Якою буде європейська сільськогосподарська та продовольча політика на наступні 5 років?

Джерело:  УкрАгроКонсалт
UkrAgroConsult

Майбутнє стратегії «Бачення ЄС щодо сільського господарства та продовольства» можна розглядати як план, який закладає основу для напрямку європейської сільськогосподарської та продовольчої політики на наступні 5 років і далі. Крістоф Гансен, нещодавно призначений комісаром із сільського господарства ЄС, описав стратегію як «спільну «дорожню карту» для майбутніх ініціатив», повідомляє УкрАгроКонсалт із посиланням на Clean Energy Wire.

Стратегія голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, нова «дорожня карта» буде побудована на основі рекомендацій Стратегічного діалогу про майбутнє сільського господарства, багатостороннього форуму, започаткованого в січні 2024 року.

Як зазначено в листі комісара Гансена, бачення має бути представлено протягом перших 100 днів після перебування на посаді нової адміністрації та має бути зосереджено на «забезпеченні довгострокової конкурентоспроможності та стійкості нашого сільськогосподарського та харчового секторів у межах кордонів нашої планети».

«Бачення ЄС щодо сільського господарства та продовольства» керуватиме всім майбутнім мисленням щодо агропродовольчої політики. Воно, по суті, замінить стратегію «Від ферми до столу» – головну політику попередньої адміністрації щодо агропродовольчої продукції та частину пакету політики «Зеленої угоди» – допомагаючи узгодити екологічні цілі з економічними реаліями сільського господарства.

Стратегія відіграватиме ключову роль у визначенні того, як діятиме Спільна сільськогосподарська політика, програма субсидування сільського господарства ЄС, після завершення поточної ітерації в 2027 році. Коштуючи третину бюджету ЄС, Спільна сільськогосподарська політика переглядається кожні 7 років. Влітку 2025 року Єврокомісія має представити пропозицію про те, як Спільна сільськогосподарська політика може виглядати в майбутньому.

У зв’язку з тим, що до 2030 року наближається крайній термін виконання багатьох екологічних цілей ЄС, наступні 5 років вирішать, чи досягне ЄС цілей, викладених в програмі політики «Зеленої угоди». Європейський сільськогосподарський сектор відповідає за 12% загальних викидів парникових газів ЄС, а також є ключовим фактором втрати біорізноманіття, тому залучення фермерів є життєво важливим, якщо ЄС хоче отримати шанс досягти своїх «зелених цілей».

Фермери ЄС все ще відчувають подвійний удар: пандемія COVID-19, за якою одразу послідувало вторгнення росії в Україну, залишаючи їх затиснутими між зростанням витрат і падінням цін. Фермери дедалі більше розчаровані тим, що вони описують як ескалація екологічних вимог ЄС та бюрократичним тягарем, у поєднанні із занепокоєнням щодо їхньої слабкої позиції на переговорах в ланцюзі постачання продовольчої продукції.

Ця ескалація напруженості змусила фермерів ЄС вийти на протести на початку 2024 року, і хоча напруга наразі вщухла, вона все ще тліє. На цьому тлі стратегія є ключовою частиною поточних зусиль, спрямованих на послаблення зростаючої поляризації в агропродовольчому секторі, пропонуючи фермерам чіткий шлях вперед.

Хоча стратегія не зовсім політичний документ, очікується, що «дорожня карта» міститиме майбутні законодавчі пропозиції та політичні плани, що означає, що вона є дещо сірою зоною.

Однією з найпомітніших пропозицій стратегічного діалогу був капітальний перегляд субсидій Спільної сільськогосподарської політики ЄС, відхід від виплат на основі посівної площі та прив’язка виплат до економічної життєздатності. Це було б великим кроком для того, що історично було консервативною політикою.

Варто стежити за тим, як стратегія обробляє ті сфери, де діалогова група розходиться з баченнями Єврокомісії. Це включає можливе створення схеми торгівлі квотами на викиди в сільському господарстві, яку підтримує Єврокомісія як варіант політики, але не підтримує діалогова група. Інша – рекомендація посилити дзеркальні заходи в торгових угодах.

Позначки:, , , , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!