Борошномели закликають виділити українському борошну окрему квоту на експорт до ЄС або взагалі її зняти

Українські виробники борошна та круп занепокоєні скороченням поставок борошномельної продукції до Європейського Союзу після завершення дії автономних торговельних заходів із 6 червня, оскільки 75% їхнього експорту наразі становить саме Євросоюз. Про це повідомив директор спілки “Борошномели України” Родіон Рибчинський.
“Починаючи з 6 червня у нас є можливість поставити сумарно пшениці та пшеничного борошна на ринок ЄС до кінця року 583,3 тис. тонн. Але оскільки квота об’єднана, то не впевнений, що ми “втовпимося” в неї. Експортерам зерна пшениці значно простіше знайти собі покупця в ЄС і закрити квоту”, – заявив Рибчинський.
Він додав, що профільна асоціація продовжує через всі можливі комунікаційні майданчики доносити інформацію до єврочиновників про необхідність виділення українському борошну окремої квоти на експорт в ЄС або взагалі її зняти.
Рибчинський констатував, що до війни в Україні працювало 678 підприємств, які спеціалізувалися на переробці зерна, але в 2022 році було знищено та залишилося на окупованих територіях 192 підприємства. Станом на кінець 2024 року 88 підприємств відновлено.
При цьому експорт борошна та круп із початку повномасштабної війни скоротився на 50%. Серед причин Рибчинський назвав крім скорочення виробництва ще й зміну логістики: якщо раніше експорт відбувався здебільшого морем, то з початку війни вимушено переорієнтувався на автомобільний і залізничний транспорт, які дорожчі за морський.
Через проблеми із транспортуванням продукції Чорним морем контейнерні перевезення повною мірою досі не відновлено. Відтак географія збуту продуктів зернової переробки з початку суттєво змінилася: 75% продукції надходить на європейський ринок, із яких 55% – країнам ЄС, 15% продукції прямує на Близький Схід, 4% – в Африку і 2% – в Азію.
До того перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький сказав, що однією із стратегій уряду на переговорах із Європейською Комісією стане прохання про поділ встановлених квот за товарними кодами.
Читайте також
З Днем українського фермера
Ціни на сою в Україні залишаються під тиском падіння експортного попиту
Австралійські горіхові ферми переходять на рої тракторів
Вітчизняні селекціонери працюють над ранніми та призначеними для переробки сортами...
Світові ціни на кукурудзу знаходяться під тиском, але низькі запаси можуть надати ...
Write to us
Our manager will contact you soon