Чинники формування рентабельності зернових культур в Україні під час війни

Джерело:  УкрАгроКонсалт
Автор:  Єлизавета Малишко
сбор урожая
UkrAgroConsult

Автори статей:

Єлизавета Малишко
Директор департаменту дослідження ринків

З початку війни внутрішні ціни на основні зернові товари всередині країни суттєво знизилися (близько 30% втрати внутрішньої ціни у гривні). Зниження цін на товар на тлі зростання витрат на виробництво призводить до «ножиць цін», які зрізають прибуток фермера.

Ситуація посилюється девальвацією гривні та відсутністю відшкодування ПДВ під час експорту.

Відшкодування ПДВ

Відповідно до законодавства, на час воєнного стану призупинено відшкодування ПДВ експортерам, заборгованість також не відшкодовувалась протягом 4 місяців.

Україна вже стикалася зі скасуванням відшкодування ПДВ, і в історичному ракурсі це призводило до зниження конкурентоспроможності та подальшого скорочення площ. Наприклад, у другій половині 2017/18 МР було припинено відшкодування ПДВ при експорті сої. В результаті площі сої відкотилися до рівня 2012/13 МР.

Голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев 10 червня повідомив, що відшкодування ПДВ відновлено, і торгівельні джерела це підтверджують. Реєструються як нові податкові декларації, і виплачуються борги. Це може бути не так фактором підтримки внутрішніх цін, як запобігти додатковим втратам маржі фермера.

Девальвація

 У ретроспективі суттєва девальвація гривні відзначалася у 2014/15 сезоні. Цей чинник став однією з причин скорочення посівних площ під зерновими культурами на користь рентабельніших олійних. Однак дія даного фактора була не дуже суттєвою і нетривалою. Визначальним чинником залишається прибутковість вирощування.

Для українського фермера зазвичай маржа вирощування зростала у роки, коли гривня девальвувала. Різниця курсу створювала додатковий прибуток, оскільки імпортні МТР купувалися при дешевій валюті, а вироблена продукція продавалася за дорожчої. Однак цей додатковий прибуток виходить лише за умови, що товар буде експортований. 2022 року цей тренд буде зруйнований в умовах слабкого експорту.

Низькі внутрішні ціни призведуть до того, що прибуток фермера скоротиться. Маржа переміститься у сектор логістики. Відповідно, логістика стане більш привабливим об’єктом для інвестицій, ніж безпосередньо вирощування. У разі затяжної війни це буде значити, що починаючи з 2023 року зусилля фермера зосереджуватимуться не на тому, щоб виростити більше продукції, а на тому, щоб зберегти і транспортувати вирощене.

Нові оцінки виробництва та експорту зернових ви можете знайти в аналітичному звіті «AgriPriceMentor» від УкрАгроКонсалт.

Ви можете отримати зразок звіту та оформити передплату тут.

Будьте впевнені у своїй бізнес-стратегії з професійною аналітикою та прогнозами агроринку України та Чорноморського регіону.

Позначки:, , , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!

What You Need to Know about Black Sea Region.

The latest on what’s moving agro markets, in your inbox