Багато аграріїв сіють озимі без міндобрив
Цього року через значне подорожчання мінеральних добрив та зниження цін на зерно багато аграріїв осінню посівну здійснюють з мінімальним внесенням добрив, або й узагалі без них. Натомість шукають альтернативу.
Як розповів AgroTimes власник ФГ «Новосинявське» Сергій Кравчук (Хмельницька обл.), цього року в господарстві озимі ячмінь та пшеницю сіють без унесення добрив. Лише навесні планують підживити пшеницю азотними добривами, причому вносити не більше 20% від звичних норм.
Натомість для компенсації у господарстві посіяли сидерати, ввели в сівозміну озиму гірчицю, частина якої піде на сидерати, а частина – на зерно, а також більше уваги приділили роботі з пожнивними рештками.
«Цьогоріч ми дуже серйозно поставилися до заробляння пожнивних решток. Обробляємо їх бактеріями, щоб вони швидше перегнивали і перетворювалися на органічне добриво. У подальшому плануємо взагалі відмовитися від застосування міндобрив», – розповів Сергій Кравчук.
Без добрив сіють озимі і в ФГ «Соната» на Чергінівщині. Відмовилися від них, тому що вони себе не окуповують.
«Відсутність добрив частково компенсуємо введенням у сівозміну бобових культур, а також заорюванням пожнивних решток. Завдяки достатній кількості вологи вони перегнивають самі, без додаткових препаратів. Тож частина необхідних поживних речовин повертається у ґрунт після кожної культури», – пояснив голова ФГ «Соната» Іван Якуб.
СФГ «Дослідне відмовилося від міндобрив з тієї ж причини. «Якщо рахувати за нашою класичною схемою, то витрати на підживлення гектару ріллі нині становлять щонайменше 20 тис. грн, не рахуючи інших складових собівартості. Тобто, таку суму треба витратити, щоб отримати прибавку врожайності в межах 1,5-2 т/га і більше, та це лише за сприятливих умов. Тож навіть на технології no-till, за якою ми працюємо, вносити добрива не вигідно, бо жодна культура на сьогодні не покриє такі витрати», – зазначив голова господарства Володимир Мокляк.
На його думку, без добрив можна отримати пристойний урожай, тим більше на no-till, що зберігає органіку (разом із пожнивними рештками на полі лишається більшість поживних елементів), покращує структуру ґрунту, втримує вологу. А коли ціна на збіжжя зросте, аграрій планує повернутися до застосування міндобрив.
Нагадаємо, як показав досвід «Агрофірми Корнацьких», сидерати можуть заміняти складні добрива.
Читайте також
Румунія збільшила площі ріпаку під урожай-2025
Інвестиції VITAGRO у 2022-24 рр досягли 50 млн дол.
Conab прогнозує рекордне виробництво зерна в Бразилії в 2024/25 МР
Війна та зміна клімату внесли корективи у зони вирощування гірчиці
Аргентина збирається вперше експортувати пшеницю до Китаю за останні 10 років
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом