизель та бензин здорожчав на АЗС середніх та дрібних мереж — AMIC, Shell, Motto, Marshal, VST, Chipo, Autotrans, Eleron.

За оцінкою засновника групи компаній “Прайм” Дмитра Льоушкіна, наразі дизель та бензин на АЗС мають потенціал до здорожчання ще на 2 грн/л, що ймовірно і відбудеться до кінця січня. На 1 грн/л зберігається потенціал до зростання цін на АЗС через підвищення акцизів на початку року, а зростання ще на 1 грн/л — наслідок нещодавнього зростання нафтових котирувань.

Нафта дорожчає дуже стрімкими темпами. Я переконаний що цей тренд є швидше спекулятивним, а не фундаментальним. Проте ціна Brent вже доходить до $80/барель, що дає передумови до зростання ціни ще на 1 грн/л додатково

Дмитро Льоушкін
Дмитро ЛьоушкінЗасновник групи компаній “Прайм”

За його словами, на цьому тижні варто очікувати здорожчання цін на бензин та дизель на АЗС на 1 грн/л, а ще на 1 грн/л пальне здорожчає на наступному тижні.

Бізнесмен зазначає, що попри очікування споживання палива досить швидко відновилося і наразі обсяги реалізації є значно вищі за очікувані раніше. Це пов’язується з тим, що у цьому році більшість українців стала святкувати Різдво у грудні, тож у січні вже немає двотижневих канікул які раніше стримували ділову активність.

Зниження цін в ЄС сповільнить зростання цін на автогаз

За оцінкою “Нафторинку” динаміка імпорту LPG протягом 1-8 січня залишається доволі низькому рівні 0,5 тис. тонн на добу. Середня ціна автоімпорту на початку року становить $760/т (від 55,3 тис. грн/т на кордоні України). Загалом, середня гуртова ціна в Україні становить 57 226 грн/т ($796/т без податків) на умовах самовивозу.

На АЗС пропан-бутан станом на 10 січня порівняно з 3 січня в середньому здорожчав на 67 коп./л до 35,72 грн/л.

За оцінкою засновника Sintonec LPG Михайла Шубана на цьому тижні зростання автогазу в гурті має сповільнитися головним чином завдяки здешевшанню газу на ринках країн ЄС, через низький рівень споживання.

Orlen Lietuva на минулому тижні трохи знизила котирування. Також на цьому тижні ми чекаємо прибуття великих партій дешевшого газу з середземноморського регіону в порти. Ці фактори стримають зростання цін в гурті та стабілізують їх

Миайло Шубан
Миайло ШубанЗасновник системи торгівлі скрапленим газом Sintonec LPG

При цьому він зазначає, що на АЗС газ продовжить дорожчати та протягом цього тижня в середньому ціна на пропан-бутан в роздріб виросте на 50 коп./л.

Ціни на пальне у великих мережах АЗС:

Мережа АЗС Бензин А-95, грн/л Дизпальне, грн/л Автогаз, грн/л
OKKO 58,99 56,99 37,99
WOG 58,99 56,99 37,98
Socar 58,99 56,99 37,99
Motto 55,45 53,45 34,25
БРСМ-Нафта 52,99 49,49 34,79

Дані: застосунки мереж АЗС.

Позначки:, ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!