Жнива соняшнику завершилися в Казахстані

жнива

У Казахстані завершилося збирання соняшнику та інших олійних культур. За офіційними даними, валовий збір цього сезону майже на 50% вищий, ніж рік тому. Проте переробники заявляють про дефіцит насіння соняшнику та зростання цін на нього.

«Наразі жнива олійних завершені. Збиральна площа соняшника цього року становила 1 млн 286,3 тис. га. Зібрано 1 млн 686,2 тис. тонн соняшнику за середньої врожайності 13,1 ц/га. Загалом, валовий збір олійного насіння в поточному сезоні склав 3,2 млн тонн. Це на 46% більше, ніж торік. Нагадаємо, минулого сезону обсяг урожаю олійного насіння становив 2,2 млн тонн. Якщо говорити конкретно про соняшник, зростання становило 35%. Минулого сезону було намолочено 1,2 млн тонн насіння соняшника», – повідомили у Міністерстві сільського господарства.

Говорячи про переробку олійних, у відомстві зазначили, що забезпеченість населення Казахстану основними продуктами харчування врази перевищує потребу. По соняшниковій олії – у 1,7 раза. Потреба в олії становить близько 400 тис. тонн, виробництво складає понад 670 тис. тонн. тонн. За 10 місяців 2024 року виробництво олії зросло на 10% – з 548 до 604 тис. тонн.

Тим часом, на світових ринках зафіксовано різке зростання цін на олії. Індекс ФАО у листопаді зріс на 7,5% порівняно з жовтнем і досяг найвищого рівня з липня 2022 року.Особливий ажіотаж виник на ринку пальмової олії. Ціни на соєву олію також піднялися. Аналогічна динаміка спостерігалася для ріпакової та соняшникової олії.

Якщо говорити про Казахстан, ціна на олію теж йде вгору. Як заявляють переробники, дефіцитний соняшник, що зростає в ціні, тисне на вартість соняшникової олії. З початку сезону ціна на насіння у Казахстані зросла до 30%. Також значно зросли витрати на комунальні послуги, енергоносії, логістику. Всі ці чинники позначаються собівартості виробництва готової продукції. На сьогодні рентабельність вітчизняних олійних заводів не перевищує 5%.

Переробники зазначили, що цього сезону кон’юнктура ринку складається не на користь зниження цін на соняшникову олію, оскільки скорочується виробництво соняшнику в основних країнах виробниках – Україні, росії, країнах Європи, Аргентині. Світове зниження виробництва насіння очікується в діапазоні 8–9 млн. тонн. Тому надалі ціна на насіння соняшника зростатиме.

Однак така ситуація дозволить збільшити виторг виробників соняшнику, і наступного сезону фермери зможуть наростити площі вирощування.

Позначки:, ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!