Cоєва олія дорожчає на тлі скасування Індією безмитного імпорту соняшникової олії
Влада Індії вирішила скасувати безмитний імпорт 2 млн т нерафінованої соняшникової олії та з 1 квітня обкласти його податком у розмірі 5,5%, щоб підтримати місцевих виробників олійних культур.
Рішення про безмитний імпорт 2 млн т соняшникової олії було прийняте у травні 2022 р внаслідок скорочення поставок з України та рф і різкого зростання світових цін. Планувалося, що ця квота діятиме і у 2023/24 МР, проте ціни на соняшникову олію несподівано впали до рівня цін на пальмову олію, але збільшення поставок не відбулося через проблеми з експортом з України.
У січні Індія відмовилася від безмитного імпорту нерафінованої соєвої олії у новому фінансовому році (з 1 квітня), що на тлі нового рішення призведе до збільшення імпорту пальмової олії, для якої квоти на безмитний імпорт не запроваджували.
Індія купує соняшникову олію в Україні та рф, соєву – в Аргентині, Бразилії та США, пальмову – в Індонезії, Малайзії, Таїланді.
Блокування роботи зернового коридору обмежує поставки продукції з України на світові ринки, особливо віддалені. Як наслідок, ціни на соняшникову олію на експортному ринку у січні – лютому були найнижчими з листопада 2020 р.
За вересень-січень 2022/23 МР Україна скоротила експорт соняшникової олії у порівнянні з аналогічним періодом попереднього сезону на 14% до 2,28 млн т, зокрема до Індії – на 54%, Китаю – на 36%, Іраку – на 32%. Водночас експорт до ЄС виріс на 19% до 1 млн т, а частка країн ЄС в імпорті української соняшникової олії виросла з 32% до 44%. Україна залишається лідером з поставок соняшникової олії до ЄС, забезпечуючи 85% імпорту.
Індія є найбільшим світовим покупцем рослинних олії та імпортує 60% від річного споживання у 23-24 млн т. За прогнозами, у 2022/23 МР вона може імпортувати 14,5-15 млн т рослинних олій, що буде максимумом з 2019/20 МР, оскільки попит на олії повернувся до «доковідного» періоду. Імпорт пальмової олії може скласти 8,5-9 млн т, соєвої – 3,5 млн т, соняшникової – 2,5 млн т.
Після двох років низького імпорту Індія у 2021/22 МР збільшила закупівлі рослинних олій до 14,03 млн т, але війна в Україні призвела до зростання цін та зниження попиту, проте в нагоді стали значні запаси. Наразі вони сягають 3,5 млн т, тоді як торік складали 1,8 млн т.
Складнощі з експортом з портів Чорного моря не турбують індійських покупців, оскільки вони наростили поставки олії з росії, яка замість Європи переорієнтувала поставки до Індії та Китаю.
У 1 кварталі 2022/23 МР Індія імпортувала 4,75 млн т рослинних олій у порівнянні з 3,61 млн т за цей період рік тому.
Власне виробництво рослинних олій у 2022/23 МР сягне 10 млн т (9,16 млн т за прогнозом USDA) у порівнянні з 8,77 млн т у 2021/22 МР.
Якщо якісь гучні події не погіршать стан світової економіки, то ціни залишатимуться стабільними протягом наступних місяців, – вважають у Solvent Extractors’ Association of India. – Внутрішні ціни на олійні мінімальні, тому владі, імовірно, доведеться підтримати фермерів та запровадити імпортне мито на пальмовий олеїн. Наразі пальмова олія з Малайзії та Індонезії є найдешевшою на ринку Індії, оскільки у 2021 р обмеження на її імпорт були зняті задля зменшення продовольчої інфляції.
Імпортне мито на пальмовий олеїн RBD складає 12,5%, і масло переробні заводи, що страждають від низького рівня завантаження потужностей, просять підняти мито до 20%.
Читайте також
2024 року Грузія збільшила імпорт пшениці, скоротила – борошна
TEUS спільно з партнерами відкрив брокерський напрямок
Експерти USDA знизили прогнози світового виробництва, споживання та експорту пшени...
Експорт українського цукру може побити рекорд за останні 24 роки
Запаси пальмової олії в Малайзії в листопаді впали до мінімуму за останні 4 роки
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом